Většina veřejnosti nepovažuje rozložení daňového břemene mezi jednotlivé příjmové skupiny obyvatelstva za příliš spravedlivé. Nadměrnou zátež nesou podle převládajícího mínění lidé s nízkými příjmy, přicemž výše daní u skupiny lidí s vysokými řríjmy je nejčastěji pokládána za nízkou. Potvrzují to výsledky výzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění.
Z šetření vyplynulo, že jen 8 % občanů považuje daně lidí s vysokými příjmy u nás za vysoké, 21 % za přiměřené a 61 % za nízké, v tom 22 % dokonce za „příliš nízké“. Daně lidí s průměrným příjmem jsou necelou třetinou (31 %) respondentů hodnoceny jako vysoké a více než polovinou (54 %) jako přimerené, za nízké je označuje pouze 5 % dotázaných. Daně lidí s nízkým příjmem vidí téměř dvoutřetinová většina občanů (63 %) jako vysoké, čtvrtina jako přiměřené a 3 % jako nízké.
V šetření byla všem respondentům také položena otázka sledující postoj k progresivnímu zdaňování osobních příjmů. V odpovědích převládá postoj představující podporu více či méně progresivního zdaňování osobních příjmů. Celkem 74 % dotázaných soudí, že by procento odvedené na daních u lidí s vysokými příjmy mělo být vyšší než u lidí s nízkými příjmy, přicemž 34 % dokonce uvedlo, že by mělo být „mnohem vyšší“. 19 % respondentů se vyslovilo pro zdaňování stejnou sazbou bez ohledu na výši příjmu a jen zanedbatelná část (1 %) dotázaných uváděla, že by lidé s vyššími příjmy měli na daních odvádět relativně menší část z nich v porovnání s těmi, kdo mají nízký příjem.