FinExpert.e15.cz

Úspory vody v domácnosti jsou opět téma

Chystá se Modrá úsporám. Stát podpoří nádrže na dešťovou vodu.
Úspory vody v domácnosti jsou opět téma

Kolikrát už jste četli, že kapající kohoutek v domácnosti vás předurčuje ke zbytečně vysokému vyúčtování vodného a stočného? Úspory vody jsou ale znovu aktuální. Stát dokonce vypisuje dotace, které mají lidi přimět budovat nádrže zachytávající dešťovou vodu.

Průměrná spotřeba vody na jednoho člověka je kolem 90 až 100 litrů denně. Ačkoli spotřeba vody poklesla a podle některých odborníků dosáhla hygienické hranice, hledají se další možnosti úspory. Předchozí suchá léta a nedostatek dešťových srážek by měly pomoci vyřešit retenční nádrže nebo zahradní jezírka zachytávající dešťovou vodu.

Spotřeba vody sice v České republice dlouhodobě mírně klesá, ale to samé nejde říct o ceně. „Za vodné a stočné zaplatí obyvatelé České republiky v průměru 8,3 haléře za litr, tedy 83 korun za kubík,“ upřesňuje Jana Bábíková ze serveru Vodárenství.cz. Cena vody poroste v dalším období o inflaci. „Bohužel v jednání jsou poplatky za odběr podzemních vod a vypouštění odpadních vod. Jejich navýšení by mělo za následek zdražení vodného a stočného,“ dodává Jana Bábíková.

Vyplatí se i dnes změnit dodavatele energie? (Příklady)

Vyplatí se i dnes změnit dodavatele energie? (Příklady)

Dodavatelé nepřestávají lákat na slevy. Jaké jsou úspory?

Aby doma proteklo méně vody

Úspory vody v domácnosti jsou tak stále aktuálním tématem. Například kapající kohoutek může spotřebu vody v domácnosti navýšit až o 40 litrů týdně, což odpovídá jedné průměrně dlouhé sprše (minuta sprchování si vyžádá asi 9 litrů vody). Výměna těsnění je přitom záležitostí za pár korun. Úspory vody podpoří i páková baterie. Zatímco běžnou baterií proteče asi 15 litrů vody za minutu, pákovou o polovinu méně.

Průtok vody snižují také úsporné hlavice s dešťovým efektem. Úsporné armatury nebo perlátory snižují spotřebu vody tím, že se do ní mísí okolní vzduch. Současně díky menším otvorům zvyšují výtokovou rychlost vody, takže se nesnižuje účinnost mytí, ale spotřeba vody klesá.

Významná spotřeba vody je na WC. Nádržky starších WC vyžadují na jedno spláchnutí 12 litrů vody. Pokud spláchneme pětkrát denně, je to 60 litrů vody. Řešením je například automatický WC stop. Jednoduše ho umístíte do nádržky a intenzitu splachování můžete snadno regulovat. Alternativou jsou WC nádržky s dvojitým nebo trojitým splachováním, které sníží spotřebu vody o polovinu a jimiž jsou vybaveny moderní toalety.

Zachytávání dešťové vody

Spotřebu vody v domácnosti snižuje využívání dešťové vody. Sudy pod okapy znají především zahrádkáři, ale stále častěji se na zahradách objevují nádrže na zachytávání dešťové vody, některé vybavené speciální filtrací. Dešťovou vodu je potom možné využít nejen na zalévání, ale třeba právě na splachování WC, praní prádla nebo úklid.

Stát nyní připravuje nový dotační program, který by domácnostem přispěl na budování nádrží nebo jezírek zachytávajících dešťovou vodu. Pro dotace se vžilo označení Modrá úsporám po vzoru programu na zateplování Nová zelená úsporám.

Nový dotační program se zaměří na domácnosti a na hospodaření s dešťovou vodou. „Už letos by mohly být připraveny řádově sta miliony korun, které podpoří pořízení retenčních nádrží na dešťovou vodu využitelnou na zalévání nebo běžné práce v domácnostech,“ říká Jana Taušová z ministerstva životního prostředí.

Domácnosti by mohly získat až 50procentní příspěvek na retenční nádrže, ale detaily financování se stále ještě ladí. „Přesný způsob financování a celkový objem peněz v programu na hospodaření s dešťovou vodou aktuálně řešíme,“ dodává Jana Taušová.

Další článek


 

celkem 11 komentářů

Nejnovější komentáře

Přesně tak, během hodiny tak lze nakapat i kýbl vody...
Adrian77
20. 9. 2016, 10:04
Přesně tak, KAŽDÁ dotace je křivení trhu. Já jsem za...
Lapin
20. 9. 2016, 09:40
Tak mně vysvětli, proč mně páková baterie kape B-]...
Tomáš Marný
20. 9. 2016, 08:10
Myslím, že ten odstavec o kapajícím kohoutku je blbo...
PJ
19. 9. 2016, 22:45
Vody je stale stejne, nikam se neztraci, jen je treb...
Noxik
19. 9. 2016, 17:18

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená