FinExpert.e15.cz

Uvázat se k hypotéce může být velmi nevýhodné

Koupit či nekoupit byt na hypotéku? Pravděpodobně tak zní základní otázka, kterou si pokládají lidé s úmyslem nákupu nového, popř. i staršího bytu. Přesto je při konečné volbě důležité zvážit všechny výhody a nevýhody vlastního bydlení. Ne vždy totiž musí vyjít pořízení vlastního bytu výhodně!
Uvázat se k hypotéce může být velmi nevýhodné

Osobní vlastnictví bytu je jistě atraktivní alternativou pro každého člověka řešícího svoji bytovou situaci. Velkým lákadlem jsou rovněž historicky nízké úrokové sazby hypotečních úvěrů připravené k tomuto účelu, přestože se začínají mírně zvyšovat. Pokud prozatím bydlíte v nájemním bytě, jistě jste o této možnosti nesčetněkrát uvažovali.

V současnosti se setkáváme s tím, že finanční poradci radí lidem právě nyní investovat své peníze do nákupu vlastní nemovitosti. Poukazují na skutečnost, že se jedná o jednu z nejbezpečnějších variant, jak si zajistit vlastní bydlení a navíc své úspory i zhodnotit. Proti tomuto tvrzení nelze nic namítat, ovšem za dodržení určitých předpokladů.

Odpovídá cena kvalitě?

Na prvním místě k nim patří skutečnost, zda nabízená prodejní cena nemovitosti odpovídá i její kvalitě. Současný realitní trh nabízí velké množství nových domů a bytových projektů a právě „sériová“ výroba nových nemovitostí nejde ruku v ruce s jejich kvalitou. Proto je určitá dávka opatrnosti na místě a ten, kdo hodlá v nejbližší době realizovat jejich nákup, by si měl vše podstatné předem zjistit a důkladně promyslet zejména s ohledem na finanční hledisko věci a reference na developerskou firmu.

Poptávka tlačí ceny nahoru

Velké množství koupěchtivých lidí toužících po vlastním bydlení pochopitelně tlačí ceny domů a bytů stále nahoru, a to ve většině regionů v naší zemi. Vede je k tomu obava, že nynější výhodné úvěrové podmínky dosáhly svého vrcholu, a proto je potřeba si nemovitost pořídit co nejdříve. Přitom se na vedlejší kolej dostává základní předpoklad pro pořízení vlastní nemovitosti. Vlastnit nemovitost by totiž měli lidé, kteří mohou a jsou schopni se o ni v budoucnosti starat a budou schopni dostát svým závazkům v dlouhodobé časové perspektivě, ne jen s odkazem na jejich aktuální příjem.

Byt v osobním vlastnictví není vždy výhrou

Již několik let trvá situace, kdy podle statistiků je náš bytový fond dostatečně veliký a jeho problémem je spíše jeho neutěšený stavebně-technický stav (ten se pak odráží v nemožnosti jeho využívání k bydlení). Dalším spojitým problémem v této věci je pak i současná regulace nájemného a právní postavení nájemců versus pronajímatelů. Nyní, jak se zdá, se tato záležitost dostává do pohybu a mohla by vést k narovnání těchto vztahů.

Tato dlouhodobě přetrvávající situace tlačí zájemce o bydlení do situace, že se pokoušejí téměř za každou cenu získat byt do osobního vlastnictví prostřednictvím hypotečních úvěrů. Málokdo si ale při této příležitosti uvědomí, že je to sice prostředek k uspokojení bytové potřeby, ale vzápětí nese i nezanedbatelná negativa (ekonomicko-finanční náročnost spojená se ztrátou životní pohody, psychosociální zátěž vedoucí ke stresovým situacím).

Vlastní nebo nájemní bydlení?

Při úvahách o koupi nemovitosti za pomoci hypotečního úvěru je důležité vzít v úvahu veškeré náklady spojené nejen s koupí, ale později i se samotným vlastnictvím bytu. U hypotéky počítejte zejména s náklady na poplatky spojené s vyřízením úvěru, splátky jistiny, úroky, administrativní poplatky a povinnost uzavření životní pojistky a pojištění bytu s vinkulací pro banku, která hypotéku poskytla. Dále přičtěme úhrady na konto společenství vlastníků jednotek sloužící k úhradě provozu, oprav a rekonstrukcí společných částí domu a přilehlých pozemků. Jeho výše je ovlivněna nejen technickém stavem domu a současnou úrovni bydlení, ale i velikosti pozemků a stále vzrůstajícími nároky na správu domu jako celku. Rovněž je třeba počítat s vlastními udržovacími náklady a výdaji na opravy bytu (opravy a výměny podlah, nátěrů, maleb, zařizovacích předmětů apod.).

Hypotékou se na dlouhou uvážete nejen ke splátkám

Získat hypoteční úvěr nemusí být pro mnoho lidí neřešitelný problém. Mnohem horší je ale stav, kdy po několika prvních splátkách zjistíte, že sice vlastníte byt či dům v osobním vlastnictví, ale vaše životní úroveň rapidně klesla. S ohledem na to, že lidé vydají značnou část svého výdělku na splátky hypotéky, musí omezit, nebo úplně zapomenout na svá hobby či prostředky na další osobní rozvoj.
Lidé si navíc kupují byt s určitým životním výhledem (manželství, rodina),  a tak hradí náklady za větší byt, než který v daném okamžiku potřebují, což je všechno ostatní jen ne příliš ekonomické. Vzhledem k dlouhodobému závazku, kterým bezpochyby hypoteční úvěr je, musíte uvažovat i o snížené mobilitě při ztrátě zaměstnání, při nepředvídatelných změnách v rodinném životě či při výrazném zhoršení životních podmínek v lokalitě.

Život v (pro)nájmu znamená svobodu

Viděno optikou výše uvedeného pohledu, má život v pronajatém bytě bezesporu několik zásadních výhod oproti bytu pořízeného prostřednictvím hypotečního úvěru:

  1. Možnost změnit byt v případě potřeby.
  2. Nájemce má povinnost „jen“ platit nájem.
  3. Ve většině měst nyní tržní nájmy spíše klesají a je výhled i na další poklesu.
  4. Odpadá povinnost přispívat do fondu oprav (kromě družstevních bytů)
  5. Bývá obvyklé, že nájemné je nižší než náklady spojené s koupí bytu na hypotéku.

Závěrem: přemýšlejte

Tento příspěvek v žádném případě nemá poslání odrazovat od koupě bytu do osobního vlastnictví. Cílem textu je snaha, aby lidé uvažující v krátkém časovém období o koupi bytu za pomoci hypotečního úvěru, vzali v úvahu nejen zřejmé a nezpochybnitelné výhody vlastnického bydlení, ale i upozornit na skutečnosti, které mohou být s koupí a vlastnictvím bytu spojeny. Alternativa řešení bytové situace v podobě pronájmu bytu by měla být každým člověkem v této situaci zvažována. Je to totiž jeden ze způsobů, jak dojít k vysněnému cíli - celkové harmonizaci nabídky a poptávky na trhu s realitami. 

Další článek


 

Související články


celkem 6 komentářů

Nejnovější komentáře

Re:prodavači teplé vody
Lenka
13. 7. 2006, 15:48
Re: prodavači teplé vody
Jarmila
19. 1. 2006, 11:07
Re: prodavači teplé vody
t
18. 1. 2006, 16:40
Re: prodavači teplé ....
doubt
18. 1. 2006, 16:08
Re: prodavači teplé vody
vk
18. 1. 2006, 10:35

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená