FinExpert.e15.cz

Trendy u pozemků, domů i bytů se nemění, zásadní výkyvy se nekonají

Praha, 26. června 2012

Vývoj HB INDEXu, který na základě reálných odhadů tržních cen nemovitostí pravidelně zveřejňuje Hypoteční banka, největší poskytovatel hypotečních úvěrů v ČR, ve druhém čtvrtletí letošního roku potvrdil dosavadní trendy. Pozemky pokračovaly v dlouhodobém stabilním růstu. Ceny bytů i ceny rodinných domů velmi mírně klesaly.

  • Průměrná tržní cena bytů během druhého čtvrtletí roku 2012 mírně poklesla o 0,9 procentního bodu (pcb) a k 30. červnu letošního roku dosáhla hodnoty indexu 95,8. Zatímco loni jsme mohli u cen bytů pozorovat výraznější pokles, letos se jejich hodnota snižuje jen velmi pomalu. Celkově se index za uplynulé dva roky snížil jen o 4,2 procenta, což lze na trhu nemovitostí interpretovat jako malou změnu.
  • Ceny rodinných domů zaznamenaly v průběhu 2. čtvrtletí roku 2012 po mírném růstu z počátku roku mírný pokles, a to o 0,4 pcb na výslednou hodnotu HB INDEXu 102,7. Z pohledu uplynulého roku ceny rodinných domů mírně kolísaly kolem hodnoty 100, celkově však vykazují rostoucí trend – oproti situaci před dvěma lety jsou ceny domů o 2,7 procenta výše.
  • Ceny pozemků v České republice pokračují i nadále v dlouhodobém stabilním růstu, hodnota HB INDEXu ve druhém čtvrtletí stoupla o 2,6 pcb a dosáhla hodnoty 110,9. Pozemky tak trvale rostou a za uplynulé dva roky dosáhly nejvyššího cenového rozdílu ze všech sledovaných typů nemovitostí.
  • Níže naleznete grafy vývoje hodnot HB INDEXu u všech tří kategorií rezidenčních nemovitostí s komentářem Petra Němečka, ředitele odboru Nemovitosti Hypoteční banky. HB INDEX je zveřejňován čtvrtletně. Jeho aktuální i historické hodnoty naleznete také na /www.hyposvet.cz/hb-index/.

„Tržní ceny bytů pokračují v mírném poklesu. V druhém čtvrtletí ceny nejrychleji klesaly v Moravskoslezském a Pardubickém kraji, nadprůměrný pokles však zaznamenala také Praha. Pokles cen je patrnější u starších panelových bytů. Poptávka po novostavbách byla v průběhu druhého kvartálu relativně stabilní a mírně oslabila až k jeho konci. Počet neprodaných bytů ale přesto neklesá, nabídka bytů se naopak zvětšila,“ vysvětluje Petr Němeček, ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční banky.

„Po dvou čtvrtletích, kdy ceny rodinných domů rostly, došlo v druhém čtvrtletí letošního roku k jejich mírnému poklesu. Ten kompenzoval růst z minulého čtvrtletí. Na trhu lze pozorovat mírný pokles poptávky po rodinných domech s cenovkou nad 3 miliony korun i mírně oživený zájem o developerskou výstavbu v okolí Prahy. Na trhu celkově přetrvává zájem o rodinné domy vhodné k rekonstrukci, které mají nižší pořizovací cenu. Výstavba nových rodinných domů v uplynulém čtvrtletí vykázala zvýšený zájem o dřevostavby a nízkoenergetické domy s užitnou plochou do 120 m2, což je ovlivněno nastavením sazeb DPH,“ vysvětluje Petr Němeček.

„Ceny pozemků i ve druhém čtvrtletí letošního roku pokračovaly ve stálém růstu. Jedná se tak o nejstabilnější segment v oblasti rezidenčních nemovitostí. V druhém kvartálu letošního roku bylo možné na trhu vysledovat mírné oživení zájmu o developerské projekty se zainvestovanými pozemky v okolí Prahy i v regionech. Pozemky jsou i nadále vnímány jako vhodná investice s malým rizikem a nízkými udržovacími náklady. Největší zájem byl ve druhém čtvrtletí o pozemky v okolí krajských měst. Pokles naopak zaznamenaly pozemky se špatnou dopravní dostupností,“ říká k cenám pozemků Petr Němeček.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená