FinExpert.e15.cz

Uniqa loni prokázala pojistné podvody za 55 milionů korun

Praha,17. února 2015

Loni bylo v Uniqa pojišťovně řešeno celkem 549 případů s důvodným podezřením z pokusu o pojistný podvod, tedy přibližně o třináct procent více než v roce 2013. Celkem zabránili loni vyšetřovatelé Uniqa pojišťovny ztrátě 55 milionů korun. Nejvýraznější nárůst v počtu podvodů připadl tentokrát na segment pojištění osob, největší část prokázané hodnoty ale připadá na pojištění majetku.

Nejvíce případů podvodů bylo prokázáno v pojištění osob. Ty se podílely na celkovém počtu sporných událostí celými 46 % (meziročně plus 126 %). Jejich hodnota byla vyčíslena na 8,5 milionu korun. Klienti nejvíce zneužívají denní dávky za dobu pracovní neschopnosti a denní odškodné za dobu léčení úrazu. Dotyční čerpají pojistné plnění, ale současně chodí do práce. Mimořádný nárůst je dán i výrazným zvýšením zájmu o tento druh pojištění v posledních letech. Dále se stále častěji vyskytuje uplatnění nároku z fiktivních úrazů s falešnými lékařskými zprávami. Někteří podvodníci uvádějí do zdravotní dokumentace nebo do pojistných smluv nepravdivé údaje záměrně už při vstupu do pojištění. 

Hodnota škod s indiciemi pojistného podvodu byla loni nejvyšší v oblasti pojištění majetku a odpovědnosti (absolutně bezmála 35 milionů korun, cca 64 % z celkové sumy podvodných aktivit). Meziročně narostl téměř o 170 % včetně několika velkých kauz. V tomto segmentu bojuje Uniqa zejména s nadhodnocováním vzniklých škod a paděláním pořizovacích dokladů k poškozeným nebo odcizeným předmětům. Nejvíce se tak děje u vodovodních škod, u požárů a u vloupání.

Až třetí místo co do doložené hodnoty podvodů náleželo loni pojištění vozidel. Po delší době počet takových případů výrazněji klesl (- 27 %). Uniqa uchránila v tomto segmentu 6,75 milionu korun. Průměrná hodnota jednoho případu činila téměř třicet tisíc korun.

Na v předchozích dekádách historicky velmi „oblíbenou“ sféru podvodníků v pojištění přerušení provozu a pojištění přepravy loni připadla prokázaná hodnota necelých pěti milionů korun.

Více než 30 % odhalených pokusů bylo nebo dosud je šetřeno v rámci trestních řízení.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená