FinExpert.e15.cz

Úroky na spořicích účtech klesají. Zkuste podílové fondy

V západních zemích jde o nejrozšířenější způsob investování.
Úroky na spořicích účtech klesají. Zkuste podílové fondy

Máte na svém běžném účtu nevyužitých sto tisíc? Proč je neinvestovat, a své peníze tak ještě více nerozmnožit? Finanční prostředky můžete vložit na spořicí účet. V dnešní době však výnos na spořicích účtech klesá. Pro větší investice je lepší uložit svůj kapitál do podílových fondů. V západních zemích jde o nejrozšířenější způsob investování, jehož kořeny sahají až do 18. století. Tak proč v něm nepokračovat?

Pozor na poplatky

Často se klade velký důraz na vstupní poplatky. Hradí náklady na nákup a úpis podílových listů, odměny zprostředkovateli a další počáteční náklady. Pohybují se mezi 0 – 5 %. Důležité jsou také poplatky manažerské. To jsou průběžné poplatky, které si manažer strhává každý rok z majetku fondu. Závisí na druhu investice a způsobu řízení fondu. Pohybují se obecně mezi 0 – 2 % ročně. Dále se může objevit poplatek výstupní. Vyskytuje se především u projektového financování a u zajištěných fondů.

Proč investovat do fondů?

 • Zisky z investování nepodléhají zdanění (držíte-li podílové listy déle než šest měsíců).
 • Dostanete se i na zahraniční finanční trh.
 • Velký výběr z možných investicí.
 • Pokud se vám nebude dařit, můžete fondy prodat.

Nevýhody fondů

 • Investice je běh na dlouhou trať.
 • Riziko, vklady nejsou jištěny.
 • Obrovský výběr z fondů, najít ten správný je složité.
 • Poměrně velké poplatky.

Než začnete investovat

 • Zjistěte si, jaký typ investora jste – konzervativní, spekulativní, agresivní investor.
 • Nechte si poradit.
 • Nadefinujte si investiční cíle.
 • Zvolte investiční strategii.
 • Pohlídejte si poplatky.
 • Investujte tolik, kolik můžete.
 • Nebojte se riskovat.

Podílové fondy v tuzemských bankách

V České republice je několik bank, které nabízejí investice do podílových fondů (mají své vlastní fondy). Patří mezi ně například Raiffeisenbank, Česká spořitelna, ČSOB, atd. Na tyto banky se zaměříme.

Raiffeisenbank

„Klientům nabízíme širokou nabídku služeb a produktů, od podílových fondů přes investiční certifikáty až po různé specializované produkty určené pro zkušené investory,“ takto odpovídá na otázku, proč by klient měl investovat zrovna do fondů Raiffeisenbank, její tiskový mluvčíTomáš Kofroň. Raiffeisen nabízí v České republice více než tři desítky podílových fondů, ať už z vlastní produkce Raiffeisen investiční společnosti nebo ve spolupráci s rakouskými kolegy. Podle slov mluvčího banky v posledních době roste zájem především o garantované podílové fondy – tedy ty, které klientům zajišťují návratnost jejich investice.

ČSOB

V nabídce finanční skupiny ČSOB/KBC je více než 230 fondů, které investují do různých regionů, oborů a typů aktiv. Mezi našimi klienty je největší zájem o strukturované a zajištěné fondy. ČSOB uvedla do této doby na trh více než 400 zajištěných fondů. Jejich struktura odpovídá konzervativní mentalitě českých investorů – specificky pak vztahem k riziku. V poslední době se do popředí zájmu klientů dostává fond typu Portfolio Pro,“ prozradila nám tisková mluvčí ČSOB Pavla Hávová.

Za zmínku stojí investice pro náš národ jistě velmi zajímavá investice do „pivních fondů“

„Svým investorům zajistil KBC Click ČSOB Světových pivovarů 1 pětileté kumulované zhodnocení ve výši 33 %, což představuje 5,25 % ročně. Kumulované zhodnocení u fondu KBC Click ČSOB Světových pivovarů 2 se očekává mezi 28 – 30 %, což by mělo pro klienta činit přibližně 4,5 % ročního zhodnocení,“ dodává Pavla Hávová.

Česká spořitelna

„Především smíšené fondy, které díky své investiční strategii dokáží i v současném tržním prostředí doručit zajímavé zhodnocení, se v České spořitelně těší velkému zájmu klientů,“ uvádí tiskový mluvčí České spořitelny Jan Holinka. Nabídka podílových fondů České spořitelny je však mnohem širší a vyberou si v ní jak konzervativní, tak i dynamičtí investoři, vždy záleží na individuálních požadavcích klienta.

Jedním z nejlepších akciových fondů na českém trhu je pak fond TOP STOCKS, který spravuje téměř 2,3 mld. Kč. Pravidelná měsíční investice do tohoto fondu od jeho založení vynesla investorům 12,3 % ročně (údaje k 30. srpnu 2013, pravidelná měsíční investice za období od 1. září 2006 do 30. srpna 2013).

UniCredit Bank

Součástí skupiny UniCredit je globální investiční skupina Pioneer Investments, která nabízí komplexní řadu fondů, od nejkonzervativnějších až po dynamické, a to nejen v rámci České rodiny fondů Pioneer, ale také několika desítek zahraničních fondů Pioneer. Klienti mají možnost investovat jak v českých korunách, tak v eurech i v dolarech.

Skupiny podílových fondů

 • Akciové fondy – nejrizikovější, ale nejvýnosnější
 • Dluhopisové fondy – investují do dluhových cenných papírů, jsou určeny pro investory s delším investičním horizontem
 • Smíšené fondy – investují současně do akcií, dluhopisů a nástrojů peněžního trhu
 • Fondy peněžního trhu – nízká výnosnost, ale zpravidla vyšší než úroky na termínovaných vkladech, nulová kolísavost, nejméně rizikové
 • Zajištěné fondy – úspory nejsou vystaveny působení akciového trhu, jsou vhodné pro opatrné investory
 • Strukturované fondy – mají stanoveno datum splatnosti, zajišťují nižší než 100% ochranu investované částky, což na druhé straně zvyšuje potenciál výnosu

Komerční banka

„Drobným investorům nabízíme především pravidelné investování do smíšených a akciových fondů, u kterých je relativně velká šance na lepší ziskový potenciál než u tradičních spořicích produktů za předpokladu, že klient investuje pravidelně déle jak 5 let,“ uvádí Pavel Hoffman, místopředseda představenstva a náměstek ředitele pro marketing IKS KB.

Tiskoví mluvčí mnoha bank se shodli na jednom: vzhledem k dlouhodobě přetrvávajícímu prostředí nízkých úrokových sazeb, které primárně ovlivňuje úroky na termínovaných či spořících vkladech, je patrný zvyšující se zájem o investice do podílových fondů.

Další článek


 

celkem 7 komentářů

Nejnovější komentáře

No tak to asi nevíte, že můžete investovat mimo bank...
Robert
16. 12. 2013, 23:19
Než si zničit játra tak to už radši za k u r v a m a.
ktééé tomof můůůj
14. 12. 2013, 13:07
:-O Co přesně by se na tomto spojení mělo opravovat?...
Romana
13. 12. 2013, 11:57
Než podílové fondy, tak to radši polštář nebo prochl...
xls
13. 12. 2013, 10:32
Množné číslo od tiskového mluvčího je, respektivě js...
Pers
13. 12. 2013, 09:34

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená