FinExpert.e15.cz

Uměním se živí čím dál více lidí

V kultuře pracuje v Evropské unii více než čtyři milióny obyvatel, tj. každý čtyřicátý z ekonomicky aktivních obyvatel. Do této skupiny se řadí lidé, jejichž práce má kulturní dimenzi (herci, spisovatelé, novináři, zpěváci, malíři, sochaři, režiséři...), jedná se o tzv. svobodná povolání. Počet svobodných povolání rok od roku roste.
Uměním se živí čím dál více lidí
Souvisí to s rostoucí životní úrovní a rostoucím bohatstvím společnosti. Občané mají více peněz a chtějí se bavit a poskytují příležitost lidem, kteří je bavit umějí. Mnoho lidí nachází v uměleckých profesích sebeuplatnění a uspokojení, sami si mohou totiž určovat co budou tvořit a jak. Schopným to samozřejmě otevírá šanci vydělat si mnohem více než jako zaměstnanec někoho jiného či ve státní sféře. A peníze, úspěch a sláva patří mezi nejvýkonnější hnací motory našeho počínání.
 

Nejvíce lidí v kulturních oborech pracuje v Estonsku

Nejméně lidí je v kultuře zaměsnáno v Portugalsku (1,4 %), Slovensku (1,4 %), České republice (1,8 %), Lotyšsku (1,8 %) a Lucembursku (1,8 %), nejvíce naopak v Estonsku (3,7 %) nebo Finsku (3,5 %). V absolutních číslech pracuje nejvíce lidí v kultuře v Německu (929 700 lidí) a Velké Británii (877 100 lidí). V mnoha státech se otevírají při vysokých uměleckých škokách nové katedry související s růstem zájmu o televizi, film a hudbu - především potom související s rozvojem počítačových technologií. Není jistě bez zajímavosti, že živit se uměním je cílem mnoha mladých lidí, ale pouze některým z nich se tento sen vyplní. Počet uchazečů o studium na vyské umělecké škole každý rok výrazně převyšuje počet volných míst.

Zájem o film v Evropě roste

V průměru chodí lidé v Evropské unii do kina 2,6 krát za rok. Pro srovnání lidé v Americe 5,4 krát a v Japonsku 1,3 krát. Nejvíce do kina v Evropské unii v průměru chodí Irové (4,2 návštěvy za rok) a Španělé (3,6 shlédnutých filmů za rok). Na druhém konci tabulky můžeme naopak spatřit Finy a Řeky (pod 1,3 návštěv). Nejvíce sledují domácí tvorbu Francouzi. Ti milují svoji zemi, svoji řeč. Má-li si Francouz vybrat mezi srovnatelným domácím a zahraničním filmem, neváhá ani chvilinku a jde do kina na francouzský film.

V kultuře pracuje nejvíc vysokoškoláků

Více než 40 % lidí pracujících v kulturních oborech jsou vysokoškoláci, což je více než v ostatních ekonomických oborech (celkem je podíl vysokoškolsky vzdělaných občanů v produktivním věku v členských zemích Evropské unie okolo 20 %). Největší podíl vysokoškoláků v kulturních oborech pracuje v Litvě (79 %), Kypru (65 %), Estonsku (60 %) a Francii (51 %), nejmenší naopak je v Portugalsku (25 %), Itálii (27 %) a Lucembursku (31 %). Podíl vysokoškoláků pracujících v kultuře je v Česku 34 % (celkem má vysokoškolský diplom asi 13 % občanů). Tento rozdíl je i v ostatních nových členských zemích Evropské unie – Maďarsko 43 % oproti 18 %, Slovensko 34 % oproti 14 %, Slovinsku 34 % oproti 16 %.

Pracující v kultuře v Evropě v roce 2002

Klepněte pro větší obrázek

Pramen: Eurotstat: „Pressemitteilungen, Bevolkerung und soziale Bedingungen Nr. 68/2004“

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená