Ústavní soud v Brně ve středu vyhověl stížnosti 45 poslanců ČSSD a zrušil části zákona týkající se daní z příjmu související se stavebním spořením. Předseda ÚS Pavel Rychetský dal opozičním poslancům za pravdu v tom, že sněmovna napadené normy přijala neústavním způsobem ve zkráceném řízení, zákony navíc obsahují prvky retroaktivity.
„Část zákona se ruší dnem zveřejnění verdiktu ve Sbírce zákonů, druhá část ke dni 31. prosince 2011,“ řekl Rychetský. Zvláštní padesátiprocentní sazbu daně z poskytnuté zálohy státní podpory za rok 2010 ústavní soudci tedy zrušili okamžitě, zbytek zákona včetně snížení státní podpory nechali soudci platit ještě do konce roku.
Skupina 45 sociálně demokratických poslanců navrhla Ústavnímu soudu zrušit zákon, kterým parlament ustanovil zvláštní padesátiprocentní sazbu daně na příspěvek fyzickým osobám, na který spořícím lidem vznikl nárok v roce 2010. Současně se dnem účinnosti zákona snížila výše zálohy státní podpory z patnácti na deset procent z ročně uspořené částky nepřesahující dvacet tisíc korun.
Podstatou návrhu byly námitky rozporu napadeného zákona s ústavním pořádkem. „Vztahovaly se jak ke způsobu jeho přijetí, tak i k jeho obsahu,“ řekla mluvčí Ústavního soudu Jana Pelcová. Poslanci ČSSD podle ní zpochybnili důvodnost projednání návrhu zákona ve zkráceném řízení ve stavu legislativní nouze, v jehož důsledku vláda Petr Nečase porušila některé ústavní principy vztahující se k parlamentní proceduře přijímání zákonů.
Ve vztahu k obsahu napadeného zákona opoziční poslanci ČSSD namítali, že snížení zálohy státní podpory za rok 2010 jeho zpětným padesátiprocentním zdaněním zvláštní sazbou daně z příjmu, jakož i snížení zálohy pro smlouvy o stavebním spoření uzavřené do 31. prosince 2010, vykazují znaky pravé retroaktivity a odporují legitimnímu očekávání účastníků stavebního spoření.