FinExpert.e15.cz

Typickým studentem MBA je muž ve věku okolo 35 let

Praha, 13. února 2015

O studium MBA je stále větší zájem. Od roku 2011 se počet studentů téměř ztrojnásobil. Dokazuje to průzkum, který provedl institut CEMI. Z průzkumu vyplývá, že typickým studentem MBA za minulý rok je muž okolo 35 let, který má vysokoškolské vzdělání a žije v Praze. O studium mají ale stále větší zájem i ženy, jejichž počet se za poslední roky zvedl téměř o polovinu. Celých 90 % absolventů získalo lepší pracovní uplatnění do roka od ukončení studia. Více jak čtvrtina studentů se po absolvování pustila do vlastního podnikání.

V roce 2011 byla mezi studenty MBA nejvíce zastoupena kategorie 41 – 50 let, která v posledních letech zaznamenává pokles. Naopak kategorie do 30 let a 31 – 40 let ukazují nárůst počtu studentů. Průzkum dokazuje, že průměrný věk manažerů v České republice stále klesá. Z průzkumu dále vyplývá, že v roce 2011 byly studenty MBA ze 77 % muži a pouhých 23 % tvořily ženy. Za poslední čtyři roky ale počty žen, které se rozhodly studovat MBA, vzrostly téměř o polovinu.

„Velice nás překvapil velký počet slovenských zájemců o studium MBA, který od roku 2011 vzrostl více jak 2,5x. Dalším zajímavým výsledkem je dvojnásobný nárůst studentů ve věku 51 – 60 let. Průzkum tedy ukazuje, že zájem o studium a získávání informací je nejen v mladém věku,“ říká ředitel institutu CEMI Mgr. Štěpán Mika. Z výsledků průzkumu dále vyplývá, že větší zájem o studium mají lidé s dosaženým vysokoškolským vzděláním. Oproti roku 2012 byl zaznamenán 10% nárůst zájmu na rozdíl od lidí se středoškolským vzděláním.

Průzkum se také zaměřil na dopady studia MBA v pracovní sféře. Celých 90 % absolventů uvádí, že získalo lepší pracovní uplatnění do roka po obdržení titulu. Z toho si 36 % absolventů na žebříčku profesní hierarchie polepšilo ihned po absolvování MBA. Co se týče návratnosti investic do studia MBA, tak okolo 60 % absolventů uvádí, že se jim vložené finanční prostředky vrátily do dvou let po studiu. Celých 40 % z nich uvedlo, že se jim investice vrátila již do roka. Díky průzkumu můžeme říci, že studium MBA dodává znalosti a zkušenosti potřebné pro založení vlastní firmy. Více jak čtvrtina absolventů se po studiu rozhodla začít své vlastní podnikání.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená