FinExpert.e15.cz

UNICREDIT BANK: Literární cena Bank Austria Literaris

  • Literární cena s nejvyšší finanční prémií pro autory z východní a jihovýchodní Evropy
  • Slavnostní předání proběhlo na knižním veletrhu 20. listopadu

Literární cena Bank Austria Literaris, která se letos uděluje již podruhé, je sponzorská cena pro literární díla autorů z východní a jihovýchodní Evropy. Díky výhře ve výši sto tisíc eur se jedná o nejvyšší finanční prémii pro autory z této části světa. Geografické zaměření ceny koresponduje s ekonomickými aktivitami Bank Austria, která je jako součást skupiny UniCredit v tomto růstovém regionu leaderem trhu. Cena však především zapadá do systematické podpory kulturních aktivit této instituce. Navíc spojením s organizací KulturKontakt Austria a vydavatelstvím Wieser Verlag byla banka součástí týmu velkých znalců východoevropského kulturního prostoru.

Porota, v jejímž čele zasedl český spisovatel a prezident mezinárodního P.E.N. klubu Jiří Gruša, pečlivě ohodnotila všechna přihlášená díla. Po seznámení se s přibližně osmi stovkami textů porotci vybrali 25 titulů, z nichž posléze zvolili vítěze ceny Bank Austria Literaris 2008.

Vítězem ceny Bank Austria Literaris 2008 se stal slovenský autor Agda Bavi Pain se svým „Koncem světa“. Druhé místo získal Srb Srđan Valjarević za dílo „Komo” a třetí skončil Palmi Rancev z Bulharska s „Malko kasmet za po-kasno” (Trocha štěstí napotom). Letos byla přichystána i zvláštní cena pro poezii – jejím držitelem se stal slovenský básník Rudolf Jurolek za svou sbírku „Život je možný“. Slavnostní předání cen proběhlo 20. listopadu v Kině Metro ve Vídni.

Další ocenění získali čtyřtýdenní pobyt ve Vídni: Katarina Marincic (Slovinsko), Sigitas Parulskis (Litva), Ion Manulescu (Rumunsko), Alexej Ivanov (Rusko), Peter Semolic (Slovinsko), Tanja Stupar-Trifunovic (Bosna a Hercegovina) a Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki (Polsko).

Mikrokosmos změny

Východoevropská literatura prožívá obrození. Tak jako nikde jinde již celou řadu let reflektuje radikální změny, k nimž dochází v našem světě. Literární obrazy nového začátku, imaginace užívající si svobody formy i obsahu a odvážné prozkoumávání toho, co dnes už není tak neobvyklé – to je jen několik charakteristik této relativně mladé literární scény. Zdejší autoři se navíc vyznačují pozoruhodnými vypravěčskými schopnostmi, od nichž se odvíjí vysoce originální literární styl, díky němuž je východoevropská literatura významným proudem počátku 21. století a významnou součástí současné světové literatury.

Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená