FinExpert.e15.cz

Ukrajinci mají velké šance na pracovním trhu v Česku

Od ledna vládou schválené rozšíření cílových zemí projektu zahraničních pracovníků o Ukrajinu umožňuje zaměstnavatelům snadněji získávat zaměstnance z této země. O Ukrajince je velký zájem, jsou velmi pracovití. Vláda nabízí výhody, sítem však neprojde každý.
Ukrajinci mají velké šance na pracovním trhu v  Česku

Od 1.1.2006 se do pilotního projektu Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) „Výběr kvalifikovaných zahraničních pracovníků“ mohou hlásit občané Ukrajiny. Změnil se i způsob podávání přihlášek. Nově se mohou zájemci přihlašovat pouze systémem online, a to prostřednictvím webové stránky projektu www.imigracecz.org, což zefektivní výběr vhodných kandidátů a také zlepší možnost postupného rozšiřování projektu na větší počet zemí.

Pracující Ukrajinci tvoří nejvíce cizinců

Vzhledem k tomu, že k 30. 11. 2005 pracovalo v ČR na základě povolení k zaměstnání přes 39 000 občanů Ukrajiny (71 % všech cizinců s povolením k zaměstnání v ČR), umožní začlenění této země testovat i kapacitní schopnosti projektu. Do konce června 2006 může do projektu vstoupit maximálně 300 Ukrajinců. Pokud však nebude naplněna kvóta pro občany zbývajících cílových zemí, může se počet
ukrajinských účastníků projektu zvýšit.

Prvními cílovými zeměmi projektu, který MPSV spustilo 28. 7. 2003, byly Bulharsko, Chorvatsko a Kazachstán. Od 1. října 2004 k nim přibyly Bělorusko a Moldavsko. 1. července 2005 se do pilotního projektu zapojily další dvě země – Srbsko a Černá Hora a Kanada. Hlásit se do něj mohou i zahraniční absolventi českých vysokých a středních škol bez ohledu na zemi původu, kromě těch, kteří v ČR studovali v rámci rozvojové pomoci.

Vláda chce do ČR přivést odborníky i s rodinami

Projekt je prvním krokem k vytváření budoucí imigrační politiky České republiky. Jeho cílem je přivést do ČR zahraniční odborníky, kteří se zde chtějí usadit i se svými rodinami. Ti, kteří úspěšně splní všechny podmínky, mohou požádat o trvalý pobyt v ČR už po dvou a půl letech, zatímco současná legislativa stanoví lhůtu desetiletou. Jde o projekt pilotní, tedy testovací, a délka jeho trvání je vymezena na pět let. V jeho rámci chce MPSV vyzkoušet především nastavení výběrových kritérií a administrativní postupy. V konečné fázi by měl být projekt určen pro všechny země světa kromě států Evropské unie.

Dosud MPSV vybralo do projektu 340 zájemců. Z nich je 171 z Bulharska, 65 z Běloruska, 33 z Kazachstánu, 23 z Moldavska, 6 ze Srbska a Černé Hory a 6 z Chorvatska. Do projektu vstoupilo také 35 zahraničních absolventů českých vysokých škol, kteří pocházejí z Ukrajiny (10), Běloruska (6), Ekvádoru (2), Jordánska (2), Bulharska (2), Srbska a Černé Hory (2). Po jednom jsou mezi nimi zastoupeni také vysokoškolští absolventi z Pákistánu, Sýrie, Jemenu, Íránu, Vietnamu, USA, Makedonie, Mongolska, Palestiny, Ruska a Tatarstánu a jeden absolvent české střední školy je z Ruska. Mezi účastníky je 181 mužů a 159 žen.

Převažují technické profese

Pokud jde o profesní složení účastníků projektu – 65 jich pracuje v technických profesích, 31 ve sféře IT, 29 v managementu, 27 ve zdravotnictví, 31 v administrative, vědců je 17 a 14 jich působí v uměleckých profesích. Právnickou profesi zastávají 2 zájemci a v kategorii „různé“ pracuje celkem 124
účastníků. Ve třetím projektovém roce (tj. od 1. 7. 2005 do 30. 6. 2006) se může do projektu zapojit tisíc zájemců – 600 smí vstoupit z území České republiky a 400 ze zahraničí. Za osobu vstupující ze zahraničí se přitom počítají všichni ti, kdo podali přihlášku během prvních tří měsíců platnosti víza k pobytu nad 90 dnů za účelem zaměstnání.

Výhodou je možnost trvalého pobytu

Český stát nadále nezajišťuje zájemcům o účast v projektu práci ani bydlení, ani jim neplatí cestu do ČR. Vstup do projektu jim ale umožní požádat společně s rodinnými příslušníky po dvou a půl letech o trvalý pobyt v ČR. Při ztrátě zaměstnání nikoli z vlastní viny mají účastníci projetu třicetidenní ochrannou lhůtu, po kterou nepřijdou o vízum a pobyt v ČR se jim nepřeruší.

Zájemci musí projít "sítem"

Výběr do projektu probíhá na základě počítačové procedury, ve které musí zájemci získat z maximálně možných 66 bodů nejméně 25. Kritéria bodovací tabulky jsou následující: zkušenosti se zaměstnáním v České republice, pracovní zkušenost kdekoli, dosažené vzdělání, věk, předchozí zkušenosti se životem
v ČR, jazykové znalosti a hodnocení rodiny. Bodové hodnocení představuje zcela objektivní a transparentní systém bez možnosti subjektivního ovlivňování ze strany organizátorů projektu.

Zdroj: Tisková zpráva MPSV

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená