FinExpert.e15.cz

Triky obchodníků: Koupil jsem, co vlastně nechci

Ze strany prodejců jsou na nás uplatňovány nejrůznější triky z psychologie prodeje. Když budete vědět, jaké finty používají, budete připraveni a nenaletíte.
Triky obchodníků: Koupil jsem, co vlastně nechci

Stalo se vám někdy, že jste koupili i to, co vlastně vůbec nechcete a nepotřebujte? Stačí mít slabou chvilku a už vás obchodník „lapne“ do svých sítí. Když budete na útoky prodejců připraveni, peníze se vám pak nerozkutálí do všech směrů.

Jak se bránit na ulici

Pouličním nebo podomním prodejcům je nejlepší se úplně vyhnout. Měli byste pamatovat na to, že tento typ prodejce je školen na takzvaný invazivní prodej. Tedy způsob prodeje zpracovaného na základě psychologických a marketingových výzkumů. Vždy volí slova tak, aby vyvolal pocit důvěry a neopakovatelnosti nabídky.

Nicméně to co vám nabídne pouliční prodejce, seženete v kamenném obchodě nebo na internetu. A s větší jistotou, že se nejedná o podvod, falsifikát nebo že se prodejce nesnaží využít vaše momentální překvapení a nemožnost srovnání s podobnými produkty na trhu.

Pokud se vás navíc prodávající snaží dostat do časového tlaku, buďte si jisti, že vám neříká úplně všechno a nakonec vyjdou najevo nepříjemná překvapení. Prodejce bývá placen od prodaných kusů nebo od uzavřených smluv, nedivte se, že je pak motivován uzavírat smlouvy za každou cenu.

Když tedy nic kupovat nechcete, nebojte se slušně obchodníka odmítnout. Fráze je třeba volit podle konkrétní situace, osobně se snažím podobným rozhovorům vyvarovat s omluvou na momentální nedostatek času nebo říkám na rovinu, že nemám zájem a odcházím. Pouliční prodejce také určitě zaskočíte, pokud po pár úvodních větách prohlásíte, že vlastně nabízený produkt nebo službu už dávno máte a jste s ní spokojen.

Prodej přes telefon

Už vám také někdy volali třeba z banky, že vám posílali předchystanou nabídku úvěru, pojistky či kreditní karty jako odměnu za „vaši věrnost“. Proč, že jste si ji ještě neaktivovali?

Tento způsob uzavírání smluv či koupě se opět nedoporučuje, protože telefonní operátor je zase školen tak, aby sdělil hlavně pozitiva a vyvolal dobrý dojem a jedinečnost své nabídky. Velkou roli v rozhodnutí opět sehrává nemožnost porovnání nabídky s konkurencí. Fakt, že o nabízenou službu jste nikdy předtím neměli zájem, by vás měl odradit.

Smlouva vždy vzniká vzájemným konsenzem, tedy tím, že návrh přijmete. Na nevyžádanou nabídku nemusíte reagovat, a pokud se vás někdo snaží přesvědčit, že převzetím poštovní zásilky obsahující nevyžádanou kartu je vaší povinností ji aktivovat nebo vrátit, pak nemá pravdu.

Pokud se rozhodnete na takový návrh přistoupit, ujistěte se, že opravdu znáte všechny důležité informace. Pokud ne, nebojte se operátora požádat, ať zavolá později. Nedostatek času na rozmyšlenou je příčinou řady chyb a rozhodnutí, kterých byste později mohli litovat.

Na co máte nárok

Pokud smlouvu uzavřete na ulici, případně doma s podomním prodejcem, kterého jsme si vysloveně nepozvali za účelem objednávky, pak lze od smlouvy odstoupit do 14 dnů bez udání důvodu. Prodejce nás na tuto možnost musí vždy upozornit, pokud to neudělá, lhůta k odstoupení se může prodloužit až na jeden rok.

Obdobná práva máte i u prodeje prostřednictvím telefonu nebo internetu. Rovněž lze odstoupit do 14 dnů. Pokud prodávající nesplní svou informační povinnost, lhůta se může prodloužit až na tři měsíce.

„Pro nákup v e-shopech platí pro Čechy nakupující v členských státech EU, Norsku nebo na Islandu také zpravidla 14denní lhůta na odstoupení od smlouvy bez udání důvodu, protože taková je lhůta daná českými právními předpisy. V tédo lhůtě stačí napsat prodejci dopisem či e-mailem, že odstupujete od dané smlouvy. Následně neponičený výrobek vraťte. Některé e-shopy mají vlastní formuláře pro odstoupení od smlouvy bez udání důvodu, a tak doporučujeme přečíst si jeho obchodní podmínky,“ radí na svém webu Česká obchodní inspekce.

Prodejce musí vrátit spotřebiteli celou zaplacenou částku nejpozději do 30 dnů od řádného odstoupení od smlouvy. Dodavatel pak má právo pouze na náhradu skutečně vynaložených nákladů spojených s vrácením zboží.

Prodejce musí vrátit spotřebiteli celou zaplacenou částku

Z možnosti odstoupení však existuje několik zákonných výjimek uvedených v občanském zákoníku:

Spotřebitel nemůže takto odstoupit od smlouvy na zboží, které podléhá rychlé zkáze, opotřebení nebo zastarání, nebo na dodané audio a video nahrávky a počítačové programy, porušil-li spotřebitel jejich originální obal. Směrnice uvádí, že spotřebitel nesmí uplatnit právo na odstoupení od smlouvy u následujících smluv:

  • o poskytování služeb, bylo-li se souhlasem spotřebitele zahájeno plnění před uplynutím lhůty 14 pracovních dnů;
  • o dodávce zboží nebo služeb, jejichž cena závisí na výkyvech finančního trhu, které dodavatel nemůže ovlivnit;
  • o dodávce zboží upraveného podle požadavků spotřebitele nebo zboží přizpůsobené osobním požadavkům nebo;
  • zboží, které nemůže být pro svůj charakter vráceno nebo které snadno podléhá zkáze nebo které má prošlou dobu spotřeby;
  • o dodávce audionahrávek nebo videonahrávek nebo počítačových programů, které byly spotřebitelem rozpečetěny;
  • o dodávce novin, periodik a časopisů;
  • o poskytování sázkových a loterijních služeb

Zdroj: ČOI
Další článek


 

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená