FinExpert.e15.cz

Třetina čtyřicátníků pro legalizaci marihuany, mladší generace méně

 Dnešní čtyřicátníci podporují legalizaci marihuany častěji než generace o deset let mladší. Pro legalizaci marihuany je 32 procenta lidí ve věku od 40 do 49 let, zatímco mezi občany ve věku od 30 do 39 let je to jen 22 procenta. Největší podporu však legalizace marihuany získala u mladých lidí ve věku do 30 let (39 %). Celkově by se k případné legalizaci marihuany přiklonila jedna čtvrtina respondentů (26 %). Proti se naopak vyslovilo 62 procenta Čechů.

 Vyplývá to z reprezentativního výzkumu mezi 1 000 náhodně vybraných respondentů z celé ČR ve věku 15 – 79 let, který v únoru tohoto roku realizovala společnost GfK Praha.

  Heroin, kokain, pervitin, hašiš, LSD, extáze – to vše jsou látky, které obyvatelé České republiky zařadili mezi tvrdé drogy. Heroin označilo za tvrdou drogu 95 procent dotázaných. Téměř devadesát procent lidí považuje za tvrdou drogu kokain, 82 procenta občanů pervitin, 70 procent lidí LSD. Marihuanu považuje za tvrdou drogu 24 procenta občanů, o 5 procent lidí méně považuje za tvrdou drogu alkohol.

 Více než 80 % respondentů považuje marihuanu za silně návykovou či mírně návykovou. Za silně návykovou látku označilo téměř 50 procent dotázaných alkohol, jako velmi škodlivý jej hodnotí 45 procent a pouze tři procenta jej nepovažují za drogu vůbec. Heroin je silně návykový podle názoru 93 % dotázaných. Kokain a pervitin označilo za silně návykovou drogu více než 80 % lidí, 73 % LSD a 79 % hašiš.

 Z hlediska škodlivosti drog označilo heroin za smrtelně nebezpečnou látku 85 procent lidí, 76 procent občanů kokain, pervitin a hašiš po 62 procentech, LSD 60 procent lidí a extázi 56 procent dotázaných. Hodnocení smrtelně nebezpečné látky přiřadilo marihuaně téměř dvacet procent lidí a více než jedna třetina ji považuje za velmi škodlivou. Alkohol označilo za smrtelně nebezpečný 16 procent a jako velmi škodlivý ho hodnotí více než 50 procent respondentů, tedy o 18 procentních bodů více, než je tomu u marihuany. Jako málo škodlivý či zcela neškodný hodnotí nikotin 40 procent mladých lidí ve věku do 18 let, zatímco mezi občany ve věku nad osmnáct let je to pouze jedna čtvrtina.

 (Zdroj: GfK)

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená