Domácí ekonomický kalendář byl v minulém týdnu poměrně prázdný. Všechna důležitá makrodata byla zveřejněna v první polovině července. Výjimkou byla středeční statistika cen výrobců. Potenciálním zdrojem inflace jsou pouze ceny v zemědělství, které v červnu meziměsíčně vzrostly o 2,3 %. Ve zbylých případech, tj. v průmyslu, stavebnictví a tržních službách ceny buď stagnovaly, nebo dokonce poklesly.
Podobný je i vývoj cen v meziročním srovnání. Inflační tlaky jsou tak z tohoto pohledu minimální. Výjimkou jsou ceny v zemědělství, které se pravděpodobně nepříznivě promítnou na vyšších cenách potravin. Ve čtvrtek zveřejnilo novou prognózu ministerstvo financí. Růst HDP pro letošní rok byl snížen z původních 0,2 % na pokles o 0,5 %. Sen ministra financí Kalouska o „kladné“ nule se tak definitivně rozplývá.
Vzhledem k zápornému růstu ekonomiky by měl schodek veřejných financí letos činit 3,2 %, místo plánovaných 3,0 %. Mírně směrem dolů byl upraven i odhad růstu ekonomiky na příští rok. Vzhledem ke značně nejisté situaci v eurozóně se však jedná až o příliš optimistické predikce.
Výsledky koruny lze hodnotit se smíšenými pocity. V první polovině týdne se české měně dařilo a dokázala posílit vůči oběma hlavním měnám. K euru se dokonce obchodovala na nejsilnějších úrovních za poslední měsíc, v blízkosti hladiny 25,20 CZK/EUR. Vůči americkému dolaru se dostala pod hranici 20,50 CZK/USD. Ve čtvrtek se však karta obrátila v neprospěch koruny a ta dramaticky oslabila. To bylo poněkud překvapivé vzhledem k tomu, že zbylé měny středoevropského regionu posilovaly či stagnovaly. Koruna ztrácela i v samém závěru týdne. V pátek krátce před 16 hodinou se na mezibankovním trhu euro prodávalo za necelých 25,60 CZK/EUR. Dolar prolomil hranici 21 CZK/USD a dostal se na nejsilnější hodnoty od června 2010.
Autor je analytikem společnosti Akcenta.