FinExpert.e15.cz

Triky s energetickými úsporami

Developeři se snaží přilákat klienty tím, že své projekty prezentují jako energeticky úsporné. Může však jít o pouhý reklamní trik.
Triky s energetickými úsporami

Nízkoenergetické domy dovedou ušetřit oproti těm standardním až dvě třetiny spotřeby tepla na metr čtvereční ročně (viz přehled níže). Investice do takového bydlení, i kdyby jeho cena byla o něco vyšší, se tedy časem musí vrátit v úsporách za vytápění. Jenže, jak si může běžný zájemce zjistit, že bytový dům, který je teprve ve výstavbě, bude skutečně nízkoenergetický? Stručně řečeno – těžko.
Představme si to v praxi: Základy každého nízkoenergetického domu jsou ukotveny už v jeho projektové dokumentaci. Ale málokdo se v ní dokáže spolehlivě orientovat, pokud není z oboru nebo už nemá zkušenost s výstavbou nízkoenergetických staveb. 

Průkaz energetické náročnosti budovy

Tak co tedy zbývá? Budeme chodit na stavbu a měřit, jakou tloušťku má izolace obvodového pláště? Nebo se pracně pídit po technických parametrech oken či instalovaného systému vzduchotechniky? Asi sotva. Sami si ani nemůžeme udělat třeba kontrolní měření termovizí nebo test, který ukazuje tak zvanou neprůvzdušnost obálky budovy.

Jedna možnost tu přeci jen je, i když zatím není tak úplně vyladěná. Od 1. ledna loňského roku je povinnou součástí projektové dokumentace každé stavby tak zvaný Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB). PENB hodnotí plánovanou budovu z hlediska potřeb všech energií, které do ní budou vstupovat a budou využívány na vytápění, chlazení, ohřev teplé vody, větrání a osvětlení při standardizovaném užívání. Podle parametrů uváděných v PENB si tedy zájemce o nabízený energeticky úsporný byt může zjistit, zda ho developer nevodí za nos.

Co když stavitel použije třeba jiný typ oken?

Jenže celá věc má jeden háček, alespoň zatím. Martin Doležal, inspektor a specialista na nízkoenergetické budovy ze společnosti TÜV SÜD Czech, říká: „U nové výstavby se PENB zpracovává na základě projektové dokumentace. K tomu, aby kvalitativní parametry kupovaného bytu skutečně korespondovaly s údaji z Průkazu energetické náročnosti budovy, je třeba, aby dodavatel stavebních prací dodržel všechno, co bylo naplánováno. Výsledek může ovlivnit jakákoli změna při realizaci stavby, například použití jiné tloušťky izolace, záměna typu oken, jiný systém vzduchotechniky a podobně. Pak už PENB nezachycuje věrně všechny parametry a může dojít i k odchylce v energetické náročnosti.“

Klient nedostane to, co mu prodejce sliboval a za co si zaplatil. Může sice podat reklamaci, ale v mnoha případech je odstranění závad velmi složité, ne-li přímo nemožné. Pak zbývá už jen jediné - žádat po prodejci, aby vrátil část kupní ceny. Ani to však nebývá jednoduché.

Inspektor TÜV SÜD Czech říká, že v budoucnu by se měla situace zlepšit. PENB by měl být zpracováván dvoufázově - pro projektovou dokumentaci a pak ještě znovu po realizaci stavby podle skutečného provedení stavby. Některé firmy to dělají už dnes a tím svým klientům samozřejmě dávají větší záruky.

Certifikace stavby

Druhou možností, která zatím není v Česku zcela obvyklá, ale například v sousedním Německu je běžná, je certifikace stavby. Jde o složitý proces, který si můžeme představit jako nezávislou kontrolu nad průběhem celé výstavby od kontroly kvality projektu, přes dodržování předepsaných technologií a použití správných materiálů, až po kolaudaci. Po dokončení stavby se vydává konečná inspekční zpráva, a pokud je všechno pořádku, stavba dostane certifikát. Klient má mnohem větší jistotu, že skutečně dostává to, za co si zaplatil.

A když jsme u té ceny. Zeptali jsme se Martina Doležala i na to, zda vyšší ceny, které si developeři účtují za nízkoenergetické byty, jsou skutečně opodstatněné? „To je velice těžké jednoznačně odpovědět. Zatím chybí zkušenosti, zejména co se týče výstavby nízkoenergetických bytových domů. Zdá se logické, že odlišnost řešení od standardní výstavby s sebou nese i jinou finanční náročnost, zejména co se týká materiálu. Například je rozdíl, jestli na venkovní izolaci fasády budu používat tepelnou izolaci o tloušťce 80 mm nebo 140 mm,“ vysvětluje Doležal.

