Od začátku roku 2015 jsme si mohli povšimnout zlepšení situace na trhu práce. Zvyšuje se počet volných pracovních míst, pracující mají zájem o změnu zaměstnání. V loňském roce se zvyšovaly i mzdy, a to o 2 %. Můžeme však samozřejmě sledovat rozdíly v regionech. Z průzkumu personální agentury Grafton Recruitment, která prováděla rozsáhlý průzkum mezd vyplývá, že největší regionální rozdíly můžeme postřehnout v oblastech informačních technologií a financí. Z průzkumu dále vyplynulo, že nám v České republice chybí techničtí experti. Netřeba dodávat, že výborná znalost světových jazyků nám zajistí vyšší mzdu. Mnohdy až o 10 tisíc korun.
Větší šance mají i absolventi
Firmy začínají mít absolventy v oblibě. Dávají jim čím dál větší šance pro získání zaměstnání. V letošním roce naleznou čerství absolventi škol větší uplatnění především v oblasti obchodu a marketingu či v centrech sdílených služeb. Je třeba dodat, že absolventi se dostávají do popředí díky dobrým znalostem jazyka. Ty už se řadí téměř mezi samozřejmé dovednosti žadatelů o pracovní místo.
Podívejte se, na které školácké chyby si dát pozor.
„Největší šanci na nadprůměrné mzdy mají vysokoškoláci s technickým vzděláním. Technické vzdělání je obecně bránou k vyšším mzdám, a to platí i pro středoškolsky vzdělané lidi či kandidáty s odborným učňovským vzděláním. Výši mzdy ovlivňuje do značné míry i lokalita, ve které člověk práci hledá, resp. kam je ochoten dojíždět nebo se přestěhovat. Praha a Brno v tomto ohledu tvoří pomyslný vrchol,“ okomentoval dále Martin Ježek, obchodní ředitel Grafton Recruitment.
Nejdynamičtější je pracovní trh v oblastech informačních technologií a telekomunikací. Největší poptávka je po programátorech pro vývoj desktopových, webových a mobilních aplikací. Jelikož je tato skupina nedostatkovým zbožím, zaměstnavatelé mnohdy přijmou i uchazeče, kteří původně nesplňovali jejich požadavky.