V období od ledna do září letošního roku absolvovali pracovníci Úřadu práce přes 12 tisíc monitorovacích návštěv firem a obecních úřadů. Jaký byl cíl této aktivity? Lepší zmapování situace na trhu práce v regionech a vyšší informovanost zaměstnavalů.
Firmy spolupráci vítají
Na osobní schůzce jsou zaměstnavatelé informování o možnosti využití příspěvků v rámci APZ, hlášení volných pracovních míst nebo o rekvalifikaci. Po rozhovorech tohoto typu je ÚP schopen nabídnout zaměstnavatelům např. součinnost při organizaci a realizaci výběrového řízení.
Zájem u firem je především o společensky účelná pracovní místa, obce zase žádají veřejně prospěšné práce. Zaměstnavatelé dostanou na pozice od státu příspěvek. Stoupá také počet zaměstnavatelů, kteří se zapojují do projektů Evropského sociálního fondu. Monitoring trhu pak významě přispívá k nárůstu volných pracovních míst. Firmy mají v oblibě programy jako Odborná praxe pro mladé, Vzdělávejte se pro růst nebo Podpora odbormého vzdělávání zaměstnanců. Zároveň je překážkou nízká orientace firem v této oblasti.
Počty volných pracovních míst se zvyšují
Rostoucí počty volných míst, která firmy přes Úřady práce zveřejnují, potvrzují zájem zaměstnavatelů o další spolupráci. V jednotlivých krajích jde o stovky až tisíce pozic, v celé České republice se jedná o více než 16 000 pracovních pozic.
Jaké pozice jsou žádané? Největší sháňka je například po zaměstnancích do gastronomie, stavebnictví, dále jsou žádaní prodavači, manipulační dělníci, kosmetičky, obchodní zástupci, ostrahy objektů, skladníci, elektrikáři, ale i policisté nebo řidiči. Velká poptávka je stále i po technických profesích, IT specialistech a zdravotnících. Stále platí, že kdo má praxi, má výhodu.