FinExpert.e15.cz

Týká se i vás: Výměna magnetických karet za čipové. Proč?


ja  |  29. 03. 2005 10:57

Pisete: "Tuto výměnu doporučily svým bankám uskutečnit k 1. 1. 2005, neboť od tohoto data přechází odpovědnost za škody vzniklé paděláním nebo zneužitím platební karty na banku (pokud ještě nepřešla zcela na čipovou technologii)."

Banky toto neslysi rady a zatloukaji a zatloukaji... Nechcete o tom napsat vice? Ja znam verzi, ze za podvodnou transakci provedenou NEcipove zodpovida ta strana, ktera na cipy nepresla. Tudiz treba obchodnik u hybridni karty, pokud nema cipovou ctecku. Je to tak nebo se mylim?

 | 
-mk  |  29. 03. 2005 14:20

Rozdělení odpovědnosti za ztrátu z podvodné transakce (tzv. "Liability shift") je opatření karetních asociací, platné formálně v Evropě od ledna 2005. Podle něj, pokud došlo k podvodu s kartou a z něho plynoucí ztrátě při transakci kdy jedna ze zúčastněných bank je "čipová", tzn. asociací certifikovaná pro technologii EMV a její karta nebo obchodník je na transakci zúčastněna a druhá strana tedy banka  jejíž karta nebo obchodník dosud pro tuto technologii certifikována není, nese tuto ztrátu strana "nečipová". Stranou se rozumí banka, nikoli obchodník, zvládnutí technologie a následné certifikace je záležitostí banky která s obchodníkem na akceptaci karet uzavírá smlouvu a je stranou v případném reklamačním řízení.
Pravidla asociací pro reklamační řízení mezi bankami při podvodných transakcích (t.zv. Charge-back) jsou poměrně komplikovaná a proto se toto opatření do povědomí dostává teprve postupně.

Odpověď redakci poskytl ing. Milan Zátka ze Sdružení pro platební karty (www.bankovnikarty.cz)

 | 
ja  |  29. 03. 2005 22:12

Diky za odpoved. Jeste jeden asi nejtypictejsi pripad:
Zakaznik ma kartu s magnetickym prouzkem (treba i hybridni), je mu odcizena, jedinou "ochranou" je podpis a tudiz je karta zneuzita. Zakaznik si toho vsimne pozde (nebo banka nejakou dobu neruci za podvody) a opravdu o penize prijde. Ma pak zakaznik sanci, ze se mu penize vrati? Ma tuto sanci i v Ceske republice? Po kolika letech tipujete, ze si v Cesku ty penize zpet vysoudi?

 | 
-mk  |  30. 03. 2005 10:11

Některé banky již nabízí pojištění platebních karet platné i na určitou dobu před nahlašením ztráty karty. Další možností v některých případech je řešení sporu s pomocí institutu Finančního arbitra:

http://www.finarbitr.cz/index.php?rubrika=2&podrubrika=5

 | 
ja  |  30. 03. 2005 10:15

Me by uplne stacilo, kdyby existovala karta, ktera je pri kazde transakci chranena PINem. Neco takoveho jsem zazil u KB u jejich hybridnich karet Maestro, ale stejne tam ten nechraneny magneticky prouzek porad strasil Nevite, jak se divaji obchodnici na hybridni kartu s vyskrabanym magnetickym prouzkem?
PS: U KB jsem nezustal, odradily me jine veci.

 | 
Haris  |  29. 03. 2005 15:22

V článku máte uvedeno, že podle norem musí karta obsahovat mimo jiné jméno uživatele, ale z vlastní zkušenosti vím, že společnost MasterCard umožňuje vydávat karty beze jména.

 | Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená