FinExpert.e15.cz

UNICREDIT GROUP: Česká republika patří mezi 40 nejdůležitějších hráčů ve světové ekonomice

Z hlediska atraktivnosti pro zahraniční investory patří Česká republika v rámci zemí regionu střední a východní Evropy (CEE) mezi špičku.
  • ČR má výhodné strategické umístění ve středu Evropy
  • Česká ekonomika profituje z rostoucích kapacit svého průmyslu
  • Před přijetím eura je ale pro ČR nutné realizovat druhou fázi ekonomických reforem

Tato vynikající pozice vychází hlavně z příznivého ekonomického a podnikatelského prostředí, které v zemi panuje.  Česká republika patří mezi prvních 30 až 40 ekonomik ve světě z hlediska snadnosti podnikání, míry korupce a rovněž globální konkurenceschopnosti. „Za posledních deset let přitáhla Česká republika v regionu CEE po Estonsku nejvíc zahraničních investic na hlavu,” dodává k tomuto fenoménu Debora Revoltellová, hlavní ekonomka skupiny UniCredit Group pro střední a východní Evropu.

Zpráva o konkurenceschopnosti ČR

Česká republika je zemí s dlouhou průmyslovou tradicí. Během doby se stále více specializovala na sektory středně vysoké technologie (tzv. mid-high technology), kam patří například automobilový průmysl, strojírenství a kovodělná výroba. Zpráva o konkurenceschopnosti vypracovaná skupinou UniCredit Group navíc ukazuje, že strategické umístění uprostřed Evropy je pro zemi jasnou výhodou. Díky tomu, že ČR buď tvoří přímo součást důležitých středoevropských průmyslových regionů, nebo k nim má zeměpisně velmi blízko, se potenciál růstu této země nepřestává zvyšovat. „Rostoucí příjmy a životní standard obyvatelstva spolu s  rozvojem průmyslových sektorů středně vysoké technologie pak táhnou rozvoj služeb,” míní dále D. Revoltellová. V důsledku toho rostou sektory ekonomiky jako jsou velkoobchod a maloobchod, finanční a konzultační služby, nemovitosti, dopravní a logistické služby, atd.

Pro vstup do Evropské hospodářské a měnové unie nebylo ještě stanoveno pevné datum

Nejnovější ekonomické reformy dál zvyšují příliv zahraničních investic do ČR. Pro vstup země do Evropské hospodářské a měnové unie (EMU) ale zatím nebylo stanoveno pevné datum. „Má-li ČR vstoupit do eurozóny v horizontu let 2012/13, je nutné, aby v r. 2008 zahájila druhou fázi svých ekonomických reforem,” tvrdí D. Revoltellová. Bez ohledu na to bude ale ČR nadále atraktivní pro ty zahraniční investory, které  do země přitahuje příznivé ekonomické prostředí, kvalifikovanost pracovní síly či pozitivní prognózy týkající se stability místní ekonomiky. Už třetí rok za sebou rostl HDP ČR průměrným tempem okolo 6 % či více. Pro nadcházející roky se očekává tempo jen o málo snížené, a to mezi 4-5 %. Tento pozitivní výhled vychází z řady příčin, kterými jsou např. klesající míra nezaměstnanosti, rychle rostoucí výrobní kapacity a tvorba hrubého kapitálu a rovněž rostoucí soukromá spotřeba na straně poptávky.

Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená