FinExpert.e15.cz

Ukončil jsem VŠ, kam dál?

Chcete cestovat či hledat zaměstnáni bez úřadu práce? Jak je to se sociálním a zdravotním pojištěním?
Ukončil jsem VŠ, kam dál?

Během studia platil za vysokoškoláky zdravotní pojištění stát a do roku 2010 jim je studium započítáno do důchodu. Jak to bude v případě cestování, registrace na úřadu práce, brigády či hledaní zaměstnání na vlastní pěst?

V oblasti zdravotního a sociálního pojištění jsou určité odlišnosti. Zdravotní pojištění musí být placeno vždy, sociální pojištění nikoliv. Když však není sociální pojištění placeno, tak není tato doba zohledněna při výpočtu důchodu a nebute mít nárok na nemocenské dávky. Od roku 2010 se studium nezohledňuje do doby pojištění pro důchodové účely. Jednou z možností je již během studia hradit dobrovolné důchodové pojištění. Pro rok 2011 činí dobrovolné důchodové pojištění 1 732 Kč měsíčně.

Do kdy jsem veden jako student?

Pro účely placení zdravotního pojištění jsou absolventi vysoké školy vedeni v registru zdravotní pojišťovny jako studenti a zdravotní pojištění za ně platí stát ještě jeden měsíc po složení státní závěřečné zkoušky.

Praktický příklad: Paní Nováková složí úspěšně státní závěrečnou zkoušku na VŠ začátkem června 2011. Pro účely zdravotního pojištění je ještě po celý červenec vedena jako studentka a zdravotní pojištění za ni platí stát. Od srpna však musí být již zdravotní pojištění placeno. Možností jsou čtyři, zdravotní pojištění bude platit:

  • stát, tato podmínka je splněna při evidenci na úřadu práce
  • zaměstnavatel, když se paní Nováková zaměstná
  • paní Nováková, pokud zahájí samostatnou výdělečnou činnost nebo bude vedena v registru zdravotní pojišťovny jako OBZP
  • nikdo, jestliže paní Nováková splní podmínky dlouhodobého pobytu v cizině a bude vyňata ze zdravotního pojištění v Česku

Registrace na úřadu práce

Žádný občan nemá ze zákona povinnost být v případě nezaměstnanosti registrován na úřadu práce. Zvláště studenti se často neregistrují, protože mnozí nesplní zákonnou podmínku pro přiznání nároku na podporu v nezaměstnanosti.

Aby měl absolvent VŠ nárok na podporu v nezaměstnanosti, tak by musel v posledních 3 letech být 12 měsíců účasten na důchodovém pojištění. Přesto, když nemá práci nebo nezačne podnikat, je dobré se na úřadu práce registrovat.

Přinejmenším je při evidenci na úřadu práce zdravotní pojištění placeno státem a dále má o něco větší šancí na získání zaměstnání. Na úřad práce je vhodné se osobně (jinou možnost zákon nepřipouští) registrovat do 3 dnů od skončení statusu studenta, aby nevznikla časová prodleva mezi školou a evidencí na úřadu práce.

Praktický příklad: Absolvent vysoké školy pan Zelený byl studentem do konce července, v srpnu si udělal „volno“ a na úřad práce se registroval až 5. září 2011 (zpětná registrace není možná). V srpnu bude tedy u své zdravotní pojišťovny veden jako osoba bez zdanitelných příjmů a vznikne mu povinnost uhradit zdravotní pojištění za srpen ve výši 1 080 Kč (13,5 % z minimální mzdy 8 000 Kč). Neuhrazení této částky by zdravotní pojišťovna vymáhala soudní cestou.

Vyplatí se tedy včas registrovat na úřad práce. V zákonném rozsahu je navíc evidence na úřadu práce započítávána do doby pojištění pro důchodové účely.

Práce na dohodu

Někteří absolventi VŠ si udělají poslední prázdniny, které si spestří brigádami na dohodu. V tomto případě se nelze evidovat na úřadu práce. Z dohody o provedení práce se neplatí zdravotní ani sociální pojištění. Proto si bude muset zdravotní pojištění platit student sám.

Praktický příklad: Absolventka VŠ paní Modrá bude celý srpen pracovat na dohodu o provedení práce. V registru své zdravotní pojišťovny bude vedena jako OBZP. Do 8. září bude tedy muset za srpen zaplatit zdravotní pojištění ve výši 1 080 Kč. Současně bude chtít mít tuto dobu zohledněnu pro důchodové účely, a proto si zaplatí dobrovolné důchodové pojištění ve výši 1 732 Kč.

Vycestování do ciziny

Někteří absolventi dlouhodobě vycestují za prací nebo brigádou do ciziny. Když jsou splněny zákonné podmínky, tak v tomto případě nebudou v Česku platit zdravotní pojištění. Zdravotní pojištění budou však platit v zahraničí. Dle § 8 zákona č. 48/1997 o veřejném zdravotním pojištění však musí dlouhodobý pobyt v cizině trvat nejméně 6 měsíců, občan musí být v zahraničí zdravotně pojištěn a před vycestováním je nutné o této skutečnosti zdravotní pojišťovnu informovat.

Dlouhodobý pobyt v cizině však znamená, že během této doby nemáte nárok na zdravotní péči krytou z veřejného zdravotního pojištění v Česku. V případě čerpání zdravotní péče jsou pak náklady na tuto péči ze strany zdravotní pojišťovny vymáhány. Po návratu a opětovném přihlášení ke zdravotnímu pojištění v Česku je nutné doložit doklady o zdravotním pojištění v zahraničí.

Další článek


 

celkem 9 komentářů

Nejnovější komentáře

NERAD BYCH ODBOČIL OD TÉMATU (jsem star,důchodcem + ...
Ján Rajčan, JUDr
4. 2. 2015, 13:57
Pan/paní autorka by si měl/a zopakovat gramatiku... ...
kkkkk
14. 9. 2012, 14:52
Jako dobrý start po škole při hledání práce je podív...
katys
30. 9. 2011, 09:27
Jinak jsem koukal na potvrzení o studiu a na něm je ...
Simon
1. 9. 2011, 13:05
Dobrý den, já za článek také děkuji. Jen mi stále ...
Simon
1. 9. 2011, 12:58

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená