FinExpert.e15.cz

Uplatnění školkovného v příkladech

V ročním zúčtování daně nebo daňovém přiznání je možné za rok 2016 uplatnit školkovné ve výši až 9 900 Kč na každé dítě.
Uplatnění školkovného v příkladech

Daňovou slevu školkovné je možné uplatnit jednou za rok v ročním zúčtování daně prováděném zaměstnavatelem nebo v daňovém přiznání. Nárok na uplatnění daňové slevy je nutno doložit příslušným dokladem od školky.

Pro tento doklad není stanovena závazná forma, ale musí být uvedeno jméno dítěte, výše zaplaceného školkovného za rok 2016 a komu se potvrzení vydává. Podívejme se na uplatnění školkovného v praktických příkladech.

Výše školkovného odpovídá výši výdajů prokazatelně vynaložených poplatníkem za umístnění dítěte poplatníka v roce 2016 v předškolním zařízení. Školkovné lze uplatnit pouze, žije-li vyživované dítě s poplatníkem ve společně hospodařící domácnosti. Maximálně lze za rok 2016 uplatnit školkovné ve výši 9 900 Kč na každé dítě. Školkovné snižuje přímo vypočtenou roční daň z příjmu. Zaměstnanci, který během roku zaplatil zálohovou daň z příjmu, vznikne při uplatnění školkovného nárok na daňový přeplatek.

Praktický příklad 1)

Manželé Pokorní mají nárok na uplatnění školkovného na syna v maximální výši 9 900 Kč za rok 2016. Každý z nich chce uplatnit školkovné v poloviční výši 4 950 Kč. Tento postup není možný. Může je uplatnit pouze jeden z rodičů v plném rozsahu, školkovné nelze dělit. Školkovné by měl vždy uplatnit ten z rodičů, který v plné rozsahu využije možnou daňovou slevu. Pokud by měli manželé Pokorní dvě děti a na každé  uplatnili školkovné, tak může jeden z rodičů uplatnit slevu na jedno dítě a druhý z rodičů na druhé.

Praktický příklad 2)

Pan Procházka měl po celý rok 2016 hrubou mzdu ve výši 34 000 Kč a uplatňoval daňové zvýhodnění na jednu dceru. Celkem na měsíčních zálohách na dani z příjmu fyzických osob za rok 2016 odvedl 43 836 Kč (3 653 Kč měsíčně). Manželka paní Procházková měla hrubou mzdu 13 000 Kč a za rok 2016 zaplatila na měsíčních zálohách na dani z příjmu částku 6 660 Kč (555 Kč měsíčně). Roční školkovné činilo 20 000 Kč, lze tedy uplatnit školkovné v maximální výši 9 900 Kč.

Jestliže uplatní školkovné pan Procházka, tak z důvodu uplatnění obdrží daňový přeplatek ve výši 9 900 Kč. Pokud by školkovné uplatnila paní Procházková, tak by obdržela daňový přeplatek jen  6 660 Kč. Zohledňujeme pouze školkovné a nikoliv rozdílné zaokrouhlování daňového  základu během roku v jednotlivých měsících a v ročním zúčtování daně za celý rok 2016. Z důvodu uplatnění slevy nemůže být zaměstnanci po provedení ročního zúčtování vrácena vyšší částka, než jaká byla zaplacena během roku 2016 na zálohách na dani z příjmu.

Praktický příklad 3)

Živnostník Novák uplatňuje výdaje paušálem. Manželka pana Nováka byla po celý rok 2016 na rodičovské dovolené s mladším dítětem. Školkovné na starší dceru činilo 12 000 Kč. Protože pan Novák  uplatňuje výdaje paušálem, tak nemůže v daňovém přiznání uplatnit daňovou slevu na manželku s vlastními příjmy nepřesahujícími 68 tisíc Kč (rodičovský příspěvek se do limitu nepočítá) a ani nemůže uplatnit daňové zvýhodnění na své dvě děti. Školkovné však uplatnit může, a to v maximální výši 9 900 Kč. Školkovné lze uplatnit i při stanovení výdajů paušálem.

Praktický příklad 4)

Manželé Novotní mají jedno dítě. Oba manželé podnikají a vedou daňovou evidenci. V daňovém přiznání za rok 2016 uplatní pan Novotný daňové zvýhodnění na dceru a paní Novotná školkovné na dceru. Uplatnění daňového zvýhodnění a školkovného není na sebe vázáno. Jeden z rodičů může uplatnit daňové zvýhodnění na děti a druhý školkovné.

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Děkuji, konečně nějaká užitečná informace.
Gustavo Woltmann
12. 1. 2017, 11:23

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená