FinExpert.e15.cz

Účet v zahraničí bez papírování

Žádostem a ohlašování odzvonilo. Založení účtu v zahraničí je nyní ještě snazší, respektive již nezavazuje majitele zahraničních účtů k žádnému oznamování a přiznávání pohybu na kontě. Přečtěte si, kdy a proč mít konto v zahraničí.
Účet v zahraničí bez papírování

Do roku 2001 museli občané ČR žádat o povolení založení takového účtu Českou národní banku (ČNB), do konce roku 2003 zbývala ještě oznamovací povinnost prováděná na zvláštních formulářích. Od 1. ledna 2004 jsou osoby vlastnící účet v zahraničí zbaveny každoroční oznamovací povinnosti, stejně jako osoby, které mají teprve v plánu si tento účet založit.

Umožnila to vyhláška ČNB 351/2003 Sb., podle které fyzické osoby nepodléhají žádné oznamovací povinnosti (oznamovací povinnost zůstává u subjektů uvedených pod článkem), pokud si ji ČNB přímo nevyžádá. U ostatních se zavádí oznamovací povinnost od jednoho milionu korun výše. To znamená, že účet v zahraničí si může bez okolků pořídit kdokoli, kdo na něj má co uložit.

Určeno pro vyšší částky

Založení a vedení běžného účtu v zahraničí je většinou zdarma. Běžné zahraniční spořicí účty nabízejí sice výhodnější úroky než domácí bankovní domy, ale účtují si až několikanásobně vyšší poplatky za provedení transakcí, takže založit si účet jen tak na spoření se nakonec nemusí vůbec vyplatit. Běžný spořicí účet v zahraničí je vhodný hlavně při krátkodobém studijním nebo pracovním pobytu nebo při častějších cestách do dané země, kdy lze výrazně ušetřit na poplatcích za výběr z bankomatu.

Oproti uložení na spořicí účet je výhodnější převést peníze do zahraničí na termínované vklady, ale i tady se dá počítat s výhodností až při vyšších částkách, počítejme řádově v desetitisícových vkladech v cizí měně. Pro drobnější subjekty tak stále zůstává výhodnější tuzemské bankovní prostředí.

Pozor na daňové podmínky

V případě, že si chcete účet v zahraničí založit, zjistěte si předem, zda má Česká republika s danou zemí uzavřenou bilaterální smlouvu o zamezení dvojího zdanění a s jakými podmínkami. Na jejím základě se platí daň z příjmu pouze jedné zemi – buď České republice, nebo zemi, ve které máte založen účet. Úplný seznam asi šedesáti zemí, se kterými takovou dohodu máme uzavřenu k 1. lednu 2004, najdete na stránkách ministerstva financí (www.mfcr.cz).

Stáže, studijní pobyty, práce

Založení účtu v zahraničí se ale může stát nutností, pokud vy nebo vaše dítě vyjedete na studijní pobyt či stáž do zahraničí; popřípadě vás zde čeká delší pracovní období. Zahraniční zaměstnavatelé totiž v naprosté většině případů odesílají výplaty přímo na účet zaměstnance, takže se bez něj prostě neobejdete. Doklady, které budete při vyřizování potřebovat, se v jednotlivých zemích liší. Mimochodem oznamovací povinnost ČNB se na tento typ účtů nevztahovala ani dříve.

Záludná Anglie

Například v Anglii je nutné prokázat své jméno (tzv. proof of name), k čemuž postačí pas nebo mezinárodní řidičský průkaz. Složitější je získat doklad o pobytu (proof of address). K tomu většinou slouží výpis z nějakého pravidelného vyúčtování adresovaný na vaše jméno, např. účet za elektřinu, plyn apod., nestačí ale vyúčtování telefonního operátora.

Proof of address lze získat v podstatě dvěma způsoby. Požádat domácího, aby nechal přepsat nějaký účet na vás (což může být poněkud riskantní), nebo si ještě před odjezdem nechat přepsat adresu, na kterou přichází pravidelný výpis z domácí banky, na budoucí adresu v zahraničí. Na něm musí být všechny kontaktní údaje na banku a celá adresa příjemce. Pokud neznáte přesné místo pobytu dopředu, napište plnou moc na někoho, kdo vám pak adresu pro zasílání výpisu v domácí bance změní. Někdy postačí také dopis od zaměstnavatele.
Jako cizinec obdržíte nějaký běžný účet s nijak zvlášť vysokým úrokem, ale vedení účtu zdarma a debetní kartu nebo tzv. Cash Card (pouze pro výběr z bankomatu) také zdarma.

Pro komunikaci se svým účtem je nejvhodnější využívat internetového bankovnictví, při zakládání účtu a občasném vyřizování se ale nevyhnete nutné znalosti cizího jazyka, přinejmenším výborné znalosti angličtiny. Bez nich je lepší se za hranice nepouštět.

 

Kdo má oznamovací povinnost

Tuzemec je povinen oznámit za účelem sestavení platební bilance České republiky, v souladu se závazky vyplývajícími z jejího členství v mezinárodních organizacích, skutečnosti týkající se:

  • peněžních pohledávek a závazků vůči tuzemcům v zahraničí a vůči cizozemcům;
  • přímých investic, finančních úvěrů, cenných papírů a s nimi souvisejících inkas a úhrad vůči tuzemcům v zahraničí a vůči cizozemcům, operací na finančním trhu, včetně operací prováděných prostřednictvím cizozemců; dále je povinen oznámit na vyžádání devizového orgánu skutečnosti týkající se transakcí spojených se zahraničním obchodem.

Obchodníci s cennými papíry musí na vyžádání ČNB plnit oznamovací povinnost v oblasti investic do cenných papírů – jsou povinni na vyžádání České národní banky oznámit souhrnné údaje týkající se cenných papírů, které evidují nebo mají v úschově, správě nebo které jsou u nich uloženy, a to v členění podle země sídla nebo bydliště majitele, země sídla nebo bydliště emitenta, druhu cenného papíru, jeho případné splatnosti, odvětvové klasifikace ekonomických činností emitenta cenného papíru a u zahraničních cenných papírů i podle odvětvové klasifikace ekonomických činností majitele cenného papíru.

 

Další článek


 

celkem 4 komentáře

Nejnovější komentáře

zahraniční účet
Žanet
9. 2. 2010, 18:17
k Paypalu
Tony
1. 9. 2004, 17:13
To by mě taky zajímalo
kaczka
1. 9. 2004, 12:08
A jak si ten účet založím
Jan Kubala
19. 3. 2004, 15:58

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená