Ukládat peníze do banky v domnění velkého zhodnocení úspor se klientům příliš nevyplatí. Úroky termínovaných vkladů i na spořicích účtech klesají, v některých případech jsou i na nule. Výhodnější podmínky se stále snaží držet nové banky. Vyplývá to z dílčích výsledků výzkumu Nejlepší banka a Nejlepší pojišťovna.
Nulový úrok měsíčního termínovaného vkladu má Citibank a LBBW Bank CZ. Úrok je počítán průměrně za období leden až květen 2013. Zatímco LBBW nabízela nulový úrok i první polovině roku 2012, Citibank držela průměrné zhodnocení ve výši 0,28 %.
Ani ostatní banky nenabízejí klientům závratné úroky. ČSOB, GE Money Bank, Poštovní spořitelna, Raiffeisenbank a UniCredit Bank zhodnocují vložené peníze pod úrokem pouhých 0,01 %. Při vkladu 100 000 korun tak úrok vynese 10 korun ročně.
V případě měsíčního vkladu jsou na tom nejlépe klienti nových bank. Nejvyšší úrok nabízí stejně jako loni ZUNO Bank, a to 1,05 %, za ní FIO Banka s 0,6 % a Evropsko – ruská banka (0,34 %).
Výhodnější podmínky nabízí banky klientům v případě ročního vkladu. LBBW Bank CZ sice stále drží nulový úrok a Citibank o pouhé čtyři setiny více než u měsíční splatnosti, úrok ostatních bank se však pohybuje v rozmezí 0,5 až 2 procenta. Nejvýhodněji mohou spořit klienti Evropsko – ruské banky (3,48 %). Dvouprocentní zúročení nabízí Equa Bank a Wüstenrot Hypoteční banka. Oproti loňsku se však úroky u všech bank snížily, u Equa Bank dokonce o celé procento.
Vyšší úrok u spořicích účtů
V případě spořicích účtů je úrok zpravidla vyšší než u termínovaných vkladů. Výrazně vyšší úrok u spořicích účtů než u termínovaných vkladů nabízí například Česká spořitelna, UniCredit Bank nebo Waldviertel Sparkasse. U termínovaných vkladů přinášejí vyšší zúročení například ZUNO Bank nebo ING Bank. Největší rozdíl je u Evropsko-ruské banky, ta nabízí u termínovaného vkladu na jeden rok dokonce 3,48 %, zatímco spořicí účty zhodnocuje 0,17 % a 0,27 %. Naopak Equa Bank zhodnocuje spořicí i termínovaný vklad téměř srovnatelným procentem kolem dvou procent.