FinExpert.e15.cz

Ušetří vám myčka na nádobí peníze?

Mezi nejméně oblíbené činnosti, které patří ke každodennímu životu našich domácností, je mytí nádobí. Proto není divu, že stále více lidí využívá k této práci myčku na nádobí. Pokusíme se proto odpovědět na otázku, zda pořízení tohoto pomocníka do domácnosti není zbytečný luxus, nebo zda se vám vynaložená investice vyplatí v úspoře času, vody a energie. Navíc vám poradíme, co byste při výběru myčky měli vzít v úvahu.
Ušetří vám myčka na nádobí peníze?

Úspora? Jak se to vezme.

Před deseti a více lety byla myčka na nádobí symbolem přepychu v domácnosti. Dnes již jen málokdo pochybuje o tom, že je spolu s ostatními spotřebiči plnohodnotným pomocníkem v domě. Přesto poslední věcí, která potenciální zákazníky od nákupu myčky odrazuje, je dogma vysokých provozních nákladů spojených sy jejím používáním. Tento předsudek lze však celkem spolehlivě vyvrátit. 


Rozhodujete-li se, zda si myčku na nádobí koupit či ne, můžete se opřít o jednu jistotu. Myčky na nádobí vám vždy ušetří čas, který má pro každého z nás jinou hodnotu. Na otázku, zda navíc ušetří i peníze, se nedá jednoznačně odpovědět.

Obecně lze konstatovat, že současné myčky na nádobí potřebují ke svému provozu podstatně méně vody, než které vyžaduje klasické mytí pod tekoucí vodou. Úspora vody při použití myčky dosahuje k 50 – 60 procentům oproti klasickému mytí pod tekoucí vodou. Jinak řečeno, ušetříte až polovina spotřebovaného objemu vody = poloviční náklady na spotřebovanou vodu. Propočty dále ukázaly, že počítáme-li i s náklady na elektrickou energii může myčka na nádobí za rok ušetřit za elektrickou energii a vodu něco od 300 – do 500 Kč oproti mytí pod tekoucí vodou.

Myčka nemyje jen vodou

Jiný náhled na hospodárný provoz myčky dávají náklady na mycí prostředky a leštidlo. Obvyklá cena za jedno balení se pohybuje v řádech několika stokorun a vystačí zhruba pro šedesát mycích cyklů. Naopak za běžné prostředky pro ruční mytí nádobí zaplatíte okolo padesáti korun a vystačíte s nimi i jeden měsíc (uvažováno pro 3-4 mytí nádobí za týden).

Kilo soli, která působí jako změkčovadlo vody, aby se netvořil vodní kámen, stojí podle výrobce okolo 40 Kč. Leštidlo vás vyjde okolo 60 Kč (obojí při denním mytí vydrží okolo dvou i více měsíců).

U pracích prášků je cena značně rozdílná. Nejdražší jsou tablety, tzv. 3 v 1. Obsahují prací prostředekm, leštidlo i sůl. Jsou sice praktické a komfortní, ovšem také nejdražší. Navíc nejsou vhodné pro všechny druhy mycích  programů, ale jen pro programy s vyšším teplotním stupněm mytí. Levnější jsou neznačkové mycí prášky prodávané např. v Tescu. Kilo vás přijde i na 40 - 50 Kč. S renomé značky (nikoliv prášku) stoupá i cena, za nejdražší prášek zaplatíte okolo 120 Kč/kg.

Jak vybírat myčku?

Při výběru optimální myčky na nádobí pro vaši domácnost je třeba vzít v úvahu několik faktorů. Velkou roli hraje počet členů v rodině i to, jak často se doma vaří. Můžete vybírat z myček velikostně větších a menších (vhodné jen pro jednoho až dva členy domácnosti). Myčka vždy zabere určitý prostor v kuchyni, a proto si její velikost a umístění dobře promyslete. Prostor v kuchyni ušetří vestavěné modely, které ale stojí zhruba o 15% více než modely samostatné.

Ceny myček, podobně jako u ostatních spotřebičů v domácnosti, se liší v závislosti na možných ročních úsporách nákladů. Nejlevnější myčky s vyšší energetickou náročností a spotřebou vody pořídíte v rozmezí 8 – 12 000 Kč, nadstandardní s hospodárnými vlastnostmi stojí i přes 25 000 Kč. V cenách okolo 15 000 Kč pořídíte kvalitní myčku, která uspokojí potřeby průměrně velké domácnosti s životností pohybující se k 15 letům.

Samozřejmostí by měla být nízká hlučnost spotřebiče – do 50 dB. V opačném případě se může z vítaného pomocníka v domácnosti stát nepotřebné hlučné monstrum, které budete neradi využívat.

Podobně jako automatické pračky, tak i myčky na nádobí nabízí mnoho různorodých programů mytí. Platí ale zásada, že složitost programového vybavení má za následek i vyšší poruchovost a brzy zjistíte, že vystačíte s jedním až dvěma standardními programy.

Přesto však u myček platí zásada, že s cenou stoupá i kvalita. Jinou kvalitu mytí odvede myčka v hodnotě 7 999 Kč (vyrobená v Turecku) a jinou kvalitu mytí mají myčky s vrchním otočným ramenem a turbosušením.  (Pozn. editora: Z vlastní zkušenosti mohu doporučit AEG řady 80x. Přestože měla závadu elektroniky a oprava stála necelé 4 000 Kč, kvalita mytí je vynikající.)


Technicky dokonalé myčky dovedou podle stupně znečištění vody přeprogramovat mycí cyklus tak, aby spotřeba vody a energie byla co nejmenší.

Na výsledek celého mycího procesu má vliv vedle perfektně umytého nádobí i jeho kvalitní usušení. Odborníci doporučují kupovat výrobky s aktivním sušením nádobí, kdy bezprostředně po ukončení mycího cyklu můžete nádobí opětovně použít.

Ještě před tím, než se definitivně rozhodnete pro určitý typ a značku myčky, zaměřte se na dispoziční řešení úložného prostoru. Po prohlídce různých modelů zjistíte, že možné způsoby ukládání nádobí v myčce se výrazně liší. Vyzkoušejte si, zda do vámi vybrané myčky budete moci vložit i atypické hrnce, pánve a jiné kuchyňské nádobí. Praktické zkušenosti uživatelů jasně hovoří pro odnímatelné koše na nádobí a pro nastavitelnou výšku horního koše.

Vybírejte podle potřeby (a peněženky)

Pokud vás výše uvedené informace přesvědčily o tom, že nákup myčky na nádobí není špatnou investicí do vašeho pohodlí, nemusíte koupit úplně ten nejdražší model. Postačí, když se zaměříte na popsané základní užitkové funkce a vybavení. Při výběru značky upřednostněte tradici a reference výrobce, naopak design je čistě věcí vašeho vkusu.   

Další článek


 

Související články


celkem 15 komentářů

Nejnovější komentáře

Bile dily
Petr
1. 5. 2006, 18:14
Re: Myčka ušetří v nákldech ....
REGE
5. 3. 2006, 15:56
Myčka ušetří v nákldech za elektřinu?
Rudidlo, Rudidlo
1. 3. 2006, 12:43
Re: Bosch je v pohodě
Šárka
16. 12. 2005, 15:03
myčka
Šárka
16. 12. 2005, 14:55

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená