FinExpert.e15.cz

Ukradli vám platební kartu?

Ztráta nebo odcizení platební karty je vždy důvodem ke strachu z jejího zneužití. Jak se bránit proti neoprávněným výběrům nebo platbám. Kolik stojí zablokování a můžete se proti krádeži platebky pojistit?
Ukradli vám platební kartu?

V případě, že ztratíte platební kartu, snažíte se nejprve vzpomenout, kde jste ji mohli nechat nebo kdy vám mohla být odcizena. Teprve poté většina klientů začne přemýšlet o blokaci, která platebku ochrání před jejím zneužitím. Bohužel už může být pozdě a zloděj nebo nepoctivý nálezce může „vyčistit“ účet nebohé oběti a reklamace pak často dopadnou v neprospěch klienta. Přesněji řečeno v neprospěch neinformovaného klienta, který neví, jak se v takové situaci chovat.

Přelomový rok
Od dubna letošního roku platí nové podmínky, které upravily odpovědnost bank za zneužití platební karty. Klient si sice oproti minulosti výrazně polepšil, ale všechny změny původně navrhované ČNB nakonec neprošly. Banky nepřistoupily na omezení ručení za zneužití platební karty ještě před jejím zablokováním na maximálně 4 500 Kč. Sdružení pro bankovní karty argumentovalo tím, že by taková úprava mohla vést k nárůstu podvodů s kartami.

Ihned zablokovat
Jakmile zjistíte, že v peněžence nemáte platební kartu, ihned volejte svoji banku. Za zneužití platební karty totiž ručíte v plné výši až do okamžiku telefonického nahlášení. Pro nahlášení se stačí dovolat na infolinku banky, kde vás přepojí na kompetentní osobu a ta provede blokaci karty (některé banky mají speciální linky pro nahlášení ztráty/odcizení platebních karet). Některé banky mohou požadovat písemné potvrzení ztráty (ČSOB, Poštovní spořitelna, Raiffeisenbank a Volksbank), které je obvykle nutné doručit následující pracovní den na pobočku (osobně nebo faxovat). Takové potvrzení je nutné podepsat přesně podle podpisového vzoru. Většinou ale není písemné potvrzení blokace nutné – například u eBanky je identifikace provedena pomocí elektronického klíče již při prvním volání na infolinku.

Elektronické platebky – bezpečnější a levnější
Za každou blokaci platební karty zaplatíte bance sankční poplatek, který může být nulový nebo naopak až 500 Kč. Pamatujte, že se stále bavíme o elektronických platebních kartách – zablokování embosované platebky stojí vždy více.

Tip na článek
Je lepší elektronická platebka nebo embosovaná?

Klienta by mělo při blokaci karty hlavně zajímat, kdy banka přebírá riziko za případné zneužití karty. U některých bank to je ihned po oznámení ztráty karty, většinou ale odpovědnost klienta trvá do půlnoci dne ohlášení. Pokud tedy nahlásíte ztrátu elektronické platební karty ve 20.00 hodin, nesete plnou odpovědnost za případné zneužití pouze čtyři hodiny. Obecně vzato ale nehraje u elektronických platebek doba převzetí plné odpovědnosti takovou roli. Po zavolání na infolinku je totiž elektronická karta ihned zablokována a vzhledem k nutnosti online ověření transakce je tak prakticky nezneužitelná (banka při autorizaci platby zjistí, že je karta blokována).

Klepněte pro větší obrázek
1) mezinárodní platební karta
2) debetní karty
3) 1 hodina u elektronických karet / od půlnoci dne nahlášení ztráty u embosovaných karet
4) ihned u elektronických karet / od půlnoci dne nahlášení ztráty u embosovaných karet
5) ihned u elektronických karet / od půlnoci dne nahlášení ztráty u embosovaných karet
6) MAX karta, čipové transakce po 45 minutách, ostatní transakce od půlnoci
7) spoluúčast 10 000 Kč u karet EC/MC

Ztráta embosované karty – jenom problémy
Ztratit embosovanou platební kartu se nevyplácí. V oblasti reliéfních karet nemluvíme o blokaci, ale o stoplistaci, přičemž cena za její provedení může být až 3 750 Kč (eBanka). Většina ostatních bank na tom není lépe, 2 000 Kč zaplatíte u České spořitelny, ČSOB, Raiffeisenbank nebo Komerční banky. Doba, za kterou banka po nahlášení ztráty karty převezme úplnou zodpovědnost za zneužití, je v případě embosovaných karet velmi důležitá. Při placení přes imprinter totiž není nutné online ověření transakce, tudíž se banka nedozví o tom, že zloděj právě používá blokovanou kartu. Pokud tedy ztratíte kartu ve 20.00 hodin a do půlnoci zloděj zaplatí za zboží v několik obchodech 10 000 Kč, máte smůlu. Jestliže ale bude karta použita až po půlnoci (nebo kdykoli v době, kdy už zodpovědnost převzala banka), budou vám peníze po reklamačním řízení vráceny.

PIN si hlídejte
Banky varují klienty, aby si hlídali svůj PIN. Jedinou možností, jak může být PIN použit při zneužití platební karty je, že ještě před blokací karty vybere zloděj hotovost nebo zaplatí v obchodě (samozřejmě, pokud bude znát PIN). Jakmile kartu zablokujete (elektronickou i embosovanou), tak je i znalost PINu zloději na nic - u transakcí, které vyžadují PIN je totiž nutné online ověření zůstatku na účtu a banka ihned zjistí, že je karta blokována.

Reklamace
Jakmile zjistíte, že vám pravděpodobně někdo ukradl kartu, musíte skutečnost ohlásit Policii ČR. Banky totiž mohou požadovat předložení kopie policejní zprávy nebo dokument o trestním oznámením proti neznámému pachateli. Máte-li sjednané pojištění, informujte se o postupu u své banky (podmínky jsou individuální). Pokud kartu ztratíte, je nutné při reklamačním řízení předložit výpis z účtu s vyznačením neoprávněných transakcí.

Řešení? Pojištění!
Nejlepším způsobem, jak se bránit proti zneužití platební karty (zvláště pak embosované), je sjednat si pojištění, které v současnosti nabízí Česká spořitelna, ČSOB, HVB Bank, Raiffeisenbank, Volksbank a nově také eBanka. Za několik stovek korun ročně (záleží na pojistném plnění) můžete klidně spát i po zcizení platebky. Pojištění kryje jak ztráty ze zneužití karty v době až od 72 hodin před nahlášením ztráty až do okamžiku převzetí odpovědnosti bankou, tak i poplatky za blokaci, stoplistaci a vydání nové karty.

Podrobný článek o cenách a podmínkách pojištění platebních karet proti jejich zneužití přineseme v krátké době.

Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Jak fungují reklamace...
Okradený
23. 2. 2004, 08:11
Je to blbost
20. 11. 2003, 18:56

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená