FinExpert.e15.cz

Úspory: Sníží stát rodičovský příspěvek?

Stát hodlá ušetřit snížením rodičovského příspěvku o 17,5 %. Bude tedy základní výše rodičovského příspěvku 6 270 Kč místo 7 600 Kč?
Úspory: Sníží stát rodičovský příspěvek?

V roce 2009 činily státní náklady na proplácení rodičovského příspěvku téměř 30 miliard korun. Snížení rodičovského příspěvku o 17,5 % by pomohlo státní kase ušetřit až 5 miliard korun. Otázkou ovšem zůstává, zda se toto velmi nepopulární opatření podaří v parlamentu prosadit. Jistě však není od věci si připomenout, že ještě v roce 2005 činil v Česku rodičovský příspěvek 3 635 Kč. 

Co je to rodičovský příspěvek?

Velmi často se zaměňuje rodičovský příspěvek s peněžitou podporou v mateřství (mateřskou). Mateřská je dávkou nemocenského pojištění a je vyplácena zaměstnavatelem nebo příslušnou Okresní správou sociálního zabezpečení. Pro přiznání mateřské je potřeba splnit zákonné podmínky a lze ji pobírat 28 týdnů. Naproti domu rodičovský příspěvek je dávkou státní sociální podpory. Pro její přiznání není potřeba splnit žádné zákonné podmínky, nárok na rodičovský příspěvek má každý rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje o dítě. V Česku lze rodičovský příspěvek pobírat do 4 let věku dítěte. 

Rodičovská dovolená je v Česku dlouhá

Možnost zůstat doma s dítětem až do jeho 4 let věku a pobírat po tuto dobu rodičovský příspěvek je v Evropě ojedinělá. Ve většině členských zemí Evropské unie je rodičovská dovolená podstatně kratší. V Evropě činí rodičovská dovolená i pouze několik týdnů  - Velká Británie a Kypr 13 týdnů, Belgie, Irsko a Nizozemí 3 měsíce. Poměrně dlouhá je ještě rodičovská dovolená v Polsku, Litvě, Maltě, Španělsku, Maďarsku, Estonsku a Slovensku - 3 roky. I výše rodičovského příspěvku je v Česku při srovnání s průměrnou mzdou na evropské poměry jedna z nejvyšších, a to i po případném snížení. Ve Velké Británii, Irsku, Nizozemí, Maltě či Kypru se rodičovský příspěvek vůbec nevyplácí. V Polsku činí přibližně 2 800 Kč, na Slovensku 3 000 Kč a v Rakousku 12 000 Kč. 

Jak je vysoký rodičovský příspěvek nyní?

V Česku si lze vybrat délku pobírání rodičovského příspěvku (dva, tři a čtyři roky). Od vybrané délky se odvíjí i výše rodičovského příspěvku. Jednotlivé možnosti:

  • v případě čerpání do dvou let věku dítěte činí rodičovský příspěvek 11 400 Kč (je potřeba mít odpovídající předchozí příjem – tj. nárok na peněžitý příspěvek v mateřství alespoň ve výši 380 Kč na den)
  • do tří let věku dítěte činí příspěvek 7 600 Kč
  • do čtyř let věku dítěte činí příspěvek 7 600 (prvních 21 měsíců) a následně 3 800 Kč (až do 48 měsíce)

O rodičovský  příspěvek je potřeba písemně požádat na předepsaném formuláři místně příslušný úřad státní sociální  podpory. 

Klesla by porodnost?

Velmi závažným problémem členských zemí EU je nízká porodnost a stárnutí obyvatelstva. Proto v minulých letech docházelo ke zlepšování rodinné politiky (například zvyšováním přídavků na děti, mateřské, rodičovské…). Cílem bylo finančně pomoci mladým rodinám a zvýšit porodnost. Přestože se ekonomická situace mladých rodin zlepšila, porodnost nestoupla. Zvýšení státních dávek porodnost příliš neovlivnilo. Z tohoto pohledu se neočekává, že by snížení rodičovského příspěvku snížilo v Česku porodnost.

Důležitější je nepřímá podpora

Jak ukazují  evropské zkušenosti, jako účinnější se jeví nepřímá  podpora rodin s dětmi. V Česku je v současné době v mnohých městech nedostatek školek. Stává se, že se mnohé děti ve třech letech ani do školky nedostanou. Některé maminky tak nemohou nastoupit do práce, protože musí zůstat s dítětem doma. Firemní školky v Česku naráží na příliš složitou administrativu. Dalším pozitivním impulsem by bylo zvýšení nabídka práce na zkrácený úvazek, kterou by mnohé maminky (i tatínci) přivítali. Stejně jako možnost pracovat z domova. Vždyť v Nizozemí pracují na částečný úvazek přes 60 % všech žen. Stát by mohl jít příkladem a nabízet mnohem častěji práci na zkrácené a flexibilní úvazky ve veřejném sektoru.

Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Re: Rodičovský příspěvek bude přejmenován na plenk
Bojda
21. 8. 2010, 09:24
Rodičovský příspěvek bude přejmenován na plenkovné
Tom
29. 6. 2010, 08:09

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená