FinExpert.e15.cz

USA: Dell povzbudil

Přehled novinek z akciových trhů.
USA: Dell povzbudil

Začátek týdne zahájily americké trhy mírným růstem, přesto se stále hodnoty hlavních indexů pohybovaly pod důležitými hranicemi: Dow Jones index pod 8 000 body a převážně technologický Nasdaq Composite pod 1 300 body.

V úterý investoři čekali na projev Alana Greenspana, šéfa Fedu. Ten před americkým Senátem zdůraznil, že ekonomika Spojených států se vyvíjí přesně podle očekávání. Nicméně k plnému nastartování brání válečné obavy. Irák podle Greenspana představuje obrovskou nejistotu, která vytváří bariéry pro nové investice. Fed je připraven reagovat i na situaci, kdy by ani po vyřešení válečného problému nedošlo ke zvýšení spotřebitelských a podnikatelských výdajů. Zde by se zřejmě dostalo ke slovu další snižování úrokových sazeb, které dnes činí 1,25 % a dosahují tak čtyřicetiletého minima.

Celkový dojem z projevu byl mírně optimistický, když trhy reagovaly růstem. Pak ale přišlo vyjádření amerického ministra zahraničí Colina Powella o spojenectví Usáma bin Ládina s Irákem a nálada nakupovat vyprchala; akciové trhy se rázem ponořily do negativního teritoria. Stále platí, že zprávy geopolitického charakteru určují v těchto dnech vývoj.

Prodeje se nezastavily ani ve středu a ve čtvrtek (šestý, resp. sedmý pokles v sedmi, resp. osmi dnech). Kromě „povinných“ zpráv z geopolitiky se přidaly nevalné výsledky od výrobce polovodičových zařízení Applied Materials. Za fiskální první kvartál (končící v lednu) společnost vykázala bez započtení mimořádných nákladů nulový zisk na akcii při obratu 1,05 mld. USD (meziroční růst o 5,4 %) vs. odhady 2 centy na akcii a 1,15 mld. USD. Navíc se počítá s horším ziskem pro probíhající čtvrtletí. Z tradičního sektoru se dostala pod prodejní tlak automobilka General Motors, kterou nyní radí Banc Of America prodávat.

Ve čtvrtek po oficiálním uzavření trhů ohlašoval počítačový gigant Dell. Společnost za fiskální čtvrtý kvartál (končící v lednu) hospodařila v souladu s odhady analytiků, když zisk na akcii dosáhl 23 centů  při obratu 9,74 mld. USD (meziroční růst 20,8 %). Navíc dobře dopadl výhled, čímž se obavy o možném varování Dellu ukázaly jako liché. Na fiskální první kvartál Dell počítá se ziskem 23 centů na akcii a obratem 9,55 mld. USD (meziroční růst 18 %). Investoři přijali zprávu velmi kladně, když akcie Dellu v reakci na zveřejněné výsledky povyskočily o více než 4 % na 24,40 USD. 

Období firemních výsledků je pomalu, ale jistě ve finiši. Trhy budou nadále živeny informacemi geopolitického charakteru či v menší míře z ekonomiky. Stále platí, že opatrní investoři by měli se vstupem na trh do vyjasnění situace raději vyčkat.

KB 2 770?
Minulý týden se dařilo Českému Telecomu, když překonal hranici 290 Kč. O dalším postupu privatizace Českého Telecomu bude jednat vláda toto pondělí; předpokládá se, že během roku 2005 by mělo dojít k prodeji.

Novou cílovou cenu na akcie Komerční banky stanovila makléřská společnost Patria Finance. Patria zvedla cenu (horizont 12 měsíců) akcie na 2 770 Kč z předchozích 2 340 Kč, nadále však zůstává doporučení akumulovat. 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená