FinExpert.e15.cz

Trochu neafrická Afrika

Jihoafrická republika je díky své ekonomické úrovni vnímána jako ne zcela typická část afrického světadílu.
Trochu neafrická Afrika

Afrika láká turisty na nádhernou přírodu a neobyčejné kulturní dědictví. Roční doby jsou na jižní polokouli oproti severní části Země o půl roku posunuté. Zatímco tedy Evropa čelí sněhovým přívalům, je na jihu Afriky nejparnější léto. Jihoafrická republika (JAR) leží jižně od obratníku Kozoroha a počasí má většinou horké a suché. Hlavní vliv na klima ovšem nemá poloha země, ale její topografie a okolní oceány.


Fakta

Rozloha: 1 219 912 km2; délka pozemních hranic: 4 862 km, nejdelší hranice s Botswanou (1 840 km); délka pobřeží: 2 798  km; obyvatel: cca 44,5 milionů; nejnižší/nejvyšší bod: Atlantik 0 m / Njesuthi 3 408 m.

Vlajka

Klepněte pro větší obrázekVýznam barev na jihoafrické vlajce není nikde oficiálně zakotven. I tak se červené přisuzuje symbolizace krveprolití, modrá znamená nebe, zelená země, černá a bílá dvě hlavní rasy, žlutá přírodní zdroje a písmeno Y zastupuje jednotnost.


Na Vánoce nejezděte

Obecně se každopádně dá říci, že pokud milujete přírodu v plném květu, měli byste si cestu naplánovat na zdejší jaro, které začíná v září.  Léto startuje v prosinci a je především v nížinách nepříjemně horké. V horách můžete ve stejnou dobu očekávat déšť a mlhy. Zimy jsou mírné s výjimkou nejvýše položených částí země, kde občas i sněží a na pár místech dokonce můžete lyžovat. O největší turistický ruch se starají nejen návštěvníci z Evropy a Ameriky, ale především samotní Jihoafričané od začátku prosince do konce ledna a zvlášť v období Vánoc. V tento čas se ceny ubytování a ostatních služeb mohou vyšplhat až na dvojnásobek obvyklé částky, a proto si návštěvu země plánujte spíše na jaro nebo podzim, kdy jsou i klimatické podmínky pro středoevropany příznivější.

Bez víza a bez hlášení

Občané ČR nepotřebují od dubna 2003 pro cestu do JAR vízum. Stačí mít cestovní pas, jehož platnost je alespoň o 30 dnů delší než konec zamýšlené doby pobytu v zemi a v němž je přinejmenším jedna stránka volná pro vylepení vstupního štítku. Bezvízový pobyt je možný maximálně do 90 dní, ale tento interval není určen každému automaticky a bez rozdílu. Doba vašeho pobytu může být již při vstupu do země imigračními úředníky omezena, a proto si pečlivě prohlédněte vstupní štítek vylepovaný do cestovního dokladu. Přihlašovací povinnost není v JAR zavedena.

Leťte z Vídně

Pravděpodobnými cílovými destinacemi budou pro vás v JAR severně položený Johannesburg a jižní Kapské město. Nejlevněji vyjde letenka do Johannesburgu při odletu z Vídně. Zpáteční letenku u společnosti Iberia s měsíční platností pořídíte za necelých 19 000 Kč včetně letištních poplatků. Přestupuje se v Madridu a let trvá dohromady cca 15 hodin. Letenky při odletu z Prahy vycházejí přinejmenším o pět tisíc dráž. Do Kapského se většinou létá právě s přestupem v Johannesburgu a tato letenka je logicky výrazně dražší. Jestliže se tedy chcete dostat do Kapského města, jeďte tam po zemi. Cestou budete mít mnohem lepší příležitost důkladně poznat celou zemi.

Randěte i s šeky

Jihoafrická měna se jmenuje rand (R) a dělí se na sto centů. Ačkoli v posledních letech rand spíše posiluje, stále rozhodně nepatří k nejstabilnějším měnám. Proto raději nechejte jeho nákup až na dobu po příletu. V případě shánění místních peněz dlouho dopředu ještě v Evropě byste na výměně mohli prodělat. Při delších pobytech je ze stejného důvodu rovněž rozumné měnit na místní měnu postupně a nikoli hned na začátku cesty rovnou na celý pobyt.

Kvůli bezpečnosti s sebou neberte jen hotovost; část svého cestovního rozpočtu můžete mít uloženou v cestovních šecích a rozhodně se vám bude hodit i mezinárodní platební karta. Šeky společnosti Thomas Cook vydávají i proměňují na hotovost kanceláře rozsáhlého řetězce s názvem Rennie Travel. Vyměnit tady můžete i šeky jiných společností, přičemž kancelář neinkasuje žádný převodní poplatek. Karty Visa a MasterCard jsou široce akceptované a neměli byste mít ani problém s výběrem hotovosti z bankomatu. Dejte si ovšem pozor na rozšířené bankomatové podvody.


Pokud se například osoba před vámi chová u bankomatu podezřele nebo vám někdo nabídne s výběrem pomoc, jděte raději k jinému přístroji.


Se stanem po domluvě

Ačkoli úrovní nákladů JAR přesahuje valnou většinu ostatních zemí afrického kontinentu, měřeno západoevropskými cenami jde stále o cenově velmi dostupnou zemi. Náklady samozřejmě snížíte tím, že se budete držet levnějších možností ubytování a stravování a využívat méně nákladné způsoby dopravy.

Ve většině měst najdete kempy. Některé nemají ani zavedenou elektřinu, jiné jsou vybaveny bazénem a nočním strážným. Cena za místo pro stan se proto může pohybovat kdekoli v intervalu 50–120 R. Pokud budete mít štěstí, objevíte nějaký hostel, kde vám umožní rozdělat stan na zahradě za částku kolem 40 R a užívat společná sociální zařízení. V místech, kde je kempů málo, je často povolené volné stanování. I tak si ale musíte vyžádat povolení k postavení stanu od místních obyvatel. Nejenže je to zdvořilejší, ale určitě i bezpečnější.

Další možnosti pro dobrodruhy

Další levnou možností ubytování jsou chaty provozované soukromými majiteli – převážně farmáři. Jejich cena většinou začíná kolem 150 R, ale může se vám poštěstit, že objevíte chatu pro dvě osoby i za částku kolem 100 R. Obvykle se v těchto levnějších chatách musíte obejít bez elektřiny a vodu je často potřeba nosit ze studny. Nejsnadněji vhodné ubytování tohoto typu objevíte za pomoci místních informačních center.

V turisticky vyhledávaných oblastech může JAR nabídnout ještě další ze škály ubytovacích možností, které méně zatíží peněženku. Jde o hostely, které jsou hojné především v Kapském městě, Johannesburgu, apod., zatímco v méně vyhledávaných částech země zůstává kempování často jedinou levnou možností. Téměř všechny hostely nabízejí dobré zázemí a ceny přespání ve společné noclehárně začínají na 50 R na osobu. Dvojlůžkový pokoj většinou stojí kolem 150 R. Mnoho místních hostelů je součástí spolehlivé mezinárodní sítě Hostelling International.

Za postel a snídani

Cenovým a kvalitativním mezistupněm mezi hostely a hotely jsou penziony, kde cena ubytování vždy zahrnuje i snídani. Ubytování i snídaně většinou převyšují očekávání a cena za dvojlůžlový pokoj by neměla překročit 200 R.

Ceny hotelových pokojů pro dvě osoby začínají na částce 200 R, přičemž v JAR najdete i mnohé mezinárodní hotelové řetězce. Za zmínku určitě stojí Formule 1, kde za pokoj pro tři lidi zaplatíte 150 R. Další rozšířené hotelové sítě jsou City Lodge, (kolem 260 R za dvojlůžkový pokoj), Holiday Inn (od 300 R) a Protea (cca 400 R).


Více informací na www.ecoafrica.com/saparks, www.iafrica.com, www.parks-sa.co.za, www.southafrica.net.


(Ne)bezpečný pobyt v JAR

Zejména v centrech větších měst je vysoká míra kriminality, se kterou je nutné počítat. Snažte se proto možnost, že se stanete obětí trestného činu, co nejvíc eliminovat. Vhodné nejsou návštěvy satelitních sídlišť ve velkoměstech, ani procházky v osamělých místech a v centrech měst ve večerních hodinách. Při cestách autem se držte hlavních cest, mějte stále zamčené dveře a okna spouštějte jen do poloviny. Nezastavujte na opuštěných místech a nevěřte stopařům ani řidičům, kteří po vás chtějí pomoc kvůli poruše vlastního auta. Velmi pravděpodobně je fingovaná.

Jihoafrické zdravotnictví je na velmi dobré úrovni, ale ceny ošetření jsou vysoké a dohoda o bezplatné lékařské péči mezi ČR a JAR neexistuje. Proto na dobu cesty určitě uzavřete cestovní pojištění.

Důležitá telefonní čísla:

  • policie – 10111
  • první pomoc a hasiči – 10177
  • všeobecné tísňové volání – 112

Cestování po Jihoafrické republice

JAR je jednoznačně země, kde je jako prvořadý způsob dopravy určen automobil. Pronajmout nebo dokonce koupit si automobil je proto rozumný způsob dopravy, pokud na poznání země nemáte moc času, nebo chcete být flexibilní.

Letadlem

Vedle největšího dopravce South African Airways, který zajišťuje přepravu mezi většinou velkých měst, operují v JAR i další nezávislé společnosti – především společnost Nationwide. Například jednosměrná/zpáteční letenka z Johannesburgu do Kapského města na polovinu února stála u této společnosti začátkem ledna 445/878 R včetně letištních poplatků.
 

Vlakem

Společnost Spoornet provozuje vlakovou dopravu mezi hlavními městy. Velmi dostupné je cestování ve třetí (ekonomické třídě) a pokud vás jede společně víc, můžete si zejména na cesty přes noc pronajmout celé oddělení (pro 4 lidi v první, 6 lidí ve druhé třídě) nebo kupé (2 lidé v první, 3 lidé ve druhé třídě). Ceny jízdenek první/druhé/třetí třídy jsou například pro trasu z Kapského města do Durbanu 560/380/235 R, z Johannesburgu do Port Elizabeth 315/215/135 R.

Autobusem

V zemi provozují svoje linky tři autobusové společnosti – Translux, Greyhound a Intercape Mainliner. Například jízdenka z Kapského města do Durbanu/Port Elizabeth stojí cca 390/290 R. Za cestu z Johannesburgu do Kapského města/Port Elizabeth dáte 420/300 R. Greyhound nabízí i neomezené jízdenky s platností na 7 nebo 15 dní (v rámci 30denní periody) za 1 000 resp. 1 900 R.

Autem

Většina cest je ve velmi dobrém technickém stavu. Jezdí se vlevo a pravděpodobně budete potřebovat mezinárodní řidičský průkaz. Rychlostní limity pro město/obyčejné silnice/dálnice jsou 60/100/120 km/h. V zemi najdete pobočky mnoha mezinárodních půjčoven aut (Avis, Hertz ...), kde si menší automobil můžete půjčit zhruba za částku 250–300 R na den jestliže si jej půjčíte na 5 a více dní. V tom je zahrnuto i pojištění.

Kurzy měn

1 USD = cca 6,15 R
1 EUR = cca 7,4 R
1 GBP = cca 10,8 R
100 Kč = cca 25 R
1 R = cca 4 Kč

Vyslanectví

Velvyslanectví Jihoafrické republiky
Ruská 65, P.O.Box 133, 100 00 Praha - Vršovice
provozní hodiny: Po–Čt 8.00–16.30, Pá jen do 14.00
tel.: 267 311 114, 271 731 799
fax: 267 311 395, 272 735 570
e-mail: saprague (at) nextra.cz, satrade (at) mbox.vol.cz
 
Velvyslanectví ČR v Jihoafrické republice
936 Pretorius Street, Arcadia 0083, P.O.Box 13671, Pretoria
provozní hodiny: Po–Pá 7.45–16.15
tel.: 002712/431 23 80, 430 36 01, 430 23 28
fax: 002712/430 20 33
e-mail, web

Úřad má působnost také pro Botswanu, Lesotho, Mauricijus, Namibii a Svazijsko. Kromě velvyslanectví má ČR také Generální konzulát v Kapském městě.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená