To, že úrokové sazby jsou v poslední době hodně nízko, všichni víme. Podobné je to i u neúčelových úvěrů. Se špatnou platební historií to ale nebudete mít tak jednoduché. Vyplynulo to z výzkumu agentury Datank.
Průměrně můžeme od banky dostat půjčku výhodněji, než to bylo v loňském roce. „Tedy alespoň ti, kteří mají bezproblémovou platební historii. Při sjednání úvěru si totiž banka každého zájemce prověří v registru dlužníků a podle výsledku nastavuje úrokovou sazbu individuálně,“ uvedla Gabriela Šamanová z analytické agentury Datank.
Meziročně poklesla jak průměrná úroková sazba, tak průměrná hodnota RPSN. Podle RPSN bychom měli poznat, jak moc je půjčka výhodná. A právě RPSN klesla v průměru o 2,1 %. Při posuzování půjčky proto nedejte pouze na výši úrokové sazby, ale zjišťujte i RPSN. Někdy se tyto hodnoty od sebe mohou dost lišit. Nejnižší RPSN v letošním roce nabídla Sberbank, v závěsu za ní byla Komerční banka a ČSOB spolu s Air Bank. V loňském roce nej RPSN nabízela Zuno, Raiffeisenbank a Komerční banka.
Průměrná sazba u hypoték
Analytici sledovali úrokovou sazbu u tříleté a pětileté fixace. Podle nich úroková sazba u hypotečních úvěrů poklesla. Klesání jsme mohli sledovat již mezi lety 2014 a 2015. A to o 0,5 %. Mezi roky 2015 a 2016 byl posun dolů o další 0,4 %.
Ceny může srazit ještě víc například aktivním využíváním běžného účtu (UniCredit Bank). „V uvedených sazbách je zahrnuta pouze případná sleva za aktivní využívání běžného účtu dané banky. U dalších slev z úrokových sazeb už si klient musí pohlídat, zda se mu součet úroků a plateb za pojištění vyplatí. Může se stát, že nižší úroková sazba společně s pojistným je ve skutečnosti dražší než vyšší sazba bez pojištění,“ dodala analytička.
Průměrná úroková sazba u tříleté fixace vycházela v červnu 2016 na 1,99 %, u pětileté fixace pak ještě o něco výhodněji – 1,96 %.