FinExpert.e15.cz

Tři čtvrtiny Čechů preferují bydlení v novém či po rekonstrukci

Praha, 31. července 2014

Češi preferují bydlení v nové či opravené nemovitosti, protože očekávají vyšší kvalitu bydlení: více než tři čtvrtiny (79 %) by zvolilo novostavbu či zrekonstruovanou nemovitost. Kvalita však není vždy zaručena, protože při stavbě se často šidí na materiálech a nedodržují se technologické postupy. Přibývá proto lidí, kteří si pořizují nové bydlení vlastními silami neboli svépomocí, tedy bez účasti developera nebo „na klíč“ od stavební firmy. Láká je výrazně nižší pořizovací cena nemovitosti a možnost ohlídat si kvalitu. Vyplývá to z průzkumu Asociace výrobců minerální izolace (AVMI) a iniciativy Svépomocí.cz, která lidem radí, jak postavit bydlení vlastními silami.

Novostavby by totiž měly splňovat přísnější technické a energetické normy. „Například doporučená tloušťka tepelné izolace je v současnosti pětkrát vyšší než před 15 lety a normy pro novou výstavbu i větší rekonstrukce se budou nadále zpřísňovat s ohledem na rostoucí ceny energie. Nové budovy by dokonce měly mít do roku 2020 prakticky nulovou spotřebu. Tyto normy ale mnohdy zůstanou jen na papíře, protože někteří stavitelé předpokládají, že kupující si dodržení norem neověří,“ konstatuje Marcela Kubů, zástupkyně Asociace výrobců minerální izolace.

Rostoucí počet lidí se proto obává, že od developera či stavební firmy nemusí obdržet deklarovanou kvalitu. Roste proto počet staveb postavených vlastními silami, loni si takto postavilo dům v Česku přibližně čtyři a půl tisíce stavebníků **. Lidé na průběh stavby dohlíží a podle svých dovedností a časových možností si najímají potřebné řemeslníky. „Při výstavbě svépomocí mohou lidé výrazně ovlivnit kvalitu nového bydlení a dohlížet nejen na výběr stavebních materiálů, ale i na průběh stavebních prací,“ říká Pavel Tesárek, ředitel iniciativy Svépomocí.cz. Výstavba svépomocí je sice časově náročnější, ale může ušetřit řadu starostí do budoucna: například při reklamacích či opravách nekvalitních prací.

Stavební firmy totiž mnohdy nedodržují technologické postupy či aplikují jiný materiál, než je určeno v dokumentaci. V případě izolací například nepoctivé firmy zateplují levnými materiály s horšími tepelněizolačními nebo akustickými vlastnostmi. „Často nevyřeší detaily, jako je zateplení ostění, nadpraží, balkonů a lodžií, vynechají protipožární pásy z minerální izolace nebo použijí menší tloušťku izolace. Doporučujeme minimálně zkontrolovat technické parametry izolace, jako je součinitel tepelné vodivosti, třída reakce na oheň, paropropustnost materiálu, ale také tloušťku potřebné izolace, kterou nepoctivé firmy často záměrně podceňují,“ doporučuje Marcela Kubů z AVMI.

Nízkoenergetický dům s 200 m2 postavený svépomocí přijde na 2,5 milionu

Lidé staví vlastními silami hlavně kvůli finančním úsporám: v porovnání s developery stavba stojí až o polovinu méně, ale výstavbě je třeba se intenzivně věnovat. „Dalším důvodem je zajištění kvality stavby, tedy výběr kvalitních materiálů a dohled nad technologickými postupy. Lidé totiž nechtějí platit za podprůměrnou kvalitu, která se vyskytuje u řady developerských projektů,“ vysvětluje Pavel Tesárek ze Svépomocí.cz. 

Podle Tesárka se svépomocí staví většinou energeticky úsporné domy: lidé investují i do kvalitních oken, úsporných otopných systémů a ventilace. Nízkoenergetický dům s 200 m2 postavený svépomocí přijde bez parcely zhruba na 2,5 milionu. 

S technickým stavem budovy totiž úzce souvisejí provozní náklady. Podle šetření Českého statistického úřadu výdaje českých domácností na bydlení v loňském roce dosáhly téměř pětiny jejich příjmů (18,6 procenta). Přitom výdaje na vytápění tvoří 60 procent nákladů domácnosti na energie. 

„Roční účet za teplo se podle technického stavu budovy může lišit až o desetitisíce korun. Za vytápění nezatepleného bytu velikosti 70 metrů čtverečních domácnost zaplatí 20 000 korun, ve zrekonstruovaném domě 8000 korun a v nízkoenergetické novostavbě dokonce i méně než 4000 korun ročně,“ uzavírá Marcela Kubů, zástupkyně Asociace výrobců minerální izolace.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená