FinExpert.e15.cz

Tři sektory, kam v roce 2015 neinvestovat

Zaměříme se na sektory, které by mohly čelit potížím.
Tři sektory, kam v roce 2015 neinvestovat

V minulém článku jsme se věnovali sektorům, které by mohly být z pohledu investic zajímavé. Nyní se zaměříme na sektory, které podle mého názoru mohou čelit potížím. Spojujícím prvkem jsou komodity – drahé kovy a ropa. Předpokladem je, že situace ohledně ceny ropy a drahých kovů zůstane neměnná, tedy ropa se jen tak nevzpamatuje a zlato a spol. i nadále zůstanou v nelibosti investorů.

Těžaři drahých kovů živoří. Cena jejich produktu klesá a náklady rostou. Je jasné, že při dřívějších cenách v případě zlata 1800 USD za unci byla jejich ekonomika v daleko lepší situaci než při cenách 1200 USD. To už je úroveň, kdy mnoho těžařů podniká na nule. Tedy že celkový náklad na vytěženou unci odpovídá prodejní ceně. Tomu také odpovídá vývoj akcií těchto firem, které jsou pod neustálým prodejním tlakem. Situace by se pro ně mohla změnit, pokud by vzrostla cena zlata, resp. ostatních drahých kovů. To lze ale ve střednědobém horizontu jen stěží predikovat. Většina faktorů totiž stále stojí proti růstu ceny. Zejména pak očekávaná inflace, která neustále klesá. Snad jen očekávaný růst sazeb v USA či obnovená poptávka z Indie by mohla pomoci. Pravděpodobně to ale stačit nebude. A tak i v roce 2015 nebudou mít těžaři drahých kovů na růžích ustláno.

Top 3 sektory, kam v příštím roce investovat

Top 3 sektory, kam v příštím roce investovat

Rok 2015 na akciových trzích přinese jistě mnoho zajímavých témat.

Ropné firmy trpí nízkou cenou ropy

V podstatě jde o tom samé jako v případě těžařů drahých kovů. Pokud náklady klesnou na nebo pod prodejní cenu, pak je problém. A to se děje. Ale ne každého to ovlivňuje stejně. Například těžba z břidlic a písků v USA je zhruba dvojnásobně dražší než v Saudské Arábii. Proto bude tento faktor působit na každého jinak. Nejvíce by měli být zasaženi malí američtí těžaři či například ruský Gazprom. Naopak velké evropské firmy by měly být relativně imunní, neboť jsou převážně zpracovateli ropy, nikoli těžaři. Trpět budou také dodavatelé technologií pro těžbu. Lze totiž očekávat, že nízká cena ropy povede k poklesu investic do nových vrtů. Pokud se s ropou nestane něco aktuálně nečekaného, rok 2015 bude pro tyto firmy složitý.

Trochu složitější je konstrukce negativního dopadu na výrobce letadel. Nemusí jít ani tak o přímý dopad nízké ceny ropy, ale o nejistotu, jak se nízká cena přenese do jejich hospodaření. Ve finále dopad na akcie nemusí být vůbec negativní, ale právě ta nejistota může způsobovat vyšší volatilitu v průběhu roku 2015. Nízká cena ropy → lepší hospodaření leteckých společností → nižší tlak akcionářů na nutné úspory aerolinek → pokles objednávek nových, ekonomicky efektivnějších letadel → negativní dopad na hospodaření výrobců letadel. Zásadní proto bude, jak se budou vyvíjet nové objednávky v příštích několika měsících. Pokud budou i nadále vysoké, ceny akcií leteckých společností mohou růst. Pokud objednávky začnou zpomalovat, pak to bude právě výše zmíněný efekt.

Autor je analytik společnosti Cyrrus.

Další článek


 

celkem 7 komentářů

Nejnovější komentáře

Pana Menčíka znám. Má CFA. Věřte mi, že ví o čem píše.
Dǔsan
3. 1. 2015, 17:03
"Výborně". Tak ten článek obsahuje skutečně "fundova...
Tom83
20. 12. 2014, 13:27
To jsou rady jak od Patrika Chrze. :-D Sám nic nemá ...
Chrz je niemand
20. 12. 2014, 10:50
Takže nám bylo sděleno, kam určitě neivestovat.
klaus
20. 12. 2014, 10:31
Tak speciálně pana Menčíka cituje hojně deník Metro....
Jan Solver
20. 12. 2014, 01:07

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená