FinExpert.e15.cz

Typové domy a vše o nich (1. část)

Stavba typového domu může vyřešit vaši potřebu bydlení. Jaké jsou výhody, kolik dům stojí a jak ho financovat?
Typové domy a vše o nich (1. část)

Zapomeňte na originalitu

Hlavním úkolem typových domů je zaplnit na trhu s nemovitostmi poptávku po rychlém, levném a pokud možno kvalitním bydlení. Bezesporu každý, kdo uvažuje o stavbě rodinného domu, si ve svých představách nosí jeho jedinečné a nenapodobitelné provedení. S ohledem na finanční stránku věci však tyto úvahy brzy berou za své. Právě v tento okamžik se dostávají do hry domy postavené podle typových projektů. Uvědomte si, že při koupi takového domu ale vždy nesete riziko, že dům nebude úplně splňovat vaše původní představy. Navíc se může stát, že na sousední parcele vyroste naprosto identický dům.

Ideální pro mladé rodiny

Většina architektů typové projekty a podle nich postavené domy příliš nechválí. Naopak jejich příznivci říkají, že jde o možnost, jak bydlet ve vlastním, novém domě a navíc za přijatelnou cenu. Poukazují na to, že velké množství perfektně vypracovaných projektů končí ve skříni z důvodu nutnosti investice vysokých finančních prostředků na jejich realizaci. Není proto divu, že typové domy jsou specifickým druhem bydlení vhodným zejména pro mladé rodiny, které potřebují vyřešit bydlení ihned, bez požadavků na nadstandardní nároky a pokud možno v co nejkratším časovém období. Tyto domy vychází z mnohaletých praktických zkušeností, což v samotném důsledku znamená i nižší pořizovací náklady na stavbu. U typového projektu a následné stavby domu odpadá jakékoliv experimentování. Vše má svůj předem daný scénář.

Typový projekt šetří čas a peníze

Na typové projekty a podle nich postavené stavby se můžeme dívat jako na jednoduchou stavebnici, u které zůstávají stejné základy a ostatní díly je možné jen v omezené míře obměňovat.

Základní výhodou typového projektu je jeho okamžitá dostupnost. Z nepřeberného množství katalogů si vyberete dům, který nejvíce odpovídá vašim představám a jednoduše si jej objednáte. Další nezanedbatelnou výhodou typového projektu je z pohledu investora jeho relativně nízká cena. Tato skutečnost je dána tím, že projekt si může koupit více lidí a jeho původní náklady se rozpočítají na více klientů.

Typové projekty jsou zpravidla navrženy pro rovinaté pozemky. Nic ale nebrání je upravit podle situace na stavební parcele. Při výběru projektu se neobejdete bez dopracování vybraného a zakoupeného projektu o dokumentaci, která má vztah ke konkrétní stavební parcele a na níž bude rodinný domek postaven. Jedná se zejména o výkres situace stavby s osa-zením do terénu, o projekt přípojek inženýrských sítí a napojení na komu-nikaci, příp. projekt oplocení pozemku a terénních úprav.
Další článek


 

Související články


celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Souhlasím s článkem, lidi jsou dnes zahlceni informa...
Dalibor
26. 1. 2017, 14:17

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená