FinExpert.e15.cz

U koho koupíte levnou letenku?

Chcete letět za odpočinkem, prací či lednovými výprodeji? Přinášíme přehled nízkonákladových aerolinií.
U koho koupíte levnou letenku?

Včera jste se dozvěděli základní principy fungování nízkorozpočtových aerolinií a možné plusy a mínusy cestování s tímto typem dopravců. Dnes přinášíme stručný přehled low cost aerolinek a dalších leteckých společností nabízejících levné letenky, které působí na českém trhu a jejichž služeb lze využít k cestám zejména po Evropě.

Přehled levných a nízkonákladových aerolinek v ČR

Aer Lingus

Společnost Aer Lingus představuje na českém trhu spíše minoritního hráče, neboť jediné lety z České republiky do zahraničí probíhají na trase Praha-Dublin. Pasažér aerolinek má povoleno jedno příruční zavazadlo zdarma, přičemž má též možnost zrušit či změnit rezervaci až do dvou hodin před plánovaným odletem.

Nevýhodou cestování s Aer Lingus může být jazyková bariéra pro klienty nehovořící anglicky, neboť veškerá komunikace se společností (včetně webových stránek) probíhá v tomto anglosaském jazyce.

http://www.aerlingus.com/cgi-bin/obel01im1/bookonline/index.jsp (webové stránky nejsou k dispozici v češtině)

BMI Baby

S leteckým dopravcem BMI Baby, který je dceřinou společností britské British Midland Airways, se z Prahy dostanete nejčastěji do destinací ve Velké Británii, ale také do Itálie, Chorvatska či Německa. Cestující si může zakoupit jednosměrnou i zpáteční letenku, ke které má povoleno jedno příruční zavazadlo zdarma. K nevýhodám cestování s BMI Baby patří znovu jazyková bariéra.

http://www.bmibaby.com/bmibaby/en/index.aspx (stránky nejsou dostupné v češtině)

Cimber Sterling

Cimber Sterling je dánská aerolinie, která ve spolupráci s Lufthansou a Scandinavian Airlines nabízí lety z Prahy do severských destinací, jako je například Aalborg, Bornholm, Kodaň nebo švédský Norrkoping. Aerolinie nabízí jednosměrné i obousměrné lety, ovšem bez možnosti změny rezervací. Samozřejmostí je jedno příruční zavazadlo převážené bez poplatku.

Mínus mohou pro české cestující, jako v předchozím případě, představovat webové stránky, dostupné kromě dánštiny a švédštiny pouze v anglickém jazyce.

http://www.cimber.com/ (stránky nejsou k dispozici v češtině)

Czech Airlines (ČSA)

ČSA, patřící ke stabilním hráčům na českém trhu aerolinií, nabízí široké spektrum destinací v Evropě i mimo Evropu. „České aerolinie nabízí cestujícím z Prahy přímá spojení do nejvýznamnějších obchodních a politických center v Evropě, na Blízkém Východě, Kavkaze a ve Střední Asii ve výhodných odletových a příletových časech.

Do nejžádanějších destinací zajišťují spojení třemi až čtyřmi frekvencemi na denní bázi. Společnost operuje lety pouze na hlavní letiště a patří k pětici nejpřesněji létajícím v Evropě,“ zní základní charakteristika letů ČSA z úst tiskové mluvčí společnosti Hany Hejskové. Cestující si přitom mohou vybrat z jednosměrných i zpátečních letů.

Přestože se rozhodně nejedná o klasickou nízkonákladovou společnost, některé z letů nabízených ČSA jsou velmi levné (dříve administrováno systémem Click4sky.com) a s úspěchem tak konkurují nejlevnějším dopravcům na trhu. Na rozdíl od nízkonákladových společností však nabízí ČSA široký servis letových služeb, a to včetně občerstvení. V ceně letenky má cestující nejen příruční zavazadlo, ale také jedno zavazadlo k odbavení nepřesahující limit dvaceti tří kilogramů.

Také komunikace se společností probíhá na mnohem jednodušší bázi než u low cost společností, a to díky zákaznické lince ČSA. „České aerolinie nabízejí zajímavý produkt s plnohodnotnými službami ve vhodných cenových relacích co do poměru cena/výkon,“ dodává Hana Hejsková. 

http://www.csa.cz/en/portal/homepage/cz_homepage.htm

easyJet

S nízkonákladovou leteckou společností easyJet, která zprostředkovává jednosměrné i zpáteční lety, se dostanete do několika destinací na britských ostrovech a do Milána-Malpensy. Bezplatně si s sebou mohou cestující vzít až dvě příruční zavazadla na osobu o neomezené hmotnosti. Výhodou aerolinek je určitě jejich flexibilita, kdy veskrze vše probíhá on-line, včetně možnosti zrušit rezervaci až dvě hodiny před plánovaným odletem.

http://www.easyjet.com/asp/cs/Rezervace/index.asp

Germanwings

Německá nízkonákladová společnost patřící pod Lufthansu létá denně z Prahy do několika evropských destinací Londýn, Berlín, Miláno, Dubrovník, Vídeň, Stockholm a další. Nabízené lety jsou jednosměrné i zpáteční s možností změny rezervace do dvou hodin před plánovaným odletem. Cena letenky pokrývá též jedno příruční zavazadlo o maximální váze osm kilogramů. Nevýhodou aerolinek je nedostupnost webových stránek v českém jazyce.

http://www.germanwings.com/index.en.shtml (stránky nejsou k dispozici v češtině)

Jet2.com

Aerolinie Jet2.com představuje dalšího dopravce, s nímž můžete cestovat na území Velké Británie. Společnost nabízí levné lety z Prahy do Edinburghu, Leedsu a Manchesteru, a to obousměrného i jednosměrného charakteru. V případě potřeby změny rezervace nabízí společnost možnost úpravy data a času letu, nikoliv však destinace. Stejně jako u většiny předešlých aerolinií, platí i u Jet2.com možnost převezení jednoho příručního zavazadla bezplatně.

http://www.jet2.com/HomePage.aspx?lang=CS

Ryanair

Se společností Ryanair můžete létat z Brna do španělského Alicante, Londýna nebo Milána, z Bratislavy potom do takových destinací, jako je Londýn, Birmingham, Gran Canaria, Mallorca nebo třeba Stockholm. Aerolinky nabízejí koupi jak jednosměrné, tak zpáteční letenky s tím, že změny rezervace lze činit až do čtyř hodin před nahlášeným časem odletu.

Jako většina nízkonákladových společností nabízí též Ryanair zdarma přepravu jen palubního zavazadla do 10 kilogramů, přičemž za odbavení jakéhokoli dalšího zavazadla, s maximem o výši 32 kilogramů, si již musíte připlatit. Velmi často využívají cestující službu odbavení on-line, které ušetří mnoho času při čekání na letišti. Velkou nevýhodou cestování s Ryanair je komunikace se společností před/po letu, která se ve většině případů realizuje přes e-maily, případně voláním do zahraničních call center.

http://www.ryanair.com/site/CZ/

Smart Wings

Společnost Smart Wings vás z Prahy i Brna zaveze do množství destinací především v jižní části Evropy Barcelona, Miláno, Palma de Malloca, Korfu, Rhodos, Paříž a jiné, ale také na východ, třeba do Moskvy. Zákazník si může zakoupit jak jednosměrnou, tak i zpáteční letenku s tím, že datum a čas letu, nikoli cílovou destinaci, lze měnit pouze u elektronických rezervací. Bezplatně je dopravcem převáženo jen jedno příruční zavazadlo, za další si musí klient připlatit.

http://www.smartwings.com/home.php

Wind Jet

Nejen pro účely letní dovolené lze využít služeb italské nízkonákladové společnosti Wind Jet, která poskytuje lety z Prahy do italských destinací Catania, Palermo, Forli a Rimini. Aerolinie nabízí jednosměrné i zpáteční lety bez možnosti změny rezervace u nejlevnějších letenek s tím, že cestující má možnost převést jedno příruční zavazadlo zdarma. Web dopravce je dostupný v italském, anglickém a jiných jazycích, nikoli však v češtině. 

http://w4.volawindjet.it/default.aspx?lang=en (stránky nejsou k dispozici v češtině)

Wizz Air

Relativním nováčkem mezi levnými aeroliniemi působícími na českém území je maďarsko-polská společnost Wizz Air, která vás z Prahy dopraví do mnoha velkých evropských metropolí, jako třeba Barcelony, Bruselu, Eindhovenu, Liverpoolu, Madridu, Neapole, Osla, Paříže a dalších destinací. Nabízené lety jsou jednosměrného i obousměrného charakteru s možností až do tří hodin před odletem změnit datum, čas a linku rezervovaného letu. Klasikou je jedno příruční zavazadlo převážené zdarma.

http://wizzair.com/

Další článek


 

Související články


celkem 5 komentářů

Nejnovější komentáře

Jen doplním že Ryanair teď přes letní sezónu létá ta...
Tom
5. 7. 2011, 15:40
V článku je opravdu potřeba opravit informace k Ryan...
ghall
26. 1. 2011, 08:04
Presne tak, Ryanair prestal tyto destinace litat lon...
cerwik
22. 1. 2011, 18:24
No tak tohle je slušná reklama na ČSA. Paní novinářk...
Pavel
20. 1. 2011, 19:03
Tedy docela hodně odbytý článek...:-/ Autorka si zje...
Josa
20. 1. 2011, 18:44

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená