FinExpert.e15.cz

Ukazatel PE není u technologií důležitý

Podle Hanse Leitnera s ESPA Stock Techno budeme do tří let svědky strmého růstu cen akcií z technologického sektoru.

Akcie technologických firem se u investorů potýkají s velmi špatným jménem. Tři roky před rokem 2000 byly technologie nejpopulárnějším sektorem, tři roky po roce 2000 nejméně populárním (graf 1). Některé podílové fondy specializované na nové technologie, zejména internet, ztratily během tzv. splasknutí technologické bubliny v letech 2000-2003 až 90 % hodnoty. Na takové ztráty se nezapomíná.

Během období růstu trhů v letech 2003 až 2007 technologický sektor za průměrem celého akciového trhu výkonností zaostával. Přitom technologické firmy, které na burze zůstaly, generují slušné tržby a zisky. Hlavní výhodou technologických firem je podle Hanse Leitnera, portfolio manažera fondu ESPA Stock Techno, nezastupitelnost jejich výrobků a služeb ve všech ostatních sektorech. Ekonomika se stává na nových technologiích stále závislejší. "Věřím, že do tří let budeme svědky strmého růstu cen akcií z technologického sektoru", říká HANS LEITNER, portfolio manažer fondu ESPA Stock Techno v rozhovoru pro časopis FOND SHOP.

Klepněte pro větší obrázek

FOND SHOP: Co byste poradil lidem, kteří v roce 2000 investovali do fondu technologických akcií a do dnešního dne ztratili polovinu investovaných peněz?

Hans Leitner: Ztráta za zmíněné období je větší než 50 %, u podílových fondů by to bylo v průměru 75 %. Ta čísla vypadají děsivě, já ale právě v dnešní době věřím v sílu technologických akcií. Bez nových technologií už není možné téměř nic. Ostatní sektory, celá ekonomika, se staly závislé na moderních technologiích. Ceny akcií zažívají v čase růsty a pády. Věřím, že do tří let budeme svědky strmého růstu cen akcií z technologického sektoru. Možná to bude už letos.

Co byste tedy poradil lidem, kteří v technologiích již ztratili dost peněz?
Zůstat.

Jak dlouho bude trvat, než se ceny akcií technologických firem dostanou zpět na úroveň z roku 2000?
Můj odhad je pět, ale možná také deset let. Ovšem může to být i výrazně dříve. Jakmile růst cen akcií technologických firem jednou začne, bude opět strmý jako na konci 90. let.

Říkáte, že růst bude krátký a strmý?
Tak je to vždycky. Když se podíváme na burzovní statistiky, zjistíme, že za posledních 20 let dosáhly akcie průměrné výkonnosti mezi 8 % a 12 % ročně. Běžní investoři pak mohou mylně očekávat každoroční mírné zhodnocení investovaných prostředků. Přitom hlavní díl kladné výkonnosti během dekády je zpravidla realizován ve zhruba třech krátkých, silných růstech.

Takže investorům, kteří již ztrácí s technologickým sektorem trpělivost, hrozí, že u následujícího pohybu cen akcií směrem vzhůru budou chybět?
Ano.

Analytici často zdůrazňují, že technologický sektor je v současné době zdravý a ziskový, dobrá investiční příležitost poté, co odezněla „krvavá lázeň“ přelomu tisíciletí. Souhlasíte s tímto názorem?
Technologický sektor je dnes v pořádku. Hlavní je, že generuje zisky. Zejména velké firmy tohoto sektoru jsou vysoce ziskové. V odvětví technologií je však stále pohyb. Vezměme za příklad IBM. Většina lidí firmu stále považuje za výrobce počítačů. IBM ale sekci počítačů prodala před několika lety čínské firmě Lenovo. Soustředí se na velké servery a sítě pro instituce a velké firmy. Jsou také velkými hráči ve vývoji softwaru pro farmaceutický a biotechnologický průmysl. Pro tento sektor je typický neustálý, rychlý pohyb, změny v aktivitách firem.

Souhlasíte s tvrzením analytiků, že technologický sektor je v současné době dobrou investiční příležitostí. Jakými argumenty byste toto tvrzení podepřel? Zmínil jste dobrou ziskovost firem. Co dalšího?
Nezastupitelnost v současné ekonomice. Málokterá firma by v současném světě byla schopná vyrábět bez podpory moderních technologií. Jsou všude. Vezměme za příklad výrobek, který každý zná – automobil. Během posledních deseti let v něm přibylo velké množství různých doplňků ze strany technologického sektoru a lidé si zvykli a očekávají další zlepšování a nové funkce. Není cesty zpět.

A co relativní ocenění technologických akcií, tedy ukazatel P/E (cena akcie/zisk na akcii)? Investoři na tento ukazatel hodně dají.
Investoři se na tento ukazatel často dívají. Já si ale nemyslím, že P/E je u technologických akcií příliš důležité. Stává se, že firma je po několik let ve ztrátě, protože se soustředí na vývoj nové technologie. Pak se jí to podaří a následujících několik let má velmi vysoké tržby a ziskovost. V tomto oboru panuje nejistota ohledně budoucích tržeb. Proto ukazatel P/E není příliš důležitý.

Investorovi, který říká, že se nebude angažovat v technologickém sektoru, protože ukazatel P/E je za daný sektor nad průměrem celého trhu, byste oponoval tím, že budoucí zisky jsou obtížně predikovatelné a z tohoto pohledu mohou být akcie firem z technologického sektoru levnější než průměr trhu?
Ano. Typický příklad je Google. Krátce po uvedení akcií této firmy na burzu všichni říkali – drahé. Google generoval tržby z několika reklam na internetu. Od té doby se zdroje tržeb firmy rozšiřovaly a násobily. Cena akcie Googlu se ztrojnásobila, ale většina analytiků řekne – valuace OK. Na začátku měli dobrý obchodní model. Takových příkladů je víc.

Lze říci, že některé sub-sektory jsou v rámci technologického sektoru více atraktivní než jiné? 
Na dlouhém časovém horizontu je velmi zajímavý software, firmy budující internetovou infrastrukturu a satelitní technologie. Slibné jsou firmy na zpracování dat. Velmi zajímavý obor je bezpečnost, a to související s hardwarem i softwarem. Za nepříliš atraktivní považuji standardní telekomunikační firmy.

V technologickém sektoru se opět objevuje poměrně dost primárních úpisů akcií, tzv. IPO. Nacházíte v nich jako portfolio manažer podílového fondu investiční příležitosti?
Nenakupuji akcie během primárních úpisů. Pořizuji do portfolia jen akcie již obchodované na burze. U velmi zajímavých firem vstupujících na burzu je problém koupit akcie během primárního úpisu.

Výkonnost akcií technologického sektoru zaostala v posledních letech za průměrem trhu. Co považujete za hlavní důvod?
Investoři se v současné době o technologický sektor příliš nezajímají. Myslím, že se bojí. V minulosti ztratili v tomto sektoru příliš mnoho peněz. Je zajímavé, že negativní obraz technologických firem se táhne tak dlouho. Přitom účetní skandály způsobené klasickými velkými firmami odezněly poměrně brzy.

Co považujete za nejdůležitější při analýze akcií technologických firem? Na jaké informace se díváte?
Jestli je produkt nabízený firmou pro někoho nezbytný nebo důležitý pro trh. Musím se ptát: Kdo to bude potřebovat? Kdo to bude používat? Jako příklad vezměme mobilní telefon se zabudovaným digitálním fotoaparátem nebo Apple iPod. Na začátku si mnozí analytici mysleli, že tyto výrobky mají omezené použití, existují pro zábavu teenagerů. Ukázalo se ale, že trh pro tyto výrobky není omezený, ale naopak velmi široký. Zajímavé příklady jsou YouTube a Second Life. Výrobci spotřebního zboží jako Nike nebo BMW začínají tyto platformy používat jako marketingový nástroj a jsou ochotní za prezentace zde utrácet peníze. Existují samozřejmě i opačné případy, kdy se široký trh o nový výrobek nebo službu nezajímá.

Odhadovat, zda bude výrobek úspěšný, je přece velmi obtížné. Nebo ne?
Ano. Ukáže se to zpravidla až za několik let. Investování v technologickém sektoru probíhá zjednodušeně řešeno tak, že investor koupí akcie pěti firem a doufá, že jedna z nich bude nový Microsoft. Nevíte přesně, na čem jednotlivé technologické firmy pracují, co mají „v rukávu“ a jak se to v budoucnu na trhu chytne. Doufáte ale, že alespoň jedna firma ve vašem košíku bude nakonec ta superúspěšná.

Co jsou podle vás největší rizika pro technologický sektor z pohledu investorů?
Že se nic nestane. Že současná situace, charakterizovaná nezájmem velkých investorů o technologický sektor, bude pokračovat příliš dlouho. Že budou mít investoři nadále strach. Časem si část investorů řekne, že už to trvalo dost dlouho, a spustí lavinu zájmu. Rizikem je, že to může být až za několik let.

Zajišťujete v sektorových fondech měnová rizika?
Ne. Na delších časových periodách se zajišťování měnových rizik nevyplatí, jen zvyšuje náklady.

Klepněte pro větší obrázek Hans Leitner je hlavním portfolio manažerem všech sektorových fondů v rakouské investiční společnosti Erste Sparinvest (ESPA). Ve své vídeňské kanceláři poskytl FOND SHOPu rozhovor na téma technologický sektor.

Do tří sektorových fondů z dílny Erste Sparinvest lze v ČR investovat přes pobočky České spořitelny. Jedná se o fondy ESPA Stock Techno, ESPA Stock Biotec a ESPA Stock Pharma. Do všech fondů ESPA lze investovat přes obchodníka s cennými papíry brokerjet. 
-----------------------------------------------------------------

 

 

Článek vyšel v časopisu FOND SHOP 10/2007 dne 18. května 2007.

Klepněte pro větší obrázek

Další zajímavé články z FOND SHOPu 10/2007:

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

P/E netřeba
Ives
21. 5. 2007, 16:48

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená