FinExpert.e15.cz

Účetní a ekonomické programy pro malé firmy a živnostníky II.

Práce s žádným systémem se neobejde úplně bez problémů. Na ty můžete narazit i v ekonomických a účetních systémech.

Problémy a omezení

Například tiskové sestavy někdy uživatel nemůže vůbec editovat. Pokud ano, bývá problém například vytvořit fakturu v cizím jazyce, nebo exportovat data v češtině do formátu PDF. Na problémy můžete narazit i v případě, že provozujete účetní software na některém z linuxových serverů. Někteří uživatelé si dokonce stěžují na ztrátu či poškození dat, která je stála čas a peníze.Na druhé straně existují uživatelé, které si tento systém nemohou vynachválit. Provozovat účetní data na Linuxu může být někdy rychlejší a dokonce i spolehlivější. Spolehlivé fungování účetního programu v tomto případě závisí na správné konfiguraci a správě linuxového serveru, která může být složitější než u konkurenčních systémů Windows.

Podpora operačních systémů

Většina výrobců účetních programů Linux oficiálně nepodporuje. Není se co divit. Jedná se o otevřenou platformu, za kterou se nelze zaručit. Každý uživatel tak provozuje systém na vlastní nebezpečí. Jediným řešením je v tomto případě vytvořit správnou konfiguraci serveru, síťových zámků a nastavit související uživatelská práva, která odpovídají dané verzi účetního softwaru.

Ve vzácných případech najdeme i výrobce, kteří své systémy nechávají na platformě nezávislé. Jen ojediněle se vyskytuje čistá orientace na systémy Linux či Mac. Podpora Linuxu je vlastností hlavně větších ekonomických systémů, ale najdeme je i u systémů pro živnostníky. Například firma ABRA nabízí v současné době multiplatformní řešení na straně aplikačního a databázového serveru. Klientské aplikace jsou dostupné jen v systémech Microsoft Windows. Mezi systémy, které jsou multiplatformní jak na straně klienta, tak na straně serveru, jmenujme ojedinělé řešení firmy WinStrom. Funkčnost jejího produktu WinStrom 10 je na Linuxu naprosto shodná jako u systémů Windows a Mac OS X. Firma navíc v podobě programátorského rozhraní REST API poskytla otevřené řešení všem vývojářům, kterým umožňuje rozšířit podle potřeb komerční jádro a propojit ho s vlastními aplikacemi. Upravit či rozšířit stávající chování systémů nabízí pomocí vlastního skriptovacího prostředí také firma ABRA.

Za čistě linuxovou záležitost lze považovat český účetní program HoneyCalc. Jeho jednoduché ovládání vás možná překvapí množstvím účetních funkcí. S aktualizací legislativy však tento systém trochu pokulhává. S programem WinStrom 10 mají společnou hlavně podporu linuxových distribucí Ubuntu, Fedora, Mandriva a OpenSUSE. Jednoduché účetnictví na Linuxu lze realizovat také v programu Grisbi. V něm můžete spravovat účty patřící několika různým uživatelům a to i v cizích měnách. Program je lokalizován do češtiny, slovenský překlad bohužel chybí. Za pozornost stojí také program KMyMoney pro správu osobních financí v různých měnách. Další aplikace v této oblasti jsou většinou vyvíjeny na mezinárodní úrovni jako open source (např. GnuCash).

Stejně, nebo možná ještě hůře, jsou na tom uživatelé MAC OS. Ekonomických a účetních programů, které by tento systém přímo podporovaly, je jako šafránu. Přesto jmenujme alespoň některé z nich. Daňovou evidenci můžete vést například v programu Xúčto, účetnictví zase v programu 4D Účetnictví od firmy EXCTA 2002, která se mimo jiné orientuje také na vývoj čistě ekonomického systému EIS 4D pro Mac.

ABRA G1

Základní údaje:

 • Firma: ABRA Software a.s.
 • Web:www.abra.eu/
 • E-mail:obchod@abra.eu
 • Cena: od 1 990 Kč

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Ekonomický systém ABRA G1 je určen pro malé firmy, neziskové organizace a živnostníky, kteří se zabývají obchodem nebo poskytováním služeb. Celý systém je zaměřen na daňovou evidenci a na základní jádro je nabaleno hned několik modulůjako například Adresář, Banka, Pokladna, Majetek, Prodej, Nákup, Pošta, Kniha jízd a další. V tomto systému můžete evidovat také DPH, libovolné množství skladů nebo objednávky. Samozřejmostí je Homebanking i modul CRM již v základní verzi. Systém podporuje také čárové kódy nebo tvorbu ceníků. V tomto systému lze pracovat ve více agendách současně, ale i provádět hromadné operace jako je kopírování, editace a mazání. Naleznete zde i hlášení pro Intrastat, možnost vytváření vlastních tiskových sestav a dokladů, a to i v cizích měnách. Osoby, které provedli změnu dokladů lze rychle dohledat a pokud hodláte své podnikání rozšířit na Internet, podpoří vás otevřená architektura umožňující napojení na externí aplikace. K základní verzi systému je možné dokoupit rozšiřující moduly pro specifické obory (např. Gastrovýroba, Restaurace, Projektová dokumentace, Business Intelligence atd.). Kmenová data lze snadno exportovat a následně zpracovat také v jiných aplikacích (např. Excelu) nebo je můžete jednoduše odeslat e-mailem. Pozitivně hodnotíme také možnost elektronicky komunikovat s úřady veřejné správy a multiplatformní řešení na straně serveru, kdy kromě operačního systému Windows 2000/2003 je podporován také Linux (jádro 2.4 a vyšší). Za pozornost stojí také automatické dohledání firmy z adresáře v obchodním rejstříku nebo na mapě.

 • Elektronická komunikace s úřady
 • Multiplatformní řešení na straně serveru (Windows, Linux)
 • Možnost vlastní úpravy jednotlivých částí systému
 • CRM již v základní verzi

 

Helios Red

Základní údaje:

Klepněte pro větší obrázek

Ekonomický a účetní software Helios Red je určen pro komplexní zpracovánípodnikatelské agendy malých a středních firem, které daňovou evidenci nebo účetnictví. Není oborově zaměřen a je tedy vhodný pro různé obory podnikání. Stejně jako ostatní programy je založen na modulárním přístupu a kromě modulu účetnictví obsahuje moduly Bankovní operace, Skladová evidence, Personalistika a mzdy, Upomínky a penalizace, Pokladní prodej, Zakázky, Fakturace, Nákup a prodej, Majetek, Kniha jízd a Obchodní partneři- CRM. Služba přímý kanál je určena pro rychlou komunikaci mezi systémem a bankou. Velkou výhodou je provázanost s Portálem veřejné správy a odesílání výkazů přímo na Českou správu sociálního zabezpečení. Podobně můžete podávat například přiznání k DPH v modulech Účetnictví a Daňová evidence. Všechna data jsou samozřejmě šifrována podpisovým klíčem. Datové výstupy lze exportovat pro další případné zpracování např. do aplikací MS Office. Tiskové sestavy může každý uživatel modifikovat s použitím integrovaného editoru. Modul Elektronická výměna dokumentů zprostředkovává výměnu dat a obchodních dokladů se systémy vašich obchodních partnerů. Verze Red, vytvořená vývojovými prostředky Microsoft Visual Studio a napsaná v jazyce Microsoft Visual FoxPro, je hardwarově nenáročná a vhodná pro použití na jednom počítači. Data aplikace jsou uložena ve volných tabulkách (DBF souborech).

 • Elektronická komunikace s úřady
 • Generátor tiskových sestav
 • Účetní a daňový průvodce Delfín

 

Money S3 Premium

Základní údaje:

Klepněte pro větší obrázek

Ekonomický systém Money S3 ve verzi Premium představuje kompletně vybavený software pro malé a střední firmy. Kromě ekonomické agendy, daňové evidence a účetnictví zde naleznete také adresář, fakturaci, objednávky, sklady, mzdy pro neomezený počet zaměstnanců, evidenci majetku, knihu jízd, homebanking a další.

Pokud plánujete nabízet své zboží prostřednictvím internetu, verze Premium vám umožní vzájemné propojení s nejrozšířenějšími e-obchody v České republice. Stiskem jediného tlačítka pak budete vykonávat rutinní přenosy jako například odeslání aktualizované nabídky zboží na web nebo stažení nových objednávek.

Každý uživatel má k dispozici hned několik set výstupních sestav, která je možné podle vlastních požadavků upravit v Editoru tiskových sestav nebo exportovat do formátů CSV a XML. Tyto uznávané formáty pro výměnu dat vám nad rámec programu otevírají možnost jejich dalšího zpracování v jiných aplikacích (např. v Excelu). Pracuje-li se systémem více uživatelů, lze jejich přístupy k jednotlivým částem systému omezit a sledovat akce, které s určitou agendou prováděli. Samozřejmostí je funkce zamykání dokladů a automatické vytváření záložních kopií dat. Money S3 spolupracuje s některými částmi kancelářského balíku MS Office.

Výrobce nabízí cenově zvýhodněné licence pro školy, neziskové organizace či daňové poradce a každý uživatel má on-line přístup na Zákaznický portál, kde si může stáhnout aktuální verzi Money S3, objednat zásah servisního technika nebo zaslat dotaz na technickou podporu.