A vzápětí dodává: „Pracnost u nízkoenergetických staveb není tak výrazně vyšší, jak stavební firmy tvrdí a jak toho někdy zneužívají k odůvodnění vyšší ceny. Osobně se domnívám, že problémy s cenou výstavby jsou přímo spojeny s kvalitou projektové dokumentace. Jako příklad mohu uvést svého známého architekta, který po několik let studoval energeticky pasivní stavby a pak vyprojektoval a postavil energeticky pasivní dům za cenu, která je nižší než u běžné výstavby. Cesta k rozumné ceně nízkoenergetických staveb rozhodně vede přes specializaci zainteresovaných stran – projektantů a realizačních firem.“
 

Základní dělení staveb na základě energetické náročnosti

Dle českých a evropských norem lze budovy rozdělit podle spotřeby energie na několik kategorií:
Standardní rodinný dům – pro novostavby RD platí požadavek max. roční spotřeby energie 142 kWh/m2 (zák.č.406/2000 Sb. a vyhláška č.148/2007 Sb.)

Standardní bytový dům – pro novostavbu BD platí požadavek max. roční spotřeby energie 120 kWh/m2 (zák.č.406/2000 Sb. a vyhláška č.148/2007 Sb.)

Nízkoenergetický RD – objekt, který splňuje všechna následující kritéria (dle TNI 730329):

 • Zajištění přívodu čerstvého vzduchu do všech pobytových místností
 • Nejvyšší teplota vzduchu v pobytové místnosti ≤ 27°C
 • Měrná roční potřeba energie na vytápění je nejvýše 50 kWh/ m2

Jako doporučené jsou při výstavbě nízkoenergetických RD tato kritéria:

 • Součinitel prostupu tepla jednotlivých konstrukcí na systémové hranici U v max. výši doporučených hodnot dle ČSN 730540-2
 • Střední hodnota součinitele prostupu tepla Uem ≤ 0,35
 • Účinnost zpětného získávání tepla z odváděného vzduchu η ≥ 75 %
 • Neprůvzdušnost obálky budovy η50 ≤ 1,5/h

Energeticky pasivní RD – objekt, který splňuje všechna následující kritéria (dle TNI 730329):

 • Součinitel prostupu tepla jednotlivých konstrukcí na systémové hranici U v max. výši doporučených hodnot dle ČSN 730540-2
 • Střední hodnota součinitele prostupu tepla Uem ≤ 0,22
 • Zajištění přívodu čerstvého vzduchu do všech pobytových místností
 • Účinnost zpětného získávání tepla z odváděného vzduchu η ≥ 75 %
 • Neprůvzdušnost obálky budovy η50 ≤ 0,6/h
 • Nejvyšší teplota vzduchu v pobytové místnosti ≤ 27°C
 • Měrná roční potřeba energie na vytápění je nejvýše 20 kWh/ m2
 • Potřeba primární energie z neobnovitelných zdrojů na vytápění, přípravu teplé vody a technické systémy budovy nejvýše 60 kWh/m2 a rok

Další doporučená kritérie při výstavbě nízkoenergetických RD:

 • Měrná roční potřeba energie na vytápění je nejvýše 15 kWh/ m2

Energeticky nulový dům – (dle TNI 730329):

 • objekt, který je vybaven zařízeními na výrobu energie, které jsou součástí budovy (ať již jsou použity pro vlastní potřebu nebo je vyrobená energie dále rozváděna), v takovém rozsahu, že roční bilance potřebné dodávané energie na vstupu do budovy a vyrobené energie je vyrovnaná.

Energeticky pozitivní dům – (dle TNI 730329):

 • objekt, který je vybaven zařízeními na výrobu energie, které jsou součástí budovy (ať již jsou použity pro vlastní potřebu nebo je vyrobená energie dále rozváděna), v takovém rozsahu, že roční bilance potřebné dodávané energie na vstupu do budovy a vyrobené energie vykazuje přebytek ve výši nejméně 5 % potřebné dodávané energie.

 

Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Kontrola tl. izolace a použitého materiálu není žádn...
Pavel
18. 9. 2010, 10:27
Prosim, co to je za "velicinu" ci udaj "dvě třetiny ...
khonsun
17. 9. 2010, 01:16

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená