Fincentrum Hypoindex mapuje vývoj cen hypoték
Šest z devíti bank, které poskytují údaje o svých hypotečních úvěrech pro výpočet Fincetrum Hypoindexu, v průběhu srpna úrokové sazby zvýšilo. Polovina z nich dokonce o přibližně 0,50 %. U zbývajících bank sazby stagnovaly. K žádnému snižování sazeb, na které jsme byli zvyklí v první polovině letošního roku, tedy již nedošlo. A v příštích měsících tomu zřejmě nebude jinak.

* Vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry.
Zdroj: Fincentrum
Dražší a ještě dražší hypotéky
Úrokové sazby na trhu rostou a nepředpokládá se, že by se tento trend měl změnit. S rychlým ekonomickým růstem souvisí riziko zvyšování inflace. Například ceny v průmyslu během srpna vzrostly meziročně o rekordních 8,1 %. Proto je velmi pravděpodobné, že centrální banka bude reagovat dalším zvyšováním úrokových sazeb. ČNB to letos provedla již dvakrát. Nejprve koncem června o 0,25 % a poté znovu koncem srpna, opět o 0,25 %. Očekává se, že do konce roku by mohlo dojít ještě k alespoň jednomu takovému zvýšení. Dvoutýdenní repo sazba, klíčová úroková sazba centrální banky, by tak dosáhla výše 2,75 % p. a. Takže komerční banky se tomu již musely přizpůsobit a úrokové sazby zvyšují. To se samozřejmě dotklo i hypoték, jak je velmi názorně vidět z grafu.
S tím, jak rostou úrokové sazby, zároveň pokračuje pokles počtu sjednávaných hypoték a snižuje se i jejich celkový objem. Devět sledovaných bank poskytlo v srpnu o 264 úvěry méně než v červenci. Snížila se i jejich průměrná výše, a to o 50 000 Kč. Největší vzestup obliby hypoték tedy již máme zřejmě za sebou.

Zdroj: Fincentrum
To však vůbec neznamená, že by nyní měly být hypotéky nevýhodné. Zvýšení sazeb je velmi zřetelné, ale v průměru se drží stále pod pěti procenty. Minimální úrokové sazby hypoték s roční fixací se na začátku září pohybovaly nejčastěji pod 4 %. Ovšem právě v období, kdy ještě stále výhodné úrokové sazby začínají růst, je vhodné zafixovat si je na několik let dopředu. Tedy optimálně na pět, případně až deset let. Příliš dlouhá doba fixace s sebou totiž přináší problémy s předčasným splacením úvěru a také je tu riziko budoucího snížení úrokových sazeb v dlouhodobém horizontu.

Zdroj: Fincentrum
Souhrn za srpen a červenec 2004

Metodika Fincentrum Hypoindexu
Fincentrum Hypoindex hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, Českomoravská hypoteční banka, ČSOB, eBanka, GE Capital Bank, HVB Bank, Raiffeisenbank, Wüstenrot hypoteční banka a Živnostenská banka.
Jana Jarošová, Fincentrum