 • Elektronická komunikace s úřady
 • Softwarová registrační pokladna
 • Napojení na e-obchody v ČR

 

POHODA 2009 Komplet

Základní údaje:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Ekonomický software Pohoda je určen živnostníkům, malým a středním firmám. Nabízí kompletní vedení daňové evidence i účetnictví. Obsahuje fakturaci, evidenci objednávek, adresář, majetek, knihu jízd, sklady, mzdy, podporu pokladního hardware, čárových kódů, mobilní fakturace a další. Za zmínku stojí editor tiskových sestav Report Designer pro vytváření vlastních tiskových výstupů. K základní variantě si můžete dokoupit modul pro pobočkové zpracování dat, maloobchodní prodejnu, on-line maloobchodní prodej, podporu pro majetkově propojené firmy, uživatelské rozhraní v anglickém a německém jazyce. Samozřejmostí je funkce Homebanking, který vám zprostředkuje komunikaci s většinou bankovních ústavů. Ovládání programu je velmi podobné ovládání programů kancelářského balíku MS Office. Zajímavým řešením jsou Dynamické záložky, které pomocí několika klepnutí myší okamžitě vyberou záznamy podle zvolených podmínek. Na Panelu Pohoda se zobrazují ikony otevřených agend, mezi kterými se můžete rychle přepínat a zobrazovat stav vkládání dat z jedné agendy do druhé. Užitečnou pomůckou je informační panel, který zobrazuje například nejbližší termíny daňového kalendáře. POHODA komunikuje se svým okolím prostřednictvím rozhraní XML, díky kterému mohou uživatelé přijímat i odesílat data z a do různých aplikací. Samozřejmostí tohoto produktu jsou aktualizace, telefonická nebo e-mailová podpora nebo e-mailový zpravodaj. Pokud hledáte systém, který je navíc vybaven certifikátem, že bez problému bude fungovat v operačním systému Windows Vista, pak právě tento systém jej má.

 • Editor tiskových sestav pro vytváření vlastních tiskových výstupů
 • Dynamické záložky a informační panel
 • XML komunikace a seznam XSD šablon

 

ÚČTO 2009

Základní údaje:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Program ÚČTO 2009 je určen pro vedení daňové evidence živnostníků a malých firem, pro plátce i neplátce DPH. Kromě toho vám umožní vést další agendy podnikatele, jako je peněžní deník, závazky a pohledávky, majetek, zásoby, fakturace, kniha jízd, personalistika a mzdy, obchodní korespondence nebo daňová přiznání. Základní verze programu má širokou využitelnost v různých oborech lidského podnikání (např. obchod, zemědělství, stavebnictví, autodoprava, hoteliérství, cestovní a realitní kanceláře, městské úřady, školy, zájmové organizace a jiné), vyniká úsporným zadáváním dat a jednoduchým ovládáním.

Výhodou tohoto systému jsou minimální požadavky na hardware, takže jej bez problémů můžete provozovat i na starších a levnějších počítačích. Uživatelé si mohou sami upravovat tiskové sestavy nebo účtovat pro neomezený počet firem bez dalších příplatků. Chcete-li se naučit program rychle ovládat nebo si rozšířit znalosti účetnictví, firma nabízí školící kurzy. Musíme však podotknout, že ovládání programu je natolik jednoduché a intuitivní, že po krátkém seznámení jej zvládne každý. Kladně hodnotíme bezplatné telefonické i písemné konzultace. K programu lze zakoupit různé doplňkové moduly, které rozšiřují funkčnost programu (např. sklady, kurzy, jazykové mutace, homebanking a další).

 • Účtování pro neomezený počet firem
 • Minimální požadavky na hardwarové vybavení

 

WinStrom 10

Základní údaje:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Ekonomický software WinStrom 10 je určený pro malé a střední firmy, které vedou daňovou evidenci nebo účetnictví. Nad účetním jádrem je systém vybaven standardními moduly, které zahrnují adresář, fakturaci, pokladní a bankovní doklady, homebanking, skladové hospodářství, evidenci majetku, mzdy, závazky a pohledávky a další. Systém plně podporuje více jazyků a zohledňuje legislativu více zemí. Umožní vám export dat do XML i vzdálený přístup (např. přes mobilní telefon). Velkou výhodou je, že WinStrom 10 je dostupný pro operační systémy Windows, Mac OS X a Linux, a to jak na straně serveru, tak na straně klienta. Další rozdíl oproti jiným srovnávaným programům je v tom, že firma poskytuje vývojářům otevřené rozhraní na bázi REST API, které umožní rozšířit a propojit systém s jinými aplikacemi. Tím lze vytvořit například on-line přístup k datům nebo tvorbu malých aplikací typu gadgets ve Windows Vista. Toto unikátní řešení, kdy na komerční software navazují produkty a služby open source, si jistě zasluhuje pozornost všech vývojářů. Pro ty má firma na svém webu připravenou potřebnou dokumentaci a to včetně příkladů v PHP. Podporu napojení na internetové obchody je možné dokoupit ve formě samostatného modulu. Tato Java aplikace napsaná ve swingu, používající Hibernate a PostgreSQL, je dodávána ve variantách, které se liší obsaženou funkčností a cenou.

 • Multiplatformní řešení na straně klienta i serveru
 • Podpora evropské legislativy
 • Otevřené rozhraní, které nabízí snadnou rozšiřitelnost
Další článek


 

Související články


celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Ceny účetního software
17. 12. 2009, 13:16

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená