FinExpert.e15.cz

Účastníci II. pilíře si mohou doplatit pojistné

Pokud se rozhodnete doplatit rozdíl pojistného na důchodové pojištění, získáte vyšší procentní výměru starobního důchodu.
Účastníci II. pilíře si mohou doplatit pojistné

Pokud jste byli účastníky důchodového spoření (II. pilíře), máte možnost doplatit si pojistné na důchodové pojištění. V případě, že se tak rozhodnete učinit, zaznamenejte si do kalendáře datum 30. června 2017. To je totiž nejzazší termín pro podání žádosti o sdělení výše doplatku pojistného. A to u vaší okresní správy sociálního zabezpečení. Tento doplatek pak budete muset uhradit do 29. prosince 2017.

Proč doplácet?

„Účast v systému důchodového spoření, tzv. II. důchodový pilíř, ovlivní výši starobního důchodu vypláceného státem. Pokud se lidé rozhodnou doplatit rozdíl pojistného na důchodové pojištění, získají vyšší procentní výměru starobního důchodu,“ vysvětluje Jiří Biskup, ústřední ředitel České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) a doplňuje: „Výše procentní výměry pak bude činit 1,5 % výpočtového základu za každý celý rok doby pojištění, který se kryje s dobou účasti ve II. pilíři. V případě, že lidé nevyužijí možnosti doplatit si pojistné, bude výše procentní výměry nižší  1,2 % za každý rok účasti ve II. důchodovém pilíři.“

Ale pozor. Abyste dostali vyšší sazbu procentní výměry, musíte doplatek zaplatit za celou dobu účasti na důchodovém spoření před rokem 2016. Podle ČSSZ se většinou jedná o období let 2013 – 2015.

Jak vysoký je nyní průměrný starobní důchod? Podívejte se

Jak vysoký je nyní průměrný starobní důchod? Podívejte se

Jak postupovat

Na OSSZ získáte tiskopis žádosti nebo jej naleznete na webu ČSSZ. Do této žádosti pak vyplníte své identifikační údaje a Vlastní číslo plátce, které vám bylo přiděleno správcem pojistného na důchodové spoření (tj. orgány Finanční správy ČR). V žádosti také vyplníte specifikaci výdělečné činnosti v době, kdy jste byli v II. pilíři.   

Pak už jen zaplatit

Jakmile je žádost doručena OSSZ, má na její zpracování 90 dnů. Poté vám přijde dopis, ve kterém budete obeznámeni o výši doplatku pojistného, bude vám sděleno číslo účtu a informace o lhůtě zaplacení doplatku.

Příklad

Muž narozený 15. srpna 1954 požádal o řádný starobní důchod. Jeho důchodový věk je 63 let a 2 měsíce. Toho dosáhne 15. října 2017 a do této doby získá celkem 46 roků pojištění, z toho byl tři roky účasten ve II. pilíři. Jeho osobní vyměřovací základ (OVZ) – zjednodušeně průměrný měsíční příjem – za rozhodné období 1986 – 2016 činí 35 000 Kč. Výpočtový základ (po redukci z OVZ) činí 18 294 Kč.

  • Nedoplatil rozdíl pojistného na důchodové pojištění

Za každý rok pojištění mimo účasti ve II. pilíři náleží 1,5 % výpočtového základu, tzn., že za 43 let pojištění činí procentní výměra starobního důchodu 64,5 % (43 x 1,5 %) výpočtového základu, tj. zaokrouhleno na celé koruny nahoru 11 800 a 3,6 % (3 x 1,2 %) výpočtového základu za tři roky účasti na důchodové spoření, tj. 659 Kč. Procentní výměra starobního důchodu bude 12 459 Kč, základní výměra 2 550 Kč. Celkem bude starobní důchod činit 15 009 Kč.

  • Doplatil rozdíl pojistného na důchodové pojištění

Za každý rok pojištění náleží 1,5 % výpočtového základu, tzn., že za 46 let pojištění činí procentní výměra starobního důchodu 69 % (46 x 1,5 %) výpočtového základu, tj. zaokrouhleno na celé koruny nahoru 12 623 Kč. Procentní výměra starobního důchodu bude 12 623 Kč, základní výměra 2 550 Kč. Celkem bude starobní důchod činit 15 173 Kč.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená