FinExpert.e15.cz

Úspory se Zlatou medailí

Cesta úspor energií v bydlení vede stále častěji i k supermoderním technologiím – např. k topení kapilárními rohožemi.

Současný moderní dům nemusí být pokud jde o topení odkázán na klasický rozvod topné vody a předávání tepla pomocí radiátorů, a ani jeho ochlazování v letním období nemusí zajišťovat tradiční klimatizační jednotka a systém nuceného větrání. Obě funkce totiž zastoupí nová technologie – Infraclima označovaná za nízkopotenciální systém celoročního udržování tepelné pohody.

Úsporné kapiláry

Základem technologie Infraclima, která byla na letošním veletrhu IBF 2009 v Brně oceněna Zlatou medailí, jsou kapilární rohože umístěné na celé ploše stěn, stropů i podlah. Rohože se skládají z husté sítě kapilár, v nich proudí topné (chladicí) médium (voda) a z vnější strany směrem od interiéru jsou izolovány polystyrenem. To, že je řeč o „nízkopotenciálním“ systému, znamená, že pro vytvoření tepelné pohody v interiéru se využívá jaké teplonosná látka voda ohřátá pouze zhruba na 22 °C. Celoplošné uplatnění kapilárních rohoží umožňuje maximální výměnu tepla – jeho sálání ze všech stran, a proto není třeba vodu ohřívat na vyšší teplotu. Tepelné pohody se tedy dosahuje s teplotou topného média o polovinu nižší, než je teplota lidského těla.

Klepněte pro větší obrázek

Slunce: hlavní zdroj

Popsaný nízkopotenciální systém se v celoročním provozu kombinuje s tepelným čerpadlem a solárně termickými panely. Hlavním zdrojem tepla přitom je solární energie. Ta se získává hlavně z vakuových trubicových solárních kolektorů, kterémají oproti jiným typům minimální tepelné ztráty a dokáží využít i rozptýlené (difúzní) sluneční záření v době, kdy je zataženo. Skutečnost, že do systému stačí dodávat vodu ohřátou na relativně nízkou teplotu (22 °C, +/– 2°C) zvyšuje efektivitu tohoto řešení.

Pro její zvýšení celý systém počítá i s možností, že objekt nebude pro využití solárních energetických zisků ideální – kolektory se umísťují na otočný stojan, který zajistí optimální zisky tepla. Systém solárních panelů lze navíc využít v letním období, kdy není třeba vyhřívat interiér, např. k ohřevu vody v bazénu. Výrobce uvádí, že díky solárnímu zařízení lze zajistit až 80 % potřeby teplana vytápění a ohřev teplé vody.

Klepněte pro větší obrázek

Země dodá chlad i teplo

Zbývající spotřebu tepla domu zajistí malé tepelné čerpadlo typu země-voda, které mávelmi vysokou účinnost (topný faktor až 6,5) a jeho využití je plánováno zejména na období s dlouhodobým nedostatkem slunečního svitu. V létě naopak tepelné čerpadlo tohoto typu zajistí ochlazování vnitřních prostor domu. Na oba ekologické zdroje energie (solárně termické panely a tepelné čerpadlo země-voda) se vztahuje možnost dotací z programu Zelená úsporám.

Jako cévní systém

Kromě vysoké efektivity provozu má systém další výhodu ve velmi snadné a rychlé regulace, která může být až desetkrát rychlejší než např. v případě klasického podlahového topení. Kromě toho je do značné míry samoregulační – dokáže zužitkovat i tepelné zisky vznikající v interiéru při provozu spotřebičů a pobytem osob. Dá se přirovnat k cévnímu systému lidského těla – dokáže přenést energii z jedné části do druhé a vyrovnávat tak teplotu v celém domě. Aplikace nízkopotenciálního systému v rodinném domě o velikosti obytné plochy 180 m2 může podle současných odhadů činit až třicet tisíc korun ročně. Technologie Infraclima byla nedávno uplatněna v nízkoenergetickém domě v Zápech u Brandýsa nad Labem.

Klepněte pro větší obrázek

Pro zdravější mikroklima

Nízkopotenciální udržování tepelné pohody umožňuje vytvořit nejen její vysokou úroveň, ale i zdraví prospěšné prostředí. Díky skutečnosti, že se teplo sdílí sáláním, a přitom je teplota povrchů kolem dvaceti stupňů, se nevíří prach. Také vznik plísní je vyloučen, protože povrchová teplota všech ochlazovaných konstrukcí je stabilně vyšší než teplota rosného bodu – vylučuje se tak možnost povrchové kondenzace par ze vzduchu a tedy i vznik plísní.

Celkové prostředí v interiéru, kde je systém aplikován, zdravotně vyhovuje dlohodobému pobytu i pro udržování optimální vlhkosti vzduchu mezi 30 do 60 %. Nižší hodnoty relativní vlhkosti způsobují totiž ztrátu imunity tím, že vysoušejí sliznice.

Přiměřená vnitřní teplota také brání množení roztočů, kteří mohou stejně jako plísně působit chronická, astmatická onemocnění. Zdravému mikroklimatu v interiérech také přispívá možnost letního bezprůvanového sálavého chlazení s využitím nízkopotenciálních zdrojů chladu (zemské teplo/ chlad, studniční voda).

Klepněte pro větší obrázek

Další článek


 

Související články


celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Re: Praktičnost kap. rohoží?
David
9. 5. 2009, 16:12
Praktičnost kap. rohoží?
Pavel F.
8. 5. 2009, 10:04

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená