FinExpert.e15.cz

Úrazy a úrazové pojištění

Úrazy se nejčastěji stávají na pracovišti, při sportu, při jízdě automobilem a během dovolené. "Připravit se" lze alespoň částečně.
Úrazy a úrazové pojištění

Úraz se může stát kdekoli a nelze v mnoha případech ani dobře předvídat. Riziko lze omezit jednak vlastním uměřeným chováním, jednak pojištěním. „Dobře míněné rady“ však mohou spíše uškodit, proto se zaměřme na to, jak postupovat po úraze a co skýtá samotné úrazové pojištění.

Jak postupovat, když se úraz stane v práci

Nahlášení úrazu je potřeba učinit pouze v případě, že se stane v zaměstnání. Pokud úraz nahlášen není, nemůže být člověk za způsobenou újmu nijak odškodněn. Poškozený má povinnost oznámit věc nadřízenému. Může tak učinit osobně, telefonem, prostřednictvím svědků apod. Pokud se jedná jen o drobné poranění, které nemá za následek pracovní neschopnost delší než 3 dny, tak zaměstnavatel udělá pouze zápis do knihy úrazů. Jedná se tak o úraz evidovaný. V případě pracovní neschopnosti delší než 3 dny se jedná o úraz registrovaný a nadřízený musí věc prošetřit a sepsat do 2 dnů záznam. Do pátého dne následujícího měsíce musí pak být zápis zaslán na Státní úřad inspekce práce (www.suip.cz) a do zdravotní pojišťovny postiženého. V jakémkoliv jiném případě je hlavní uschovat si zprávu/y lékaře o ošetření. Ty se mohou hodit pro případ pozdějších komplikací.

Jak postupovat, když máte sjednané úrazové pojištění

V případě, že máte sjednané úrazové pojištění, neobejdete se bez lékařské zprávy, a to ať už se vám úraz přihodí doma či za hranicemi. U řady pojišťoven pak stačí vytisknout formulář k nahlášení pojistné události z internetu nebo si ho vyzvednout na pobočce. Vyplněný ho pak jen pošlete poštou, nebo odevzdáte v pojišťovně a o vše ostatní se postarají likvidátoři. Zapomenout byste rozhodně neměli přiložit zprávy lékaře a popis, jak k úrazu došlo.

Úraz a komplikace

Každý úraz s sebou nese určité omezení. To může být zanedbatelné a na schopnostech obstarat věci každodenního života se nijak neprojeví, nebo naopak může omezit člověka na měsíce, nebo i trvale. Pracovní neschopnost se projeví především na množství peněz v rodinném rozpočtu. Za pracovní úraz sice nese odpovědnost zaměstnavatel a ze zákona je povinen vám uhradit škody vzniklé vám nebo příbuzným v souvislosti s pracovním úrazem, způsoby odškodnění jsou přesně vymezeny zákonem. Ale všechno má své meze a tak to, že vás zaměstnavatel odškodní vždy a v plné výši, neplatí absolutně. Neodškodní vás, pokud se úraz stane v důsledku porušení předpisů daných zaměstnavatelem nebo je-li úraz následkem opilosti nebo lehkomyslnosti. Odškodnění vám v těchto případech může přiznat pouze částečné.
V případě splácení půjček, hypoték, nebo i jen když druhý z partnerů nemá dostatečně vysoké příjmy, tak můžete narazit na finanční problémy.

Jak nahradit náhlý výpadek příjmů

V rámci úrazového pojištění je možné zvolit si rozsah pojistných rizik i výši pojistné částky individuálně na jednotlivá rizika. Je možné si zvolit krytí doby nezbytné k léčení úrazu, doby hospitalizace v nemocnici následkem úrazu, trvalých následků úrazu a smrti úrazem. Praktické je sjednat si progresivní plnění, což znamená, že za určitý rozsah celkového poškození se zvyšuje násobek pojistné částky v několika stupních. Výhoda spočívá v tom, že když si léčení komplikovanějších úrazů vyžádá delší dobu pro rekonvalescenci, pak se vyšší pojistná částka hodí a přitom cena pojištění není zároveň příliš vysoká. Pokud provozujete adrenalinové sporty, máte možnost sjednat si pojištění i na rizikové sporty.

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená