FinExpert.e15.cz

Trendy v nakupování: E-shopy vrací peníze zpět

Portály vracející peníze zpět v podstatě konkurují slevovým serverům.
Trendy v nakupování: E-shopy vrací peníze zpět

Objednat si na internetu nové pneumatiky, dovolenou, parfém, boty nebo knihu není nic neobvyklého. Ačkoli nejsme v on-line nákupech tak aktivní, jako zákazníci v jiných evropských zemích, oblíbili jsme si je především díky slevám a akčním nabídkám, úspoře času a snadnému porovnání nabízených produktů.

Podle průzkumu společnosti E-commerce 2012 společnosti Gemius, který realizovala ve spolupráci se servery Seznam.cz a Centrum Holdings, vyzkoušelo již přes 50 procent internetových uživatelů některý ze srovnávačů cen a 30 procent lidí využívá k  také slevové portály. Přednost ovšem stále dáváme běžným e-shopům, ve kterých nakupuje 74 procent internetových uživatelů. I přesto vznikají na českém internetu nové servery, které lákají zákazníky na výhodné nákupy – patří k nim i relativní novinka tzv. cashback portály.

Peníze za nákup zpět

„Hotovost zpět“ zavedly v českém prostředí jako první banky, které ve spolupráci se supermarkety umožnily zákazníkům vybrat si na pokladnách hotovost bez poplatků. Zhruba před rokem dostal pojem cashback jiný rozměr právě ve spojení s nakupováním na internetu. Objevily se první cashback portály, které jsou již nějakou dobu populární ve Spojených státech nebo Velké Británii. Například britský portál Quidco.com, který byl založen v roce 2005, využívá aktuálně na 2,5 milionu zákazníků.

Co zákazníky cashback portálů láká? Jsou to především peníze zpět, které získají, pokud si jejich prostřednictvím objednají zboží nebo službu. Postup je jednoduchý: zaregistrujete se, vyberete produkt, nakoupíte ho a z utracené částky je vám vrácena část zpět. „Uživatel předem ví, kolik procent z nákupu mu bude na účet připsáno,“ uvedl Václav Pěcháček, který provozuje cashback server Refundo.cz.

Částka, kterou za nákup dostanete zpět, se liší obchod od obchodu. V nabídce najdete e-shopy, které vám vrátí patnáct, ale i pouhé půl procento. „Za většinu nákupů dostanete zpět 5 až 10 procent. U velkých obchodních domů, jako je Mall.cz nebo eProton.cz, dostane uživatel nazpět 0,5 až 4 procenta z utracených peněz,“ upřesnil Pěcháček.

Zboží všeho druhu

Cashback portály si v podstatě může představit jako obrovská nákupní střediska, v nichž je koncentrováno rozličné zboží z různých obchodů. Tyto servery fungují na principu provize, kterou dostávají za zprostředkování obchodu. Část z nich si ponechávají a část připisují na účet svým uživatelům. Myšlenka je založena na tom, že čím víc nakupujete, tím více peněz si na svůj cashback účet připisujete. Výplata na vaše bankovní konto je možná od určité částky, kterou je zpravidla 300 korun.

Servery vracející peníze zpět v podstatě konkurují oblíbeným slevovým portálům. „Cashback portál nabízí slevu na běžné zboží z kvalitních a prověřených internetových obchodů. Ušetříte tak za každý nákup, který byste v daném obchodě dělali i normálně. Nakupování na slevových portálech je spíše o nákupu služeb, omezené módní kolekce či zboží,“ vysvětlil rozdíl mezi cashback a slevovým portálem Pěcháček.

Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) nakupujeme na internetu nejčastěji oblečení a obuv, kosmetiku nebo sportovní potřeby. K nejaktivnějším internetovým nakupujícím patřili v minulém roce lidé ve věku 25 až 34 let.

Další článek


 

celkem 10 komentářů

Nejnovější komentáře

Ahoj, já koukám na www.roboletaky.cz, je to přehled...
kaja
1. 9. 2017, 17:53
Dal jsem si tu práci a porovnal jsem všechny cashbac...
František Drobil
15. 3. 2015, 19:46
Ušetřit ještě více můžete také díky slevovým kupónům...
Majka
26. 3. 2013, 15:30
Omlouvám se za špatný odkaz na portál Správný odkaz ...
Pavel Korbélyi
20. 2. 2013, 11:11
Tyto portály fungují v podstatě jako další kanál pla...
Pavel Korbélyi
24. 11. 2012, 09:04

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená