Své děti finančně vzděláváme vcelku solidně. Většina českých rodin má přehled o svých výdajích. Pouhých 6% výdaje nesleduje. 24 % domácností má o výdajích dokonce detailní přehled. 75 % českých domácností uvedlo, že alespoň občas ušetří nějaké peníze. Vyplynulo to z průzkumu Nadace Kooperativy.
Můžeme se těšit na lepší budoucnost, protože rodiče k finanční zodpovědnosti vedou i své děti. „Naprostá většina rodičů (79 %) souhlasí s vštěpováním pravidel zacházení s penězi svým dětem. Jasno mají také v tom, kdo by to měl děti učit – 71 % rodičů si myslí, že rodina, pouze 3 % rodičů by nechalo výchovu na škole. A 34 % rodičů chce začít s výchovou vztahu k penězům již v předškolním věku svých dětí,“ potvrzuje zájem rodičů o vzdělávání dětí Petr Hartoš, analytik pojišťovny Kooperativa.
Rodiče mají jít příkladem
Je jasné, že děti nás napodobují a většinou se pak chovají stejně jako my. Proto bychom jim měli ukázat odpovědný přístup k financím. Mluvte s dětmi o vaší finanční situaci, dávejte jim kapesné, ať se učí hospodařit s vlastními penězi.
„V Čechách se výše průměrného měsíčního kapesného pohybuje okolo dvou set korun. 65 % rodičů desetiletých školáků uvedlo, že jim poskytuje kapesné mezi 50 – 200 Kč měsíčně. Téměř 60 % rodičů je dokonce přesvědčeno, že kapesné pro 10letého školáka by mělo být vyšší než 100 Kč měsíčně. A přes polovinu českých domácností (54 %) řeší domácí účetnictví (příjmy, výdaje, sledování nákladů a jejich účel) se svými dětmi,“ potvrzuje zapojení dětí do finančního chodu rodiny Petr Hartoš.
Finanční gramotnosti se děti učí i ve škole a dokonce i v některých školkách.