Podle výkumu zveřejněného ING bankou se úspory, které máme pro případ výpadku příjmů, zvyšují. Banka sledovala Index úspor domácností a Index potenciálu spoření.
Při výpadku příjmů by z úspor zvládla česká rodina přežívat 4 měsíce a 6 dní. V loňském roce to bylo o 2 týdny méně a v minulém čtvrtletí letošního roku o 3 týdny méně.
V současné době by mohli Češi uspořit až 32 % příjmů, což je o 3 % více než v minulém čtvrtletí tohoto roku a ve stejnou dobu v roce 2013.
Podle ředitele retailového bankovnictví ING Libora Vaníčka je to poprvé za dobu sledování, co se Index úspor dostal nad hranici 4 měsíců a Index spoření nad 30 %. Ukazuje to na lepší orientaci Čechů ve sféře osobních financí, na schopnost určovat si priority a myslet dopředu. Vliv na růst úspor mají i obavy domácností z vývoje ekonomické situace v Česku i v zahraničí.
Ve výpočtu potenciálu spoření jsou zahrnuty skutečné příjmy a mandatorní výdaje. To jsou výdaje, které musíme zaplatit, abychom zajistili chod domácnosti – jídlo, bydlení, energie, telefon, splátky a další pravidelné platby
Nejvíc mají naspořeno vysokoškoláci
S úsporami jsou na tom nejlépe Pražané a Středočeši, mají naspořeno asi na čtyři a půl měsíce. Vysokoškoláci mají úspory na více než půl roku, lidé se základním vzděláním zhruba na dva a půl měsíce.
Co se týká Indexu spoření, největší část příjmů by opět mohli uspořit lidé s vysokoškolským vzděláním – až 41 %. Lidé se základním vzděláním mohou spořit jen 25 % příjmů.