FinExpert.e15.cz

Týká se i vás: Výměna magnetických karet za čipové. Proč?

Největší mezinárodní kartové společnosti MasterCard a VISA se dohodly na přechodu všech platebních karet z magnetických na čipové.
Týká se i vás: Výměna magnetických karet za čipové. Proč?

Začátek existence platebních karet spadá již do první poloviny dvacátého století, avšak masového rozšíření se dočkaly až v letech sedmdesátých. Pro spotřebitele představují nejrozšířenější způsob bezhotovostního platebního styku.

Důvodem k přechodu na čipovou technologii je zejména její vyšší bezpečnost, mnohonásobně větší nabídka funkcí, snížení nákladů na autorizaci a možnost nabídky řady doplňkových služeb přímo na kartě.

Tuto výměnu doporučily svým bankám uskutečnit k 1. 1. 2005, neboť od tohoto data přechází odpovědnost za škody vzniklé paděláním nebo zneužitím platební karty na banku (pokud ještě nepřešla zcela na čipovou technologii).

Situace v ČR
Z našich bank začala s výměnou jako první Komerční banka a po ní i ČSOB. KB vydává čipové karty od roku 2003. Magnetické byly vydávány do konce roku 2002 s tříletou platností, tzn., že do konce letošního roku budou mít všichni klienti KB čipové karty.

Podobný trend očekává i ČSOB, která nejprve chtěla provést jednorázovou výměnu, ale z důvodu nezájmu klientů se rozhodla také pro automatické obměny, tj. po vypršení platnosti magnetické karty dostane klient automaticky kartu čipovou.

Česká spořitelna vydává stále karty magnetické, čipové hodlá zavést nejdříve koncem letošního nebo začátkem příštího roku.

Rozdělení karet podle technologie záznamu dat

Magnetický proužek
je umístěn na zadní straně karty. Jsou na něm uloženy údaje o kartě a jejím držiteli, které jsou nutné pro provedení dané platby či výběru z bankomatu. Magnetický proužek neumožňuje tak vysoké zabezpečení uložených dat jako čip, proto na něm není uložen PIN.

Čipová technologie; čip je umístěn na přední straně karty a umožňuje díky vyššímu zabezpečení (využívajícímu dynamické šifrovací algoritmy) uložení PIN a nasazení karet pro elektronické transakce bez nutnosti ověření v centru (tzv. off-line transakce). Do roku 2005 by měly být všechny elektronické karty vybaveny čipem, u embosovaných (s reliéfem) bude přechod trvat o několik let déle. Embosované karty mají veškeré údaje plasticky vyraženy. To umožňuje jejich použití i u obchodníků, kteří nemají elektronický terminál.

Hybridní karty obsahují jak magnetický proužek, tak čip. Toto řešení se používá hlavně v době přechodu z jedné technologie na druhou. V následujících letech bude většina karet vydávána jako hybridní.

A jak to funguje?
Základem magnetické karty je klasický magnetický pásek. Po zmagnetování se na jeho povrchu vytvoří řada malých permanentních magnetů. Pokud chceme na kartu zaznamenat, potřebujeme dosti silnou magnetickou indukci působící na jeden z permanentních magnetů. Je důležité působit přesně na jedno místo, aby samotný proces záznamu neovlivňoval a tím neznehodnocoval data, která přepsat nechceme. Životnost samotné karty je velmi vysoká, a spolehlivost na ní uložených dat také.

Čipové karty obsahují elektronický obvod, který zajišťuje požadované funkce. Jsou označovány jako Smart Cards (chytré karty), tj. platební karty s mikroprocesorem s pamětí a interaktivními možnostmi pro identifikaci a uložení dat. Programování dat se provádí pomocí elektrických signálů z terminálu, ke kterému je karta během činnosti připojena. Celý elektronický obvod je uložen v malém žlutém modulu.

Plusy a minusy čipových karet, možnosti dalšího použití

 

 magnetické karty

 čipové karty

 výhody

 nízká cena

 uložení většího množství dat (až 64 kb)

 

 snadná identifikace

 může probíhat více aplikací najednou

 nevýhody

 snadná zničitelnost

 vyšší cena

 

 možnost poškození magnetického pruhu

 

 

 možnost falšování

 

 další využití

 věrnostní karty

 bankovnictví

 

 slevové karty

 telefonní karty

 

 identifikační karty

 elektronické jízdné a mýtné

 

 

 karty k pokladním systémům

 

 

 SIM karty

Podle mezinárodních norem musí karta obsahovat

  • označení vydavatele
  • jméno uživatele
  • doba platnosti karty
  • číslo platební karty 
  • záznam dat v podobě magnetického proužku, mikročipu, plastického nebo jiného záznamu

Vedle karet samotných musí banky přizpůsobit také všechny platební terminály, ale i bankomaty. Většina bankomatů je ovšem modulární, což znamená, že stačí přidat jen tzv. čtečku čipů.

Kdo to zaplatí?
V případě přechodu na čipovou technologii by mohl být klient více méně ušetřen dalších poplatků. Čipová technologie je totiž bezpečnější, proto šetří náklady bank na odhalování a řešení podvodů s kartami čipovými. Ceny prvních čipových karet v ČR jsou na úrovni karet magnetických.

Otázky pro vás
Věříte tomu, že banky po nás nebudou chtít více peněz? Myslíte si, že přechod na novou technologii zaplatí z větší části banky? Chcete vy sami čipovou kartu, plus chcete kartu využít pro více služeb, než jen pro platby u obchodníků a výběry z bankomatu?

Další článek


 

celkem 6 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: namet na clanek
ja
30. 3. 2005, 10:15
Re: namet na clanek
-mk
30. 3. 2005, 10:11
Re: namet na clanek
ja
29. 3. 2005, 22:12
Jméno
Haris
29. 3. 2005, 15:22
Re: namet na clanek
-mk
29. 3. 2005, 14:20

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená