FinExpert.e15.cz

Úroky u hypoték se blíží k rekordnímu dnu

Zájem o hypotéky roste. Může za to konkurenční boj.
Úroky u hypoték se blíží k rekordnímu dnu

Konkurenční boj stlačuje úrokové sazby, které jsou nejnižší za posledních šest let. Jejich hodnota se blíží k rekordu z července roku 2005. Jde o jednoduché počty. Kdo si počkal a vzal si hypotéku později, vydělal na tom. Úrokové sazby u hypoték padají už pátým měsícem v řadě.

V říjnu klesla průměrná úroková sazba na 3,77 procenta. Oproti září se snížila o 12 bazických bodů a opět se přiblížila k rekordnímu minimu. Dva měsíce již setrvává pod psychologickou hranicí čtyř procent. Rekord v celkové průměrné sazbě zatím drží červenec 2005, kdy dosáhla 3,62 procenta.

„Říjnový pokles sazeb byl způsoben především setrvačností, kdy k výraznému snížení sazeb došlo v září, a proto byla zářijová data také ovlivněna vyššími sazbami z počátku měsíce, zatímco v říjnu se mohly nižší sazby již plně projevit, protože se žádná banka neodvážila sazby zvýšit,“ vysvětluje vedoucí analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl.

Co tedy způsobilo zářijový sešup?

Důvody je třeba hledat především v konkurenčním boji mezi hypotéčními bankami.  Aby banky uspěly se svojí nabídkou, jsou nuceny jít s úrokovými sazbami dolů. Nic na tom nemění ani fakt, že hypotéka je v současnosti pro klienty atraktivnější než stavební spoření, tudíž by drobné navýšení sazeb automaticky nepředznamenalo citelný odliv zájemců.

Opačný směr sazeb však umocňují pesimistické vyhlídky developerů, kteří se obávají zamrznutí trhu s nemovitostmi v příštím roce. Developeři se tak společně s bankami snaží ze současné situace vytěžit co možná nejvíce. „Banky jednoznačně vyšly vstříc nabídkám developerů využívajících budoucího zvýšení DPH, což potvrzuje i na měsíc září nebývale vysoký objem hypotečních úvěrů přesahující 10 miliard korun,“ líčí Rajdl.

Říjen už ale tolik příznivá čísla nepřinesl. Ačkoliv úrokové sazby opět meziměsíčně poklesly, uzavřeli klienti 5 821 smluv. Oproti září se jejich počet snížil o 400 a vrátil se na srpnovou úroveň. Lidé si v desátém měsíci půjčili 9,819 miliardy korun. Tato čísla ukazují, že přes výhodné podmínky je hypotéční trh stále rozkolísaný, byť počet zájemců o hypotéku roste druhým rokem po sobě.

Vrtkavosti trhu si jsou vědomy i banky

Banky se tak nadále vzdávají svých marží. Výsledek? Úrokové sazby klesají nejvíce u hypotečních úvěrů s tříletou a pětiletou fixací. V obou případech jsou poklesy na rekordní úrovni. Výjimku nyní tvoří úvěry s jednoletou fixací, u  kterých říjnová úroková sazba stoupla o 3 bazické body na hodnotu 4,47 procenta. K rekordu, kdy jednoletá fixace byla 2,97 procenta, má tak hodně daleko. To se odráží v zájmu o tento úvěr, který je v současnosti minimální.

Poklesy, ale i růsty sazeb u jednotlivých hypoték mění zažitá pravidla. „Zatímco v roce 2005 byla historická minima dosažena díky jednoletým fixacím, dnes jsou sazby taženy dolů především pětiletými fixacemi,“ líčí Rajdl.

Pohyby sazeb eskalují v době, kdy na hypotéční trh vstupují noví hráči. Jednu z nejlevnějších hypoték s pětiletou fixací nabízí Fio banka. Úrok při využití všech slev u klientů s nejnižší mírou rizika je u této banky nabízen od 3,35 procenta ročně. Další nováček v českém bankovním sektoru Equa bank by rád zaujal s nabídkou tříleté fixace se sazbou od 3,59 procenta ročně, sazby u pětileté fixace začínají na 3,89 procenta.

Na to museli reagovat zavedení hráči. V listopadu Česká spořitelna přistoupila k dalšímu snižování úrokových sazeb. U jednoleté fixace je nyní úroková sazba 3,89 procenta, u tříleté a pětileté 3,09 procenta. Sazby snížila také Volksbank CZ. U hypotečních úvěrů do 90 procent hodnoty nemovitosti garantuje u tříleté a pětileté fixace úrokovou sazbu 3,79 procenta. Svůj sazebník měnily také GE Money Bank a mBank.

To ocení především klienti, kteří mohou ušetřit desetitisíce korun ročně. Před třemi lety se průměrná sazba pohybovala kolem 5,7 procenta, takže například měsíční splátka dvacetileté hypotéky na 1,8 milionu přišla o zhruba dva tisíce dráž než nyní.

Další zlepšení podmínek už ale mohou jen těžko očekávat. Na podobné úrovni zůstanou podle ředitele makléřské společnosti Golem Finance Libora Ostatka i v následujícím roce, další výrazný pokles podle něj už nenastane.

„Dle mého názoru prostor pro pokles sazeb na trhu ještě je, nicméně není už velký. Variabilní sazby je možné získat s úrokovou sazbou od 2,5 % a zde moc prostoru nevidím. U fixních sazeb, především tříletých a pětiletých by mohlo na přelomu listopadu a prosince dojít ke snížení v řádu 0,1  0,2 procenta. Snížení by mohlo být podníceno vyvrcholením konkurenčního boje v závěru roku. Současné úrokové sazby se blíží úrokovému dnu,“ poznamenal Ostatka.

Další článek


 

celkem 6 komentářů

Nejnovější komentáře

S RB mám velmi špatnou zkušenost, měl jsem u nich hy...
tulinek
9. 12. 2011, 10:45
účet je u všech bank, takže jedině poplatek za účet ...
xy
8. 12. 2011, 17:38
a co CSOB. Mam u nich hypo rok a pul a co musim mit ...
David
8. 12. 2011, 16:29
nesouhlasím, řešil jsem fixaci pro sebe i pro klient...
XY
8. 12. 2011, 16:01
To o hnusném přístupu u RB při refinancování můžu po...
xls
8. 12. 2011, 13:17

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená