FinExpert.e15.cz

Úrokové sazby hypoték nyní stagnují

Pravidelné srovnání hypoidexu přináší porovnání jedenácti českých bank a jejich hypotéčních obchodů. Hypotéky se poskytovaly i v únoru, úrokové sazby naopak stagnovaly.
Úrokové sazby hypoték nyní stagnují

Hodnota FINCENTRUM HYPOINDEXU se během února změnila o pouhý jeden bazický bod, když z 4,13 % klesla na 4,12 %. Průměrná výše poskytnutých hypoték se změnila přibližně o symbolickou tisícikorunu a objem i počet nových hypoték se snížil shodně o necelá dvě procenta. Ve srovnání s tím, jak výrazné meziměsíční změny jsme zaznamenávali v některých obdobích minulých let, lze konstatovat, že únorové výsledky jsou v průměrných číslech téměř totožné s lednovými.

To alespoň vyplývá z údajů jedenácti bank, které nám poskytují svá data a které svými hypotékami pokrývají naprostou většinu českého hypotečního trhu.

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: Fincentrum
*vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěr

Z grafu je dobře vidět, jak se po třech měsících výrazného růstu úrokové sazby nově poskytnutých hypotečních úvěrů v únoru konečně zastavily. Banky vyčkávaly dalšího postupu ČNB a ponechávaly své sazby většinou beze změn. V poslední době již některé přistoupily k jejich snížení. Ekonomové do dalšího období předpokládají spíše stabilitu úrokových sazeb a doporučují sjednávat si u hypoték spíše kratší fixace. Úrokové sazby zafixované na delší období jsou vyšší a hypoteční úvěr zbytečně prodraží. Z údajů bank ale vyplývá, že hypotéky s fixací na deset a více let si sjednává ani ne jedno procento všech klientů.

Hypoteční trh dále poroste

Pro zájemce o pořízení bydlení je současný pohled na předpokládaný vývoj úrokových sazeb jistě pozitivní. Zůstanou –li hypotéky dostupné alespoň tak jako dosud, zájem o ně bude pokračovat. Hypoteční trh ještě není nasycen a předpokládá se, že letos opět významně poroste. Potenciálních zájemců o pořízení bydlení a tedy také o hypoteční úvěr je totiž dostatečně velké množství, a to z několika důvodů.

V současnosti je to například nedávno diskutovaná obava ze zvýšení sazby DPH na stavební práce související s bydlením. Toto změna by cenu nových nemovitostí značně zvýšila. Vláda sice schválila určitá kompromisní řešení, ale jak tomu od roku 2008 skutečně bude, zatím jisté není. Proto ti, kdo chtějí stavět, začnou raději dříve.

Velkou roli hraje nefungující trh z byty. Vzhledem k vysokým tržním nájmům dají mnozí přednost vlastnickému bydlení i za cenu dlouhodobého zadlužení. Pokud je za nezařízený byt 3+1 ve starším panelovém domě v širším centru Prahy vyžadováno měsíční nájemné 12 000 až 15 000 korun, mnozí si raději pořídí byt vlastní. Celkové měsíční náklady na hypotéku a provoz bytu budou často nižší. Při současných úrokových sazbách – například konkrétně pro aktuální hodnotu FINCENTRUM HYPOINDEXU 4,12 % - činí měsíční splátka milionové hypotéky se splatností dvacet let něco přes šest tisíc korun. Při kratší splatnosti patnáct let je to sedm a půl tisíce. Vezmeme-li jako příklad hypotéku ve výši dvou milionů korun, při stejné sazbě a dvacetileté splatnosti splátka činí 12 250 korun. Měsíční náklady tak vycházejí podobně jako tržní nájem, jen s tím rozdílem, že dlužník je na rozdíl od nájemníka alespoň majitelem nemovitosti, za kterou platí.

Jedním z dalších důvodů zvýšené poptávky po bydlení a tedy i po hypotékách je fakt, že si jej nyní pořizují lidé narození v populačně silných sedmdesátých letech.

Shrnutí

Nízké úrokové sazby, konkurenční boj bank a větší dostupnost úvěrů, vysoké tržní nájmy a zvýšení poptávky po vlastnickém bydlení, nejistá budoucnost výše DPH a cen stavebních prací, snahy státu poskytovat mladým rodinám alespoň nějakou finanční podporu, nabídka stavební firem a velký počet nově rozestavěných i dokončených bytů, úspěšný růst ekonomiky a s tím spojená rostoucí životní úroveň a v neposlední řadě i demografický vývoj – to vše ovlivňuje nejen poptávku po nemovitostech sloužících k bydlení, ale i vývoj hypotečního trhu.

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: Fincentrum


Následující tabulka dokládá, že únorové výsledky se od lednových téměř neliší.

Porovnání výsledků za leden a únor 2006 (údaje platí pro fyzické osoby):
Výsledky za měsíc: Únor 2006 Leden 2006
všechny fixace Všechny fixace
FINCENTRUM HYPOINDEX 4,12% 4,13%
Změna oproti minulému měsíci  - 1 b.p.* + 15 b.p.
Průměrná výše hypotéky (Kč) 1 445 000 1 446 000
Měsíční splátka 1 mil. hypotéky na 20 let (Kč) 6 125 6 127
Měsíční splátka 1 mil. hypotéky na 15 let (Kč) 7 459 7 461
Účelovost úvěrů  
Podíl úvěrů na koupi na počtu celkových úvěrů 71% 70%
Podíl úvěrů na výstavbu na počtu celkových úvěrů 21% 22%
Podíl ostatních úvěrů na počtu celkových úvěrů 8% 8%

Zdroj: Fincentrum
*1 bazický bodů= 0,01 procentního bodu

Metodika FINCENTRUM HYPOINDEXu

FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, Hypoteční banka, ČSOB, eBanka, GE Money Bank, HVB Bank, Komerční banka, Raiffeisenbank, Volksbank CZ, Wüstenrot hypoteční banka a Živnostenská banka.

 

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená