FinExpert.e15.cz

Unipetrol zveřejnil výsledky za rok 2009

Výsledek roku 2009 výrazně poznamenaly dopady nepříznivého makroekonomického vývoje.
  • Volný peněžní tok se přes obtížné podmínky zvýšil, zadlužení se snížilo.
  • Výrazné snížení nákladů díky úspěšné realizaci optimalizačního plánu.
  • Provozní zisk Benziny se zvýšil o 36 procent.

Přestože skupina Unipetrol výrazně snížila náklady ve všech segmentech, zpomalení hospodářského růstu mělo na výsledek hospodaření rozhodující vliv. Negativní externí faktory, jako oslabená poptávka po motorových palivech a dalších rafinérských produktech, nízké marže v rafinérském a petrochemickém segmentu a malý rozdíl mezi cenami ropy Brent a Ural, tak byly hlavními důvody, proč skupina vykázala záporný provozní výsledek (EBIT) ve výši -654 milióny Kč.

Unipetrol zpracoval v roce 2009 celkem 4,11 miliónů tun ropy. Celkové výnosy skupiny činily 67,4 miliard Kč, konsolidovaná čistá ztráta  -840 miliónů Kč1.

Unipetrol v  reakci na nepříznivé externí podmínky přijal řadu opatření zaměřených na snížení nákladů a optimalizaci. Díky úspěšně realizovanému programu došlo ke zvýšení provozní efektivity, variabliní a fixní náklady se oproti roku 2008 snížily o více než miliardu korun. Společnost zůstala ve velmi dobré finanční kondici, a to především díky pečlivému řízení peněžních toků. Volný peněžní tok se zvýšil téměř na dvojnásobek, zadlužení (čistý dluh/ EBITDA ve výši 0,44x) je na nejnižší úrovni od začátku oslabení ekonomiky.

Maloobchodní  prodej motorových paliv si přes komplikovanou situaci trhu vedl velmi dobře. Společnost Benzina dosáhla provozního zisku ve výši 693 milionů korun,  což představuje oproti předchozímu roku zvýšení o 36 %. Během roku 2009 rozšířila svou síť o další tři čerpací stanice a posílila svou pozici v kategorii prémiových paliv. S podílem blížícím se 14 % zůstala vedoucí společností na trhu.

Petrochemie, která od druhé poloviny roku 2008 čelila nízké poptávce, zaznamenala nižší objemy prodeje. Oslabení hospodářského růstu ovlivnilo zejména rafinérský segment, kde se poptávka po produktech Unipetrolu snížila o 12 %.

Komentář k výsledkům za 4. čtvrtletí:

Do výsledků  za 4. čtvrtletí roku 2009 se promítly sezónní vlivy. Projevovat se však začaly rovněž opatření zaměřená na úspory nákladů. Provozní výsledek skupiny Unipetrol byl v tomto období lepší než výsledek předchozího roku.

Segment maloobchodního prodeje motorových paliv vykázal ve 4. čtvrtletí roku 2009 velmi dobré výsledky. Společnost Benzina zaznamenala výrazné meziroční zlepšení: provozní zisk činil 208 miliónů Kč, tj. o 106 % více než ve 4. čtvrtletí roku 2008. Společnost prodala v porovnání s se 4. čtvrtletím 2008 o dvě procenta méně paliv, v průběhu celého roku však došlo pouze k nepatrnému, jednoprocentnímu snížení. Díky marketingu a prodeji prémiových paliv a rovněž díky minulým investicím do modernizace a rebrandingu čerpacích stanic si Benzina upevnila vedoucí pozici na českém trhu. Výborné byly také výsledky doprovodných služeb, tj. tržby v shopech gastronomii a na mycích linkách.

Petrochemický segment dosáhl provozního zisku ve výši 33 milióny Kč. Výsledek petrochemie se oproti 4. čtvrtletí roku 2008 zlepšil, k čemuž přispěla zejména úspora nákladů a prodej nevyužitých emisních povolenek. Rozhodujícím vlivem byla i nadále slabší poptávka po olefinech a nižší petrochemické marže v  v důsledku vyšší ceny vstupních surovin.

Výsledek rafinérského segmentu ve 4. čtvrtletí 2009 ovlivnily zejména tyto faktory: nižší poptávka po palivech v důsledku sezónních vlivů a kvůli šestiprocentnímu snížení objemu zpracování ropy a nízké rafinérské marže především u středních destilátů. Pozitivně naopak působily úspory v nákladové oblasti a zvýšení diferenciálu Brent-Ural.

Výhled na nadcházející období

“Situace v rafinérském segmentu se dosud nezlepšila. Petrochemický zažívá oživení, avšak velmi pomalé. Je  jasné, že před sebou máme těžké časy. K tomu, abychom minimalizovali dopad negativní makroekonomické situace, musíme i nadále aplikovat přísnou kontrolu nákladů a pokračovat ve zvyšování provozní efektivity,” uvedl Piotr Chełmiński, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Unipetrol.

Společnost Unipetrol bude čelit nepříznivé situaci charakterizované  oslabeným a jen pomalu se zotavujícím trhem. Očekává se, že během první poloviny roku přetrvá nízká poptávka po rafinérských a petrochemických produktech způsobená oslabením hospodářského růstu. Vzhledem k vyšší spotřební dani za pohonné hmoty a navrhovanému zvýšení povinného podílu biokomponent bude zvýšení objemů prodeje v rafinérském a maloobchodním segmentu skutečnou výzvou.

S cílem kompenzovat uvedené negativní vlivy pokračuje společnost Unipetrol v přísném řízení nákladů. Společnost je ve velmi dobré situaci, pokud jde o hotovostní prostředky, a zadlužení je na velmi nízké úrovni. V tomto roce se plně projeví výsledky programu optimalizace zavedeného v roce 2009. Společnost Unipetrol snížila v minulém roce své fixní náklady o více než 800 miliónů Kč, což znamená překročení plánu o 200 miliónů. Splněny byly i další cíle, jako je snížení variabilních nákladů a nižší kapitálové výdaje.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená