FinExpert.e15.cz

Tři čtvrtiny obyvatel Prahy a středních Čech v poslední době omezily své výdaje

Praha, 28. května

Celkem 72 % obyvatel Prahy a středních Čech v poslední době omezilo své výdaje ve snaze ušetřit. Jako první přišly na řadu škrty v útratách za kulturu. Více než pětina lidí (21 %) uvádí, že se chystá trávit více času doma, na příklad sledováním televize nebo brouzdáním po internetu. Šetřit na vzdělávání nebo omezit využívání finančních produktů ale odmítají. To vyplývá z průzkumu veřejného mínění, který si na reprezentativním vzorku 1041 respondentů nechala zpracovat společnost AWD, poskytující svoje služby privátního finančního poradenství zejména klientům s nadprůměrnými příjmy.

Ačkoli přímo za špatnou nebo spíše špatnou svoji aktuální finanční situaci pokládá jen 20 % obyvatel Prahy a středních Čech, omezit své výdaje se v poslední době rozhodla většina z nich (72%). Oblastí, kterou utahování opasků postihlo nejdříve, je kultura. V návštěvách divadla, kina, koncertů nebo galerií se uskromnilo 59 % lidí. Hned druhou položkou jsou ale potraviny, a to před alkoholem, cestováním nebo koníčky. Není tak pravdou, že nejdříve omezenými položkami jsou ty nepostradatelnější. 

Z průzkumu navíc vyplynulo, že celých 75 % regionu pociťuje, že se krize projevila na tom, jak tráví volný čas. Více pobývají doma, a to na příklad i v během dovolené. Výdaje na ni omezilo 46 % z nich. „To, že jsou Češi opatrnější a více si hlídají své výdaje je v podstatě logické, je to projevem celkové obezřetnosti a snahy o zabezpečení se do budoucna, zejména v souvislosti s velkými tématy poslední doby, jako jsou důchodová reforma nebo krize v eurozóně,“ říká Pavel Manhalter, výkonný ředitel AWD ČR.

Mezi lidmi s nadprůměrnými příjmy (nad 30 000 Kč) se k omezení výdajů uchýlilo 66 %. Nejméně ochotni jsou šetřit na sportu a vzdělání. Neuvažují ani o rušení některých finančních produktů, k tomuto kroku by přistoupila pouhá 4 % z nich, dokonce třikrát méně než v populaci jako celku.  Peníze ovšem investují obezřetněji než dříve. „Není překvapením, že lidem více záleží na tom, jak nakládají se svými financemi. Kladou větší důraz na správně zvolenou finanční strategii a vybírají produkty, které jsou pro ně skutečně výhodné,“ dodává Pavel Manhalter.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená