FinExpert.e15.cz

Uvázat se k hypotéce může být velmi nevýhodné


vk  |  18. 01. 2006 10:32

"...finanční poradci radí lidem právě nyní investovat své peníze do nákupu vlastní nemovitosti..." především proto, že mají z hypotéky nádhernou provizi

Je neoddiskutovatelné, že mít byt na hypotéku vyjde měsíčně řekněme dráž než bydlet v pronajatém. Rozdíl je v tom, že po dvaceti letech ten kdo bydlel na hypotéku, má vlastní byt, který může prodat. Ten kdo bydlel může leda tak odstoupit od nájemní smlouvy.

Jenže, pokud by ten co bydlí v nájmu, takždý měsíc PRAVIDELNĚ, SVĚDOMITĚ a hlavně CHYTŘE investoval ten měsíční rozdíl, který ušetří nájmem oproti hypotéce, tak by po dvaceti letech mohl mít mnohem víc než ten co prodá svůj byt (při měsíční úložce 3.000,- a při ročním výnosu 15% by měl po 20 letech bezmála 3.700.000,-).

Bohužel, je zde nevýhoda, že z najatého bytu vás může pronajímatel vyhodit. Nemůžete v něm dělat stavební úpravy, mnohdy v něm nemůžete mít trvalé bydliště, atd. Prostě bydlet v (pro)nájmu má spoustu nevýhod.

Život je otázkou priorit, pro každého je nejlepší něco jiného. Chce to jen přemýšlet o sobě, o svých prioritách, a ne se nechat nějakým chytrým prodavačem teplé vody dotlačit někam, kam člověk nechce.

 | 
vk  |  18. 01. 2006 10:35

Zapoměl jsem dodat, že ten článek je podle mě velice dobrý. Až se mi skoro chce říct, že nezvykle rozumný. Vážený autore, chválím!

 | 
doubt  |  18. 01. 2006 16:08

souhlas

 | 
t  |  18. 01. 2006 16:40

I byt s hypotekou se da prodat....
Da se prodat v okamziku konce fixace hypoteky, kdy se byt proda a ze ziskanych penez se uhradi hypoteka a vetsinou i zbydou penize....

 | 
Jarmila  |  19. 01. 2006 11:07

Neřekla bych, že osobní vlastnictví je až tak nevýhodné. Už nějakých 30 let bydlím ve vlastním. Nemusím platit každý měsíc nájemné, ale musím si odkládat možná stejnou, možná trochu nižší částku, protože musím myslet na renovace a rekonstrukce, jinak budu jednou žít v pastoušce. Jen výměna kotle u ústředního topení vyšla na 45.000,- Kč, čeká nás rekonstrukce kuchyně, koupelny, protože svět jde dopředu a naše zařízení už má své za sebou. Umím užívat výhody stavebního spoření i dalších státních podpor. Ale pozor: hodnota mé nemovitosti za oněch 30 let stoupla ze 160.000,- Kč (odhad z r. 1972) na dnešní cca 3 milióny. Rekonstrukce nikdy nevyjde tak draho jako koupě bytu a navíc moje dítko zdědí nějaký majetek a nemusí začínat s holou sedínkou. Pokud se postará o další renovace, bude ve svých cca 25 letech velmi slušně bydlet (pozor, nemáme byt, ale dvougenerační RD), nebude muset být zatíženo hypotékou, může se vzdělávat, investovat do vzdělání svých dětí a investovat peníze do finančních instrumentů. Tím, že koupíte byt na hypotéku, zakládáte zárodek bohatství pro další generace.  

 | 
Lenka  |  13. 07. 2006 15:48

Určitě má autor pravdu v té věci,že zadlužit se na pár desítek let není příjemné,ale dovolte mi milý autore pár otázek.Byt s majitelem - myslíte nechá vás bydlet,když přijdete o práci,nebo dojde k úrazu nebo k něčemu horšímu?Budou mít vámi uspořené peníze za dvacet let stejnou hodnotu jako dnes?Jak dlouho bude ještě trvat deregulované nájemné?Mezi vámi nazvané prodavače s teplou vodou patří i lide,kteří umí propojit hypotéční úvěr s produkty,které mají vyšší kapitálové zhodnocení,než peníze ležící na osobních účtech a pokud by se s dotyčným dlužníkem něco stalo rodině zůstává bydlení i finanční pokrytí na živobytí a nemusí škemrat u majitele bytu,aby jí s dětmi nevyhnal na ulici.Patřím mezi vámi nazvané prodavače s teplou vodou,ale můj spánek je klidný a vsadím se s vámi,že i spánek mých klientů.protože ikdyž klient nemá na platbu hypotéčního úvěru je vicero způsobu jak mu pomoci,ale pokud máte nad sebou majitele bytu, nebo městský úřad máte obvykle smůlu.

 | Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená