FinExpert.e15.cz

Úspory na účtu jsou pořád „in“

Počet Evropanů mající své úspory na bankovním účtu klesá velmi pozvolna, přitom úročení je zde poměrně nízké ve všech zemích.
Úspory na účtu jsou pořád „in“

V nakládání s financemi zůstává mezi konzervativními Evropany a investujícími Američany pořád velký rozdíl.

Evropské ekonomice se daří a čím dál větší počet Evropanů si může plnit svá přání ohledně drahé dovolené, luxusního bydlení a drahého auta. Zatímco Američané si tyto své tužby plní co nejdříve a poměrně brzy se dosti zadlužují, Evropané mají téměř vždy našetřenu alespoň alikvotní část.

Nejvíce spoří Francouzi

Z přiložené tabulky vidíme, že v průměru nejvíce finančních prostředků ze svého měsíčného příjmu uspoří na bankovním účtu či v hotovosti Italové (12,0 %) a Italové (10,6 %). Při nakládání se svými úsporami jsou Evropané velmi konzervativní. Vždyť na svém bankovním účtu nebo v hotovosti(54 %), následuje penzijní a životní pojištění 26 %.

V akciích, dluhopisech nebo podílových listech takmají pouze20 %. V tabulce chybí některé členské země OECD, důvodem je, že v uvedeném období byla výše splátek v průměru vyšší než míra spoření. Z tohoto důvodu je i míra spoření v Česku poměrně nízká – počet nových hypoték v posledních letech dosahoval rekordních hodnot a současně spořit a splácet vysokou hypotéku se podaří málokomu…

U Američanů jsou dluhy normální

Přestože zadluženost českých domácností roste, je pořád nižší než je průměr Evropské unie, který je pořád nižší než je obvyklé např. v USA, Kanadě nebo Austrálii… Občané těchto zemí jsou zvyklí se podstatně více zadlužovat.

Jestliže mají nadbytečné finanční prostředky většinou je investují (např. do nákupu akcií či jiných cenných listů). Než se Evropané zadluží kvůli vlastnímu bydlení, mají v mnoha případech něco našetřeno (např. formou stavebního spoření, které je např. v Německu velmi populární). Američané rádi využívají hypotéky aniž by měli cokoliv našetřeno.

Finanční gramotnost Čechů se zvyšuje pomalu

Finanční povědomí občanů v devadesátých letech velkou lekci a značná část populace je při nakládání se svými penězi ještě opatrnější než zvyklé v konzervativní Evropě. Vždyť téměř 60 % finančních prostředků máme ve formě naprosto nevýnosných produktů (termínovaný vklad v bance či v hotovosti).

Přitom úroky na termínovaných vkladech jsou mizivé a stěží pokryjí inflaci. Ve výhodnějších a přitom garantovaných finančních produktech – stavebním spoření, životním pojištění či penzijním pojištění máme dalších 30 % (z toho stavební spoření 16 %), pouze zbylých 10 % tvoří obchodovatelné cenné papíry… V Česku si ještě stále více lidí nechává poradit od rodiny či přátel a finančního poradce využívá pouze každý desátý, v Americe má vlastního finančního poradce každý třetí!

Spořit nebo investovat?

Nejlepší je přiměřená kombinace spoření i investování – důležité je ovšem správné vybrání potřebného finančního produktu, abychom optimalizovali náš zisk a minimalizovali riziko (záleží na povaze každého jednotlivce). V míře investování jsou naprostými jedničkami Američané, což je jeden z důvodu jejich finančního bohatství.

V akciích totiž mají 60 % svých úspor, což je možná důvodem, že každý čtvrtý Američan vlastní majetek v hodnotě 75 tisíc dolarů. V Americe nejsou ovšem žádnou výjimkou případy, kdy rodinný rozpočet je díky hypotékám a ostatních spotřebitelským úvěrům velmi napnutý a při problémech v práci nastává problém. Nové místo je hůře placené a celá rodina se stěhuje do levnějšího bydlení, naštěstí trh s byty zde dobře funguje a při zvýšení rodinného příjmu není zase problém se stěhovat zpět.

Kolik spoří občané ze svého čistého příjmu (v %)

Země

Míra spoření (v %)
Francie12,0
Německo10,6
Norsko10,1
Rakousko9,7
Švýcarsko9,1
Itálie8,8
Mexiko8,8
Švédsko8,7
Belgie7,6
Nizozemí7,0
Portugalsko4,0
Korea3,9
Japonsko3,2
Španělsko3,1
Finsko2,4
Polsko2,4
Kanada1,2
Slovensko1,2
Dánsko1,1
Česko0,6
USA0,5
Pramen OECD FACTBOOK 2008 – ISBN 978-92-64-04054-0 – © OECD 2008

Další článek


 

Související články


celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Fp
Adam
5. 5. 2008, 20:07
opravte si ...
Almon
29. 4. 2008, 00:48

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená