FinExpert.e15.cz

Úrazové pojištění

Úrazové pojištění se sjednává buď jako samostatný druh pojištění nebo jako připojištění především k pojištění životnímu. Také bývá součástí cestovního pojištění či pojištění motorových vozidel.

Pokud uvažujete o tom, že byste úrazové pojištění chtěli uzavřít, musíte si uvědomit, že kryje jen ty případy invalidity, pracovní neschopnosti a smrti, které vznikly následkem úrazu. Proto také patří spíše mezi levnější druhy pojištění, neboť riziko není pro pojišťovnu příliš veliké. Příčinou vzniku invalidity a smrti totiž bývá mnohem častěji nemoc než úraz. Jestliže tedy kupříkladu chcete zabezpečit své případné pozůstalé, je vhodné pojistit se pro případ smrti jako takové (pro tuto eventualitu je koncipováno životní pojištění); ne pouze smrti následkem úrazu. Stejně tak pojištění invalidity, které má nahradit alespoň zčásti ztrátu na výdělku, je třeba sjednat nejen pro invaliditu vzniklou následkem úrazu, ale i nemoci.

 

Ke smrti následkem úrazu nemusí dojít hned bezprostředně po úrazu, proto bývá pojišťovnou také stanovena doba, která může uběhnout mezi vznikem úrazu a smrtí tak, aby ještě stále bylo vyplaceno pojistné plnění za smrt následkem tohoto úrazu. Každá pojišťovna má ovšem také stanoveny výluky, kdy pojistné plnění nevyplácí: např. úrazy vzniklé v souvislosti se sebevražedným pokusem, s trestnými činy, s válečnými událostmi, pod vlivem alkoholu, následkem duševní poruchy, úrazy vzniklé při některých sportovních činnostech apod. Proto se před uzavřením pojištění přesvědčete, co pojišťovna kryje a co ne. Některé případy, které jsou ze základního pojištění vyloučeny, je možné připojistit za zvýšené pojistné.

 

Po úrazu pojišťovna vyplatí sjednanou pojistnou částku (buď jednorázové nebo jako důchod), nebo určitou procentní část pojistné částky podle rozsahu a závažnosti tělesného poškození. Pojistná částka pro trvalé následky úrazu bývá vždy vyšší než pojistná částka pro smrt následkem úrazu. Při výběru pojišťovny je třeba výši pojistné částky věnovat velkou pozornost. Cílem vašeho hledání by mělo být pojištění, které nabízí širokou pojistnou ochranu s malým množstvím výluk a co nejvyšší pojistné částky za co nejnižší pojistné.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